Festiwal Urban Coffee Marathon

16 lipca 2019

Już 1 sierpnia w ponad 150 kawiarniach w całym kraju wystartuje Urban Coffee Marathon. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest odpowiedzialność społeczna wobec planety a hasłem - GREEN. Kuchnia+ jest patronem medialnym Festiwalu.

FILOZOFIA URBAN COFFEE MARATHON

Model festiwalu, opartego na kreatywnej interpretacji tematu poszczególnych edycji w formie kawy i deseru, od ponad pięciu lat stanowi przegląd aktualnych tendencji w polskich kawiarniach. Potencjał różnorodności i jakości w napojach opartych na kawie jest o wiele większy niż powszechnie znany kanon. Jednym z celów festiwalu jest prowokowanie nowych pomysłów na dobrą kawę.

Niezwykle ważnym elementem wydarzeń UCM jest edukacja i wymiana doświadczeń. Festiwal należy do Specialty Coffee Association i upowszechnia wiedzę z zakresu pozyskiwania zielonych ziaren kawowca, procesu roastingu, jak i dbałości o proces parzenia. Misją UCM jest popularyzacja strefy specialty coffee w Polsce.

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

 Po raz pierwszy organizatorzy zdecydowali się powiększyć wydarzenie o oficjalne strefy edukacyjne, których gospodarzem w sierpniu jest Wrocław. Miasto będące gospodarzem danej edycji festiwalu gości Centrum Festiwalowe, będące areną do spotkań i dyskusji, Centrum Cuppingowe rezentujące kawę z polskich palarni, oficjalne afterparty oraz inne wydarzenia towarzyszące związane z tematem przewodnim. Nie oznacza to jednak, że wyłącznie w mieście będącym gospodarzem danej edycji odbywają się oficjalne wydarzenia towarzyszące. Kawiarnie z całej Polski przygotowały szereg wydarzeń poświęconych kawie lub ekologii.

Żyjnia, która stanie się centrum festiwalowym UCM, jest miejscem odpoczynku inspirowanym uzdrowiskami zdrojowymi, nie znajdziesz tutaj kawy, ale tak jak w sanatoriach napijesz się wody i ziołowej herbaty z pijałki. Uczestnicząc w festiwalu możesz przyjść do Żyjni aby odetchnąć w relaksującej przestrzeni i wyciszyć się słuchając audycji z dźwiękami natury. Program Centrum Festiwalowego jest bogaty w spotkania dotyczące ekologii, na których porozmawiamy o zmniejszaniu śladu węglowego, filozofii less/zero-waste i Fairtrade.

Imponująca przestrzeń holu głównego Muzeum Narodowego we Wrocławiu w trakcie Green Urban Coffee Marathon zamieni się w Centrum Cuppingowe, prezentując 12 wiodących polskich palarni kawy specialty. To niepowtarzalna okazja do zapoznania się z ich stylem palenia kawy i aktualną ofertą. W ramach jednego z wydarzeń uczestnicy będą mieli okazję sprawdzić na sobie samych, czy malowanie mlekiem na kawie jest trudne. Odwiedzając MN warto zajrzeć na wystawę  W pogoni za kolorem. Szkła Jerzego Słuczan-Orkusza.

W festiwalowy poniedziałek, 5 sierpnia, w Coctail Barze Incognito odbędzie się wieczór poświęcony kawie w koktajlach. Barmani zaprezentują autorskie koktajle pokazujące potencjał leżący czarnego ziarna w kontekście kultury koktajlowej.

Organizatorzy postanowili zakończyć festiwal dwoma wydarzeniami na dachu Cafe Borówka we Wrocławiu. 7 sierpnia odbędzie się pierwsza edycja UCM Cup Tasters Competition, czyli zawodów dla kiperów, kawowych sensoryków. Tuż po zawodach na dachu wystartuje afterparty, w trakcie którego organizatorzy ogłoszą miasto, które będzie gościło oficjalne strefy festiwalowe UCM w kolejnej edycji.

 

KAWA Z MISJĄ

Jaka kawa jest bardziej ekologiczna? To pytanie musiały sobie zadać wszystkie lokale startujące w Green Urban Coffee Festiwal. Szczegółowe menu poszczególnych kawiarni zostanie ogłoszone na tydzień przed festiwalem, na stronie www i profilu Facebook organizatora.

 

WIĘCEJ INFORMACJI:

Centrum Festiwalowe. Green UCM

Centrum Cuppingowe. Green UCM

Kawa w koktajlach. Green UCM

019 UCM Cup Tasters Competition

Afterparty na dachu. Green UCM


Strona www festiwalu: www.coffee-marathon.com

Profil Facebook: facebook.com/urbancoffeemarathon

 

Najnowsze aktualności Zobacz wszystkie aktualności

Bal Francuski już po raz 14. w Warszawie!

Zapraszamy na Bal Francuski - największą francuską imprezę organizowaną w Polsce. W piątek 12 lipca 2019 r. atmosfera francuskiego święta zawita do Wa...

Czytaj więcej

7. Targi Książki Kulinarnej  

Kiedy podróżuję, jem, kiedy jem, podróżuję. Marta Gessler nie wyobraża sobie rozdzielenia tych dwóch dziedzin, dlatego hasło tegorocznych, siódmych ju...

Czytaj więcej

Chcesz oglądać Kuchnia+ i ponad 100 innych kanałów? Pakiet Comfort+ za 0 zł przez 3 mies. ZAMÓW ONLINE