Przepisy na świąteczne potrawy w Kuchni+

ostatnio na forum >>

Przystawka z cukinii >

Uwielbiam wszelkiego rodzaju potrafi z wykorzystaniem cukinii. Dodatkowo jest to bardzo zdrowe...

temptinglook, 14.12.2017 | czytaj dalej

Pomoc w organizacji eventu >

Hej! organizuję imprezę kulturalno-sportową i poszukuję firmy, która pomoże mi w...

jasang, 14.12.2017 | czytaj dalej

Wasze ulubione herbaty >

Mi w ostatnim czasie najbardziej smakuje herbata https://moyamatcha.com. Ma charakterystyczny, ciekawy aromat,...

Kambelina, 14.12.2017 | czytaj dalej

w sumie tematów: 2010, wpisów: 30162
najnowszy wpis: 14.12.2017 19:27

Mamy 27397 zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli chcesz się wypowiedzieć na naszym forum zarejestruj się w serwisie.

Programy kuchni+

FORUM kuchnia+ Wojny bananowe

więcej >>

arek3210

23.12.2010 22:51

tak czy siak zawsze chodzi o kasę i nie ma co do tego dorabiać ideologi to nie komuna a ludzie pracujący fizycznie jak zwykle najbardziej obrywają po tyłkach tak jest było i będzie

piani

13.03.2010 16:28

:DDD :) Jacek, to nie byla propaganda, to byl francuski punkt widzenia. :))

Akurat Francuzi sa bardzo specyficzni jesli chodzi o ceny. We Francji jest gleboko zakorzenione powiedzenie: "jakosc MUSI kosztowac". Jesli ktos we Francji sprzedaje cos tanio lub bardzo tanio, to ludzie natychmiast sa przekonani, ze to jest kiepskie.

Dlatego francuskie targowiska sa DROZSZE od sklepow i to znacznie drozsze. Nawet dobry ogorek musi miec swoja cene ;) Podobnie jest z bananami: banan uprawiany z poszanowaniem srodowiska i innych ludzi ma prawo byc drozszy i JEST TEGO WART, zatem sredniozamozny Francuz jest gotow za niego zaplacic wiecej.

Oczywiscie isnieje duza grupa Francuzow, ktorzy tak nie mysla i jeszcze wieksza tych ktorzy sa po prostu biedni, wiec dla nich cena jest podstawowym kryterium wyboru. Jednak w porownaniu z Polska jest to tylko czesc spoleczenstwa, ktora nie zmienia ogolnego trendu francuskiego myslenia.

A zatem badz wyrozumiały : film nie byly zadna propaganda, to byl francuski punkt widzenia.

jacek1f

12.03.2010 15:05

nie no, wiem, i zgadzam sie z Toba, ale wkurzyło mnie autorskie podkręcanie takimi tanimi emocjami, ze ludzie to jakieś świnie i chcą kupowac tańsze - na przykład:-)
Popatrz..:-) to Ci dopiero, a Francuziki za to zawsze chcą więcej płacic sami z siebie... no i wyciąganie porównań warunków życia i praw Kostaryki do krajów Europejskich.... basta:-)

Juz przezylismy Leninów, Stalinów i Marksa i Spencerka, a tam komuną leciało i "sprawiedliwościa społeczną" ostro. Jednostronnie.

Ciekawi mnie co innego - jak to się działo, ze Chiquita handlowala swoimi dolarowymi krzywymi bananami podczas naszego socjalizmu - bo tylko takie były....?

piani

12.03.2010 14:43

Jacek, przeciez doskonale wiesz jak to sie odbywa: na razie amerykanskie banany są tansze. Gdy tylko uda się wykończyć europrodukcje (konkurencyjne plantacje zostana zlikwidowane), to ceny wzrosna, bo dolarobanany będą jedyne i będą dyktować warunki.

W tej chwili trwa wojna o to kto przetrwa. Pestycydy, wyzysk ludzi to tylko srodki prowadzace do zwyciestwa, koszty - zatrucie ludzi i ziemi - sa niewazne.

post edytowany 2 razy, ostatnio 12.03.2010 14:59

jacek1f

11.03.2010 21:11

a mnie oprocz tego wymienionego przez Was otwierania oczu wkurzyl bardzo, bo takiej propagandowej socjalistycznej produkcji politycznej dawno nie widzialem:_-)

Frncuskie banany za drozsze euro cacy i tak trzymac, a amerykanskie tansze za dolary be. I reszta politycznie argumentowana juz tylko i manipulowana wypowiedziami o normach pestycydach (i tu zatrwazajacych i tu) itd.

Jedyny pozytyw, to pokazanie ile jeszcze FT musi sie nauczyc i ile przed nim.

Zeby nie bylo - nie jestem zadnym amerykanofilem, wrecz przeciwnie, ale manipulacja francuzocentryczna byla żałosna wręcz. Co nie umnijesza roli filmu, absolutnie, prosze jedynie pamietac, że taki film mozna zrobic o ziemniakach i truskawkach plskich, miodzie tez polskim, jablkach czeskich, kokosach filipinskich itp....

Nie dziwie sie, ze mowiono o emocjach jakie film wzbudzal...:-)

Hors Dewre

11.03.2010 21:04

Nagrałem, zamierzam obejrzec

Otwierająca oczy na pewne globalne mechanizmy jest tez dokuement Korporacja - polecam

piani

11.03.2010 20:51

Doskonaly program. Otwiera oczy na mechanizmy wspolczesnego swiata: bezwzględny wyzysk biednych przez bogaczy oraz na rabunkowa gospodarkę w państwach Trzeciego Świata w imię horrendalnych zysków płynących do korporacji stworzonych przez białych ludzi.

Bez zaskoczenia, choc ze smutkiem, wysłuchałam też wypowiedzi Polaków nagrane na premierowym pokazie: obnażyły jak mało my Polacy wiemy o swiecie. Właściwie nic nie wiemy.

Polska nigdy nie miala kolonii, poslugujemy sie lokalnym jezykiem i tylko takie, lokalne, mamy zainteresowania. Awanturka w Sejmie budzi nad Wisla większe zainteresowanie niz rewolucja w Afryce czy Ameryce Poludnowiej. Polskie "Wiadomość" czy "Fakty" nie inforumuja o takich "nieinteresujących tematach". Nie dziwota zatem, ze osoby wypowiadajace sie wprost mowily "mam za mala wiedze na ten temat, zeby sie wypowiadac". Z jednej strony szacun za takie podejscie do siebie, z drugiej widac jak bardzo potrzebne sa takie filmy.

Dlatego dzieki KuchnioTV za ten program. Powinna go wyemitować telewizja publiczna, bo to wlasciwie program misyjny.
Ciekawe jaka bedzie mial oglądalność...