Widelcem po mapie

ostatnio na forum >>

kuchnia - ustrój >

Wszystko oczywiscie odgrywa jakas tam role. Ja osobiscie stawiam bardziej na dodatki...

marlenawwa, 19.10.2017 | czytaj dalej

Diety >

Sprawdź tabletki na odchudzanie może pomogą, ale polecam też stosować jakąś dietę.

Bubax, 19.10.2017 | czytaj dalej

Meble z Ikei >

Jeżeli chodzi o jakość wykonania mebli i wytrzymałość materiałów to z czystym...

Katulla, 19.10.2017 | czytaj dalej

w sumie tematów: 1974, wpisów: 29953
najnowszy wpis: 19.10.2017 17:28

Mamy 27176 zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli chcesz się wypowiedzieć na naszym forum zarejestruj się w serwisie.

Książki kulinarne

FORUM kuchnia+ Praktyczna Pani - Irena Gumowska

jacobs

28.12.2009 21:03

To miłe że w czasie gdzie wydaje sie mase różnych poradników kulinarnych , są ludzie sięgający do klasyków piszących o naszej kuchni , która jest naprawde fantastyczna a zwłaszcza książki przedwojenne .Niestety komunizm zabił wszystko a zwłaszcza polską kuchnie i powstało bylejakość kuchenna.Trzeba sięgać do klasyków polskiej sztuki kulinarnej.

asza

29.12.2007 09:16

nika napisała 07.12.2007 12:10:
od ananasa do ziemniaka też lubię, ale tam nie ma przepisów, za to mnóstwo ciekawostek o warzywkach i owocach. ps Tereniu, czytałaś książkę, którą polecam?
A w mojej książeczce są przepisy :) Mam wydanie z 1970 roku

Treska

21.12.2007 11:45

Hi, hi, hi,
uprzedziłaś mnie Niko.
Ja tez Cię ściskam świątecznie, piernikowo, makowcowo i - co mi tam - karpiowo. :)))
Życzenia dla całej Twojej Rodzinki.

nika

21.12.2007 09:13

życzę wszystkim wesołych świąt. Tereniu sciskam nika

nika

14.12.2007 15:47

właśnie, ja postanowiłam coś innego zrobić na święta. kompot z suszu w formie galaretki (przeczytałam przepis). Słyszałaś o tym?
n. ps a do książek zachęcam, bo święta są również od odpoczynku

Treska

10.12.2007 13:42

Przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam, ale w weekendy nie siadam do komputera (wstręt popracowy).
Wstyd przyznać, ale moje braki w literaturze "parakulinarnej" jak były, tak są. Ale obiecałam sobie, że najpóźniej w święta pochłonę i "Ucztę Babette", "Przepiórki w płatkach róży" i "Miłość z bazylią w tle".
Mam nadzieję, że to nie nazbyt wysoko zawieszona poprzeczka, bo przecież i Rodzinie dużo czasu mam zamiar poświęcić :))) No i - oczywista - popichcić coś pysznego :)))

Pozdrawiam :)

nika

07.12.2007 12:10

od ananasa do ziemniaka też lubię, ale tam nie ma przepisów, za to mnóstwo ciekawostek o warzywkach i owocach. ps Tereniu, czytałaś książkę, którą polecam?

Treska

07.12.2007 09:20

Felicjo,

na samym dole znajdziesz kilka tytułów książek pani Gumowskiej, ale jest ich oczywiście o wiele więcej.

Ja osobiście zaczęłam przygodę z jej książkami od "Wenus z patelnią". Bardzo zajmujące jest (wg mnie) "Czy wiesz, co jesz ?", a z kolei Nika (jak sama przyznała) wiele korzysta ze "Słońca w słoikach".
Myślę, że kierując się tytułami sama wpadniesz na to, co zainteresuje Cię najbardziej. Czy o zielarstwie, czy o przetworach, czy o dietach :)

Felicja

06.12.2007 17:51

Teresko,

bardzo dziekuje za odpowiedz. Czy mozecie polecic tytuly ksiazek Gumowskiej jako lepsze od innych?
Nie ma wznowien wydan, a autorka zmarla w 1991.
Ceny sa rozniste, ale najlepiej osobiscie samemu do antykwariatow, bo widzi sie w jakim stanie jes t ksiazka i latwiej zadecydowac. No i nie placi sie za przesylke.
Jestem bardzo zainteresowana ksiazkami I. Gumowskiej.

Felicja

Treska

03.12.2007 10:29

Witajcie poniedziałkowo !

Do Niki: nie piłam soku z róży, za to uwielbiam herbatkę :)

Do Felicji: nie zwracałam uwagi, czy w księgarniach są dostępne nowe wydania książek Gumowskiej, bo te które mnie interesowały od dawna już mam w domu, ale jak gdzieś je dostrzegę nie omieszkam Ci podpowiedzieć. Na pewno na Allegro.

post edytowany 1 raz, ostatnio 03.12.2007 12:23

Felicja

01.12.2007 20:04

czy wiecie gdzie mozna dostac ksziazki Gumowskiej?

nika

15.11.2007 09:13

czarny bez to wiem, tata mój robi. Nie mam do niego przekonania. Wolę własne albo kupny sok z róży. Piłaś kiedyś?

Treska

12.11.2007 14:44

I czarny bez, Niko, zdecydowanie dobrze robi na przeziębienie. Gdzieś powinnam mieć przepis na sok z dzikiego bzu. Postaram się wyszperać. Tak, na wszelki wypadek :)

nika

12.11.2007 10:54

ja w tym roku przestawiłam się na soki, choć dżemy też lubię. ale kiedy chorowałam zimą na przeziębienia różne, popijałam sok winogronowy własnej roboty. może od tego szybko wyzdrowiałam? pozdrawiam

Treska

09.11.2007 12:27

Czyli obie nas pozytywnie zainspirowała i chwała jej za to :)

Ja z przetworami tak nie do końca, bo moje chłopaki (mam dwóch synów) nie bardzo lubią "domowe" . Co roku się mobilizuję, żeby ich czymś zaskoczyć, ale zazwyczaj kończy się na nastawianiu ogórasów na małosolne.

Wiesz, może jednak zajrzę do tego "Słońca w słoikach". Wiem, że teraz już za późno, ale może "nakręcę się" na przyszły sezon :)))

Pozdrowienia !

nika

09.11.2007 10:57

hmm, może nie mają czasu czytać? Jeśli chodzi o panią Gumowską, to jej książka o dyniowatych sprawiła, że mama na działce chciała mieć kabaczki i cukinię. I tak naprawdę to dopiero wtedy zaczęliśmy w domu jeść te warzywa. "Słońce w słoikach" mam strasznie sczytane, bo co roku robiąc przetwory do niej zaglądam.
PS Nie lubiłam ZPT-ów, bo byłam tragicznie niezdolna
miłego końca tygodnia

Treska

30.10.2007 10:45

A szkoda, bo moim skromnym zdaniem to bardzo wartościowe książki. To od przeczytania "Wenus z patelnią" zaczęłam tak naprawdę zwracać uwagę na to - co jem i co serwuję swoim bliskim.

Miałam zresztą okazję - daaaaawno temu - poznać Panią Irenę. E tam, "poznać" to za dużo powiedziane. Miała z moją klasą jedne z zajęć ZPT (teraz to chyba technika, kiedyś się zwało zajęciami praktyczno-technicznymi). Pod jej okiem robiliśmy zapiekankę. Robię ją do dziś :)

Nawiasem mówiąc niewiele osób zagląda do tej części forum, prawda ?

Pozdrawiam Cię, Niko :) Życzę miłego dnia :)

nika

30.10.2007 09:58

Zdaje się Teresko, że tylko my dwie lubimy i znamy panią Gumowską

nika

17.10.2007 08:37

masz rację ja tez lubię te książki, są w nich przepisy i mnóstwo ciekawostek

Treska

12.10.2007 11:28

Chciałabym przypomnieć o Pani Irenie Gumowskiej. Z pewnością jej książki są dostępne w bibliotekach, bo czy je nadal wydają, to nie wiem. Czasem może i trącą "myszką", ale zapewniam, że można się z nich dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.
Niżej kilka tytułów, które pamiętam:

Bądź zdrów, smacznego: O odżywczych i leczniczych właściwościach roślin;
Czy wiesz, co jesz ?;
Deptane po drodze;
Dookoła stołu;
Dziesięć przykazań prawidłowego żywienia;
Elementarz gotowania;
Kuchnia pod chmurką;
Leśne skarby;
Obiad w pół godziny; [Rachel Ray raczej z niej nie korzystała :))) ]
Od ananasa do ziemniaka;
Odżywianie ludzi starszych;