Widelcem po mapie

ostatnio na forum >>

Termometr gastronoiczny >

Jak chcesz to możesz sobie zainwestować w taki termometr i myślę, że...

B.Sadowska80, 20.10.2017 | czytaj dalej

kuchnia - ustrój >

Wszystko oczywiscie odgrywa jakas tam role. Ja osobiscie stawiam bardziej na dodatki...

marlenawwa, 19.10.2017 | czytaj dalej

Diety >

Sprawdź tabletki na odchudzanie może pomogą, ale polecam też stosować jakąś dietę.

Bubax, 19.10.2017 | czytaj dalej

w sumie tematów: 1974, wpisów: 29954
najnowszy wpis: 20.10.2017 14:33

Mamy 27177 zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli chcesz się wypowiedzieć na naszym forum zarejestruj się w serwisie.

Wasze przepisy

FORUM kuchnia+ Nasze kochane rodzime przepisy

Marlej

27.09.2007 23:39

Dla mnie ok, chociaż kiedyś zrobiłam mocniejsze i też się zjadło, ale chyba 1:3 to taka moc pomiędzy słabym a mocnym.

jacek1f

27.09.2007 12:44

proporcje octu i wody 1:3..?
Za słabe dla mnie :-)

Robie wszystkie przetwory mocne.

Marlej

27.09.2007 11:00

Ja robię grzyby marynowane w trochę inny sposób:

zalewa
1 szkl octu
3 szkl wody
1 łyżeczka soli
5-6 łyżeczek cukru ( dokładnie wymieszać do rozpuszczenia i na zimno spróbować, można pobalansować z solą i cukrem w/g uznania)
ziarna pieprzu, ziela angielskiego, gorczycy i listki laurowe.
zalewę zagotować

Grzyby obgotowuję trzykrotnie, za każdym razem odcedzając i płucząc. Ostatnie gotowanie ok. 20 - 30 min i odlewam na durszlak. Gorące grzyby wkładam do słoików do 3/4 wysokości, zalewam gorącą zalewą prawie do pełna mieszam łyżką, żeby ocet dotarł wszędzie, wtedy grzyby wypełniają cały słoik i wtedy wlewam do pełna zalewę. Zakręcam słoik i odwracam do góry dnem, aż do wystygnięcia. Wtedy nie jest potrzebna pasteryzacja.

jacek1f

27.08.2007 12:30

powinno byc w przetworach - potworach, ale to takie "rodzime", że hej!

GRZYBY MARYNOWANE

1 kg grzybów
30 g soli
100 g cebuli
250 ml wody
50 g cukru
250 ml octu 10 proc.
5 g przypraw (pieprz, ziele angielskie, liście laurowe)

Grzyby oczyścić, umyć, osączyć i przyciąć trzonki. Większe podzielić na połówki lub ćwiartki.
Wrzucić do wrzącej wody z całą cebulą i 20 g soli. Gotować prawie do miękkości.
Wyjąć, osączyć na sicie, włożyć do słoików i ostudzić.
Zagotować wodę z octem, cukrem, 10 g soli i przyprawami.
Ostudzić i zalać nią grzyby.
Słoiki zamknąć.

Marlej

26.08.2007 20:26

jacek1f napisał 26.08.2007 14:11:
Polecam ten ze śliwkami zrobić w wersji "ubogaconej" jak mawia Prymas:-)

Zamiast jeno śliwek, zbaczy oprócz nich, za nimi - wpychammy namoczone suszone morele i tak samo upakować, a za nimi figi suszone, też namoczone
(dodam, że namoczenie KAŻDYCH owoców w wiśniówce znacznieUbogaca :-))) schab)

Potem jak podajemy to kroimy plastry z każdej 1/3 mięsa i serwujemy trikolorek:-)
Wypróbuję napewno, aż mi ślinka leci, oj....

Marlej

26.08.2007 20:20

mozaika napisała 26.08.2007 13:35:
Marlej, a próbowałaś w ten schabowy korytarz wpakować kiełbasę (najlepiej mocno czosnkowaną)?
:D
Nie próbowałam, ale pomysł wydaje się ciekawy.

jacek1f

26.08.2007 14:11

Polecam ten ze śliwkami zrobić w wersji "ubogaconej" jak mawia Prymas:-)

Zamiast jeno śliwek, zbaczy oprócz nich, za nimi - wpychammy namoczone suszone morele i tak samo upakować, a za nimi figi suszone, też namoczone
(dodam, że namoczenie KAŻDYCH owoców w wiśniówce znacznieUbogaca :-))) schab)

Potem jak podajemy to kroimy plastry z każdej 1/3 mięsa i serwujemy trikolorek:-)

mozaika

26.08.2007 13:35

Marlej, a próbowałaś w ten schabowy korytarz wpakować kiełbasę (najlepiej mocno czosnkowaną)?
:D

Marlej

26.08.2007 04:25

I dodam , moje mięso nigdy nie było suche.

post edytowany 1 raz, ostatnio 26.08.2007 04:30

Marlej

26.08.2007 04:23

9 kompania polskiej kuchni jest wezwana !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Marlej

26.08.2007 04:18

filet z indyka po rozkrojeniu i przyprawieniu można zrolować i przyprawić w ten sam sposób powstanie wtedy rolada z indyka. Polecam

Marlej

26.08.2007 02:07

Schab ze śliwką

Przepis dotyczy schabu środkowego.

Bierzemy długi nóż i wbijamy go w środek schabu, jeżeli schab jest dłuższy od noża, to wbijamy nóż z drugiej strony schabu, aż do korytarza wyciętego z poprzedniej strony.
W wycięty korytarz upychamy suszone śliwki bez pestek. mogą być kalifornijskie, ale najlepsze są nasze polskie suszone i wędzone węgierki. Po czym zapinamy końce schabu wykałaczkami, bo śliwki lubią wypływać podczas piueczenia, po czym przyprawiamy mięso jak wyżej ( tzn. niżej )

post edytowany 1 raz, ostatnio 26.08.2007 02:08

Marlej

26.08.2007 01:38

W tym topicu zachęcam wszystkich do umieszczania przepisów na tradycyjne polskie dania, na wasze ulubione przepisy z kuchni polskiej.

Zacznę od pieczonego tradycyjnie schabu.

Schab środkowy, karkówka, szynka, łopatka czy nawet pierś z indyka pieczone na wybitnie polski sposób:

Mięso solimy, pieprzymy lub zamiast tego posypujemy wegetą, warzywkiem czy czymś w tym stylu, nacieramy obficie czosnkiem lub dla bardziej leniwych obsypujemy czosnkiem granulowanym, obtaczamy w majeranku.
Tak przygotowane mięso musimy przetrzymać w lodówce najlepiej przez noc owinięte folią zwykłą kuchenną lub aluminiową.

I teraz są różne szkoły jazdy, obsmażane na patelni do zrumienienia z każdej strony i dopiero do piekarnika, ale ja nie obsmażam. Na blachę wykrajam z kostki smalcu kilka plasterków i układam na dnie, na to uładam mięso, a na wierzch znowu kilka plasterków smalcu, smalec można zastąpić słoniną wtedy powstaną chrupiące skwareczki. Mięso i blachę skrapiam lekko wodą i piekę w temp. ok 200 st. C ok godziny na każdy kilogram mięsa. Oczywiście piekarniki są różne i trzeba obserwować stopień zrumienienia.
Niektórzy pieką w folii lub w rękawie, ale wtedy mięso nie będzie miało chrupiącej, ładnie zrumienionej skórki.
Po upieczeniu mięso musi odpocząć parę minut, ale najlepiej jak wystygnie i stężeje w lodówce.