Dania Wielkanocne

ostatnio na forum >>

wielkanoc >

Witam, obowiązkowo żurek z domowo robionej białej kiełbasy ;)

fickentscher, 19.03.2018 | czytaj dalej


Problemy z odżywianiem >

W dzisiejszych czasach możliwości pod kątem odchudzania jest bardzo wiele, więc nie...

Kambelina, 19.03.2018 | czytaj dalej


jajka >

Witam, jak dla mnie to jajka są zdrowe. Wiadomo, że trzeba...

eklerka, 19.03.2018 | czytaj dalej

w sumie tematów: 2099, wpisów: 30548
najnowszy wpis: 19.03.2018 12:29

Mamy 27763 zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli chcesz się wypowiedzieć na naszym forum zarejestruj się w serwisie.

Wszystko o... kuchni+

FORUM kuchnia+ Strona kuchni.tv

Ola_D

postów: 308

03.04.2012 10:39

Dzień dobry,
od zawsze prosimy o "wytykanie" nam błędów, jakie zauważycie w kuchni+ - jest nawet osobny wątek dotyczący takich kwestii - UWAGI ODNOŚNIE TŁUMACZENIA. Ale w każdym możemy o tym rozmawiać, bo poprawność tłumaczeń to dla nas szczególnie istotna kwestia.
Jak zawsze podkreślam - trudno nam jakkolwiek zaradzić, kiedy dostajemy informację, że "ktoś, gdzieś, kiedyś usłyszał coś takiego..." - bo nie jesteśmy w stanie odgadnąć ani sprawdzić, gdzie wystąpił dany błąd i czy rzeczywiście wystąpił. Jakikolwiek konkret, wskazówka w takiej sytuacji to dla nas podstawa.

Stali i uważni widzowie zapewne już wiedzą, że zwracamy uwagę na wszelkie głosy dotyczące poprawności polskich wersji i w przypadku ich zasadności - poprawiamy tłumaczenie do kolejnych emisji. Bywało tak nie raz.

Jeśli chodzi o "sałaty" - to tutaj akurat będziemy bronić tłumaczenia, ponieważ wciąż jednak pokazujemy programy kulinarne, a nie przyrodnicze i botaniczne, i składniki "sałatki" można w tym przypadku nazywać "sałatami". Ale wiśnia vs. czereśnia to błąd, na który mam osobiste uczulenie i byłabym niezmiernie wdzięczna za jakąkolwiek wskazówkę, która pozwoli go (i tłumacza!) namierzyć. Może być na priv. Podobnie w przypadku karkówki.

Uwagi odnośnie TOP CHEFA już zostały przekazane do studia. Zawsze uczulamy wszystkich tłumaczy na utrzymywanie spójności i jednolitości w przypadku tłumaczenia dłuższych serii - i bardzo niedobrze, że tym razem nie zostało to zachowane. Też będziemy to sprawdzać i eliminować wszelkie niespójności.

Pozdrawiam,
OlaD

jacek1f

postów: 2296

03.04.2012 09:38

o to to to:-)

To moze wypisujmy tu bolące bardzo kiksy, jak trafimy jakieś, a Redakcja zrobi z pomocą tego - jesli tego nie ma jeszcze, lub doda - style book, jak kazda szanująca sie redakcja:-)
Taikego Style Book'a wręcza sie każdemu studiu, a ono dostarcza tlumaczom - wtedy choć minimalnie bez własnej kontroli, a tej zawsze był brak i będzie brak - eliminuje się najsłynniejsze, najpotworniejsze, najstraszniejsze błędy, które zawstydzają widza!

Dla mnie koszmarem jest TEKSTURA potrawy, pokaru, dania..... drugi stopeiń, to faktura...:-))) tożsame - czyli mamy teksturę placka i fakturę budyniu... Polowa tlumaczy daje rade bez problemu - od razu wiem, kto tlumaczył program, gdy słysze poprawne slowo KONSYSTENCJA.

czushka

postów: 33

03.04.2012 09:03

To ja też dodam kilka słów odnośnie tłumaczeń. Jakiś czas temu zauważyłam, że chyba zmienił się tłumacz w kuchni bo pojawiły się dość zaskakujące zwroty. Przykładem tu będzie Top Chef. Mniej więcej na poziomie połowy 6 sezonu zawodnicy przestali mieć immunitet tylko zyskiwali "odporność", potrawy stały się przeciągnięte zamiast przegotowanych, i najlepsze, kompozycja dania była koherentna zamiast spójna. To tylko kilka przykładów. Przyznam, że dość dziwnie to brzmi jakby ktoś tłumaczył tekst przez google tłumacz zamiast zastanowić się nad kontekstem. Nie jest to oczywiście duży błąd ale drażniący dla ucha.

Ankarol

postów: 39

03.04.2012 07:12

Dawno sie nie logowałam ani tym bardziej pisałam, więc skreślę kilka uwag.
Cóż bywa i tak ale do rzeczy.
Mam takie pytanie (może już ktoś zadał je wcześniej?) - Czy Ktokolwiek w redakcji programowej Kuchni+, zakupujący gotowe programy lub zlecający ich tłumaczenie, sprawdza efekt finalny tłumaczonych fraz, i ich zgodności z polskim nazewnictwem???
Tu podam choćby trzy przykłady, wyłapane z kilku ostatnich tygodni.
I tak, jeden z prowadzących program, przedstawia różne, główne składniki sałatek czyli sałaty. I tak wskazuje sałatę masłową, rzymską i kruchą i tu jest OK bo to wszystko jest botaniczna grupa Lactuta sativa L. ale kiedy idzie dalej i pokazuje endywię, roszponkę czy pędzone liście cykorii, no to jest jednak wprowadzanie w błąd, bo to są rośliny z zupełnie innej botanicznej półki choćby tak samo wykorzystywane w kulinariach.
Idźmy dalej, jeden z kucharzy robi pieczeń z karkówki. No i wszystko byłoby OK, gdyby pokazywany fragment mięsa był tą karkówką, charakterystyczny mięsny kawałek, nie ma co czyli poprzerastane tłuszczem i tkanką łączną fragmenty długich, wąskich mięśni wraz z jakże charakterystyczną kością, pochodzącą z górnego odcinka kręgosłupa i przylegającą do mięsa z jednego z boków. Na ekranie widzimy zaś kawałek mięsa o średnicy ok. 30 cm i z wyraźnie zaznaczoną kością promieniową (przecięta poprzecznie) w samym środku tegoż kawałka. Niemal każdy kupujący w sklepie mięsnym, widziałby w tym fragmencie mięsa, zwykłą szynkę wieprzową. Robiący program może i się pomylił ale tłumacz, mógłby sprawdzić że jest błąd!!!.
Na koniec mój ulubiony owoc. Jedna z kolejnych autorek programu, przedstawia oczywiście zdrową, pachnącą i słoneczną żywność itd., zaprasza też wszystkich oglądaczy programu do sadu, na zbieranie wiśni do kulinarnego deseru jaki ma sporządzić później. No i znów oczom nie wierzę ani uszom, gdy tłumacz zawzięcie rzuca na ekran słowa prowadzącej, wiśnia tu, wiśnia tam, z wiśni etc ... kiedy widoczny owoc jest w istocie ... czereśnią.
Piszę to bo być może dla wielu jest to sprawa błaha, w końcu nieznaczna zdałoby się pomyłka, uważam jednak że to nie jest pomyłka a błąd, do tego podawany w mediach, więc mogący mieć w przyszłości spore reperkusje w nazewnictwie kulinarnym i pochodnym.
Rozumiem że przy takiej ilości programów, może być to trudne ale zdecydowanie polecam dokładniejsze badanie poprawności językowej programów pochodzących zwłaszcza z Australii, w których się wręcz roi od takich sytuacji.

aaadam

postów: 7

03.01.2012 14:23

Dzięki za interwencję, wreszcie będę mógł wyszukać przepis, który "chodzi" za mną od kilku dni.

Pozdrawiam

03.01.2012 11:10

 

Witam
Stronnicowanie w liście wyszukanych przepisów zostało poprawione. Gdyby nadal był z tym problem proszę o informację.
pozdrawiam

02.01.2012 16:19

 

Witam

Zapewiam, że sprawdzamy przyczynę tego błędu. Bardzo proszę jeszcze o chwilę cierpliwości, z pewnością niebawem się z nim uporamy.

pozdrawiam

560705

postów: 35

02.01.2012 16:13

admin napisał 30.12.2011 10:36:
Witam

Bardzo dziękuję za zgłoszenie problemu, zaraz zbadamy sprawę.

pozdrawiam
Na mój post z 17.10.2011 15:37 otrzymałam podobną odpowiedź; no i tyle ...; kiedyś taki sposób podejścia określano "falandyzacją" teraz nazywają to "tuskizmem"

Pozdrawiam

30.12.2011 10:36

 

Witam

Bardzo dziękuję za zgłoszenie problemu, zaraz zbadamy sprawę.

pozdrawiam

aaadam

postów: 7

30.12.2011 08:00

Może to odpowiednie miejsce na zgłoszenie problemu...
- po ukazaniu się pierwszych dziesięciu wyników wyszukiwania przepisów, nie można przejść do następnych. Po kliknięciu np. na 2/10 lub 3/10 dalej ukazuje się pierwsza dziesiątka. Sprawdzałem na FF 9.0.1 i IE 9

18.11.2011 11:20

 

Witam

Problem został usunięty.

pozdrawiam

18.11.2011 10:50

 

Witam

Ten problem pojawia się tylko w przeglądarce Internet Explorer, pracujemy nad tym. Bardzo dziękuję za zgłoszenie problemu jak tylko się z nim uporamy dam znać.

pozdrawiam

rebelia

postów: 14

17.11.2011 21:50

pragnę zgłosić, że przez ten nowy banner kuchni+ niemal niewykonalne stało się zalogowanie na swoje konto, bo okienko logowania wyświetla się tak jakby pod nim. czy tylko ja mam taki problem? sprawdzałam na dwóch przeglądarkach.

19.10.2011 09:23

 

Witam

Serdecznie dziękujemy za tę uwagę, problem zostanie zbadany w dziale technicznym. Dołożymy wszelkich starań aby to zagadnienie wyjaśnić i poprawić stan naszych usług.

pozdrawiam

Nobull

postów: 26

18.10.2011 23:37

Od jakiegoś miesiąca, może półtora, strona otwiera mi się wieki. A czasem nie otwiera się wcale. Mam Firefoxa, fakt, dość starą wersję, ale wszystkie inne możliwe portale i strony działają normalnie, szybko.
O co chodzi?