oglądaj również przez internet


magazyn, Polska, 2011, 8 x 8

Są niezastąpione w kuchni i stanowią wspaniały dodatek do różnego rodzaju potraw. Bez nich dania nie byłyby smaczne... Występują we wszystkich kuchniach świata i trudno wyobrazić sobie bez nich gotowanie. Mowa o przyprawach! Dziennikarka Ewelina Kustra odkrywa przed widzami aromatyczny i bajecznie kolorowy świat przypraw.

Ewelina Kustra w każdym odcinku swojego programu przedstawi widzom jedną przyprawę, opowie o jej historii, pochodzeniu i zastosowaniu. Sprawdzi także, gdzie można daną przyprawę kupić i dowie się co przechodnie wiedzą na jej temat. Ewelina z dziennikarskim zacięciem wgłębiając się w temat, odkoduje także polskie powiedzenia, w których występują przyprawy, bo czy wszyscy wiedzą, co dokładnie oznacza "zmykać, gdzie pieprz rośnie"?

Przyprawy były powodem wielu wojen. W kolonialnych posiadłościach odkrywano coraz to nowe ich smaki, które szybko zyskiwały uznanie na rynkach Europy. Między XV a XVII wiekiem, portugalscy, holenderscy i hiszpańscy handlarze rywalizowali między sobą o nowe mieszanki przypraw sprowadzane z Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Występują w różnorodnych formach. Mogą to być owoce jak w przypadku papryki; mogą występować w postaci korzeni np. imbir; nasion - musztarda czy kory np. cynamon. Powstały również proszkowane warzywa funkcjonujące jako przyprawy, takie jak czosnek w proszku, cebulka, mieszanka warzyw do zup i mięs. Przyprawy mogą występować również w postaci płynnej - są to zazwyczaj połączeniem ziół i składników spożywczych, a zaliczamy do nich musztardę czy sos tabasco. Bardzo znane są także mieszanki przypraw np. curry, w którego skład wchodzą - kolendra, kmin, biały pieprz, żółta musztarda, czerwona papryka i imbir. Przyprawy są wyraźne i intensywne w smaku.

Komentarze

Zaloguj się by dodać komentarz.

ted50 7 lat temu

gdyby jej zasugerowali że dodajemy opiłki żelaza do potraw,też by uwierzyła

Krzakowa 8 lat temu

zgadzam się z poprzednikami,prowadząca niezbyt trafnie wybrana do tego programu

Pijana_Powietrzem 9 lat temu

Mam wrażenie, że ta Pani tylko przeszkadza kucharzom. Próbuje "trafić" co dalej zrobić z danymi składnikami lub potrawą, ale jakoś jej to nie wychodzi tak jak reszta filozofii, którą chce zabłysnąć. Mam wrażenie jakby nie miała pojęcia o gotowaniu Poza tym chyba ma jakiegoś dziwnego zeza. Nie wiem...drażni mnie patrzenie na tą kobietę. Sam program mdły i nieciekawy dla mnie.

toskaniau 9 lat temu

hhaha, Gonzo.. dokladnie... cale to platanie sie tej Pani po miescie i wymachiwanie wlosami, podlizywanie sie kucharzom i trzepotanie rzesami mnie nie rusza.. wole juz porady Pani kucharz i jej oblizywanie slinki przy gotowaniu.. jest apetyczne i od razu wywoluje u mnie uczucie glodu a program chili itd jest po prostu nudny i nie wnosi kompletnie niczego nowego..

Gonzo 9 lat temu

Kolejny, po Dietosferze, program, w którym młoda kobieta robi za idiotkę "Ojej to tymianek się jada? Myślałam, że to tylko dekoracja do potraw!"

Chcesz oglądać Kuchnia+ i prawie 130 innych kanałów? Pakiet Optimum+ za 49,99 zł/mies ZAMÓW ONLINE