Zielona rewolucja Marty Dymek w Tajlandii

ostatnio na forum >>

Bezglutenowo >

Polecam wejść sobie na https://nakulinarnymszlaku.pl/ i zapoznać się z przepisami, które znajdują...

MArek455, 23.05.2018 | czytaj dalej


Catering dietetyczny - opinie >

Stosuję od miesiąca catering jedzeniemarzeniem specjalnie dopasowany do moich potrzeb. Jedzenie jest...

Rozalinda007, 22.05.2018 | czytaj dalej


Czy na pewno umiesz gotować? 5 >

Hmmm

Darcel, 22.05.2018 | czytaj dalej

Kącik zdrowia

FORUM kuchnia+ zdrowszy olej z pestek winogron czy oliwa

Regina

postów: 11

19.11.2012 21:08

Przeczytałam, że tłuszcz gęsi jest niezdrowy. Nic bardziej błędnego. Ten tłuszcz polecany jest nawet dla cukrzyków. Proszę sobie poczytać o tym w necie

ursi5

postów: 219

12.08.2012 17:57

Też miałam taką sytuację z zapomnianym olejem lnianym. Na butelce była data terminu spożywania - oczywiście było już po terminie, przy tym zapach po otwarciu butelki bardzo nieprzyjemny. Nie nadawał się również do celów kosmetycznych. Trzeba było wyrzucić:(

jacek1f

postów: 2296

12.08.2012 10:51

Raczej nie nada się, po miesiącu jełczeje, ale po prostu spróbuj na palec lub łyżeczkę - jak nie poczujesz wyraźnego smaku stęchłego tłuszczu, to dodanie nie zaszkodzi....

BeeJay

postów: 51

12.08.2012 00:46

MTr napisała 17.04.2012 20:42:
Ale olej z pestek winogron, lniany już tylko na zimno.
Nie do końca w temacie ale akurat mam pytanie o olej lniany. Czy olej kupiony przez uczynną siostrę na Wigilię 2011, a zupełnie pominięty w menu nadaje się jeszcze do spożycia? Mała buteleczka poniewiera się w chłodnym miejscu na oknie i waham się czy zużyć na zimno (ewentualnie wzmocnić smakowo jakąś kapustę) czy już wyrzucić.

jacek1f

postów: 2296

18.04.2012 11:17

cd ost

Wśród popularnych na rynku olei jedynie olej rzepakowy nadaje się do krótkiego smażenia. Co prawda, w porównaniu z oliwą posiada w swym składzie nawet trzy razy więcej kwasów wielonienasyconych, ale kompensuje to wysoką zawartością tokoferoli (wit. E).
Najgorszymi do smażenia są oleje: słonecznikowy i sojowy. Wynika to z wysokiej (ponad 50%) zawartości aktywnych chemicznie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i śladowych ilości przeciwutleniaczy (wit. E). Wystarczy 12 dni, aby każdy z tych olei utrzymywany w temp. 100oC w całości zmienił się w toksyczną żywicę. W tych samych warunkach i w tym samym czasie ulegnie destrukcji jedynie 37,1% tłuszczu zawartego w oleju rzepakowym, 31,1% w oliwie z oliwek i 28,8% w maśle! (badania pod kier. dra Radosława Kowalskiego, za: "Optymalnik" nr 3 (43) marzec 2006)
Co prawda, olej lniany nie był badany w powyższej pracy, ale wnioskując po jego składzie chemicznym (ponad 70% kwasów wielonienasyconych) użycie go do smażenia wyrządzi jeszcze więcej szkód zdrowotnych niż w przypadku oleju sojowego i słonecznikowego!

jacek1f

postów: 2296

18.04.2012 11:17

cd. Smalec od wieków stanowił podstawowy tłuszcz do smażenia. Chociaż ustępuje tłuszczowi palmowemu trwałością, nadaje się do długotrwałego i kilkukrotnego smażenia w wysokich temperaturach (np. smażenie pączków, frytek itp.). Jego jakość zależy w pierwszym rzędzie od sposobu karmienia zwierząt. Obecnie znaczna część smalcu występującego na rynku pochodzi ze zwierząt tuczonych przemysłowo na wielkich farmach. Smalec taki podczas topienia pryska, dymi i wydziela nieprzyjemne zapachy. Jakościowy smalec pochodzący z tradycyjnych hodowli jest doskonałym tłuszczem do smażenia mięs, zwłaszcza przy smażeniu na tzw. głębokim tłuszczu (np. kotlety "de volaille"). Najlepszy smalec możemy uzyskać samodzielnie wytapiając słoninę i podgardle. Mamy wtedy pewność, że nie zawiera on niechcianych dodatków i gorszych rodzajów tłuszczu (np. sadła). Słonina zawiera więcej witaminy E od sadła, dlatego taki smalec będzie miał większą trwałość.

Masło jest mocno nasyconym tłuszczem, ale o jego ograniczonej przydatności do smażenia decyduje dodatek substancji białkowych w wyższej temperaturze szybko ulegających zwęgleniu. Masło bezpośrednio można używać do krótkiego smażenia w niższych temperaturach (np. klasyczna jajecznica). Dobry tłuszcz do krótkiego smażenia można uzyskać z masła po jego sklarowaniu. Masło należy rozpuścić w rondelku powoli ogrzewając. Białka ulegną koagulacji i wypłyną na powierzchnię w postaci szumu. Po jego zebraniu (czyli sklarowaniu rozpuszczonego masła) uzyskujemy doskonały tłuszcz do smażenia.

Oliwa z oliwek wśród tłuszczów płynnych najbardziej nadaje się do smażenia ze względu na wyjątkowo wysoką (do 75%) zawartość jednonienasyconego kwasu oleinowego (omega-9), który jest odporny na krótkie smażenie w niewysokich (150-180oC) temperaturach.

jacek1f

postów: 2296

18.04.2012 11:16

no to jeszcze raz, do oporu:-)
Cytuje:

stad:ranking tłuszczów

ranking najlepszych tłuszczów do smażenia:

Tłuszcz palmowy (kokosowy) jest idealnym tłuszczem do smażenia w każdych warunkach. Szczególnie nadaje się do długotrwałego smażenia w najwyższych temperaturach. Może być używany kilkakrotnie (smażenie frytek, pączków itp.) W temperaturze pokojowej ma postać stałą, z wyglądu przypomina smalec, ale jest od niego twardszy. Topi się w temperaturze powyżej 30oC. W handlu występuje albo w postaci czystej, albo mieszanki z innymi tłuszczami (także zwierzęcymi) i nosi wtedy miano frytury. Jest dostępny w niektórych sklepach i hurtowniach zaopatrujących zakłady piekarnicze i gastronomiczne.

W praktyce prowadzonej przez naszą firmę restauracji najlepsze wyniki uzyskujemy stosując czysty 100% tłuszcz kokosowy, który kupujemy w halach MAKRO. Jest niedrogi, a jego wysoka trwałość pozwala na zakupy w ilościach hurtowych. Osoby obawiające się spożywania nadmiernych ilości tłuszczów zapewne ucieszy wiadomość, że tłuszcz palmowy ma małą zdolność do nasączania smażonych na nim potraw. Z obserwacji naszych kucharzy wynika, że frytki smażone na tłuszczu palmowym zawierają nawet dwukrotnie mniejszą ilość tłuszczu w porównaniu do smażonych na kiepskich fryturach i olejach.

myszsza

postów: 251

17.04.2012 22:12

jacobs napisał 14.02.2012 17:44:
to zależy do czego używasz tych tłuszczy, generalnie do potraw na zimno należy używa oliwy z oliwek ,a do smażenia może być olej słonecznikowy , rzepakowy ale też polecam gęsi tłuszcz z tych do smażenia jest najlepszy i najzdrowszy.
Olej słonecznikowy do smażenia się nie nadaje. Ma bardzo niską temperaturę dymienia, zawiera też sporo nasyconych kwasów tłuszczowych. Smalec gęsi jest smaczny, ale to tłuszcz zwierzęcy, do zdrowych ne należy. Jeśli smażyć, to na oleju rzepakowym.

MTr

postów: 1

17.04.2012 20:42

Jeśli dosmażenia to zarówno olej rzepakowy jak i oliwa z oliwek. Olej sezamowy też się do tego nadaje. Ale olej z pestek winogron, lniany już tylko na zimno. Pisałam o tym całkiem niedawno na swoim blogu: http://kuchniadietetyczna.blog.onet.pl

jacobs

postów: 27

14.02.2012 17:44

to zależy do czego używasz tych tłuszczy, generalnie do potraw na zimno należy używa oliwy z oliwek ,a do smażenia może być olej słonecznikowy , rzepakowy ale też polecam gęsi tłuszcz z tych do smażenia jest najlepszy i najzdrowszy.

post edytowany 1 raz, ostatnio 14.02.2012 17:44

dycha

postów: 13

06.01.2012 19:05

potrzebuję fachowej odpowiedzi... jest to ważne dla naszego zdrowia :) zawsze do smażenia i potraw używałam oleju z pestek winogron, dobrej jakości, potem doczytałam w internecie że lepiej używać oliwy z oliwek, ceny są podobne... a na koniec wynalazłam że dobrym tłuszczem jest także olej rzepakowy... generalnie rozchodzi się o wybór tłuszczów które wpływają na nasz dobry cholesterol co wpływa głównie na prace naszego serduszka :) bardzo proszę o podzielenie się swoją wiedzą :) sandra z Margonina