Widelcem po mapie

program tv >>

Wino - instrukcja obsługi

seria poradnikowa, Polska, 2009, 12 x 7 min

pozycja w rankingu: 77

suma głosów: 2.985

średnia głosów: 4,16

"Wino - instrukcja obsługi", czyli poradnik dla tych, którzy wino lubią albo chcą polubić. To przewodnik, który pomoże postawić pierwsze kroki w fascynującym świecie trunku, który od wieków pojawia się na naszych stołach.

Gospodarz programu, Tomasz Prange-Barczyński, redaktor naczelny "Magazynu WINO", winiarski felietonista Radia PIN 102 FM, Playboya, Newsweeka, autor bloga "Wiadomość w butelce" w internetowym wydaniu Wprost, postanawia publicznie rozprawić się z mitami na temat wina. Twórcom programu przyświecał jeden cel: odczarować świat wina i udowodnić, że wybieranie, podawanie i spożywanie wina nie musi wiązać się ze skomplikowanymi procedurami.

Tomasz Prange-Barczyński zdradzi wszystkie winne tajemnice - w sposób łatwy, miły i przyjemny - widzowie mają szansę dowiedzieć się rzeczy, o które często nie wypadało pytać. Na pierwszy ogień, a raczej łyk, idzie typologia wina - białe, czerwone o może różowe. Po dokonaniu wyboru czytamy etykietę, w programie zostaną rozszyfrowane tajemnicze nazwy i skróty, które pojawiają się na butelkach, czy etykieta podpowie jaki smak będzie miało wino? Uzbrojeni w podstawy wiedzy teoretycznej ruszamy do supermarketu - jak wybrać to właściwe: czy kierować się ceną, czy wiekiem trunku, a może tym, na której półce wino "leży"? Jeśli nie kupimy wina w supermarkecie zawsze możemy udać się do sklepu winiarskiego. No właśnie... a tu labirynt nazw i butelek, i do kompletu natrętny sprzedawca. Jak się nie zgubić i nie dać nabić w butelkę - gospodarz programu zna sposoby. Jeśli wycieczki między półkami z winem w supermarketach i specjalistycznych sklepach rozwiną chęć do podróży, w kolejnym odcinku Tomasz Prange-Barczyński opowie o najlepszym sposobie zaprzyjaźniania się z winem, czyli enoturystyce - gdzie pojechać i czego się spodziewać. Dalsze odkrywanie tajemnic wina będzie dotyczyło wyboru kieliszków, jako najważniejszego narzędzia dla każdego amatora tego trunku, a także wąchania, siorbania i oglądania wina, czyli degustacji; wyboru wina w restauracji, spożywania wina w domu, a jak ktoś zrobi się głodny to gospodarz programu podpowie, jak łączyć wino z jedzeniem. W programie znajdą się też porady na temat win na specjalne okazje, a na koniec twórcy serii rozprawiają się ze szkodliwymi... legendami o winie.

gospodarz programu: Tomasz Prange-Barczyński

Oglądaj też w Cyfra+VOD

ostatnie komentarze >>

kuchcikplus

postów: 18

07.02.2014 09:26

Idea programu fajna. Jest on jeszcze nadawany?

[email protected]

postów: 1

12.03.2010 16:08

Niestety program bardzo słaby. Jestem na prawdę osobą, która mało zna się na winach - chociaż bardzo lubię - i niestety Pan prowadzący popełnia mnóstwo błędów. Niczego nowego nie mówi a jak coś mówi to do końca nie tłumaczy. Jak jest coś interesującego np. z jakich rejonów wybierać wino to tak szybko jest to mówione, że nawet nie zdążyłam usłyszeć!! Poza tym instrukcja jak otwierać szampana - mało kto wie jak trzymać butelkę - a o tym ani słowa. Jak trzymać kieliszki - ani słowa! Itp., itd. Bardzo słabo..

Blend

postów: 3

07.03.2010 14:05

I tu się zgodzę z przedmówcą, świetny "opowiadacz", ale z całym szacunkiem do Pana Tomka, mało merytorycznie no i są małe potknięcia.

IggyPop

postów: 27

08.02.2010 11:09

A mnie Pan Tomasz nie przekonuje niestety. Za dużo w tym wyreżyserowanego luzu. Za mało fachowości. No i często wprowadza w błąd, co znawca wychwyci, a "lajkonik" będzie popełniał błędy.

cebul'ka

postów: 18

01.12.2009 23:48

oglądnęłam dzisiaj po raz pierwszy (odc.10). ogólna ocena na plus- muszę przyznac, że z ciekawością wysłuchałam wszystkich wskazówek:) jedyne co mi przeszkadzało to białe tło ;) wiecej kolorów!!

Organem właściwym w sprawach audiowizualnych jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji Skwer Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa tel. (22) 597-30-00; fax (22) 597-31-80 www.krrit.gov.pl