Widelcem po mapie

ostatnio na forum >>

Termometr gastronoiczny >

Jak chcesz to możesz sobie zainwestować w taki termometr i myślę, że...

B.Sadowska80, 20.10.2017 | czytaj dalej


kuchnia - ustrój >

Wszystko oczywiscie odgrywa jakas tam role. Ja osobiscie stawiam bardziej na dodatki...

marlenawwa, 19.10.2017 | czytaj dalej


Diety >

Sprawdź tabletki na odchudzanie może pomogą, ale polecam też stosować jakąś dietę.

Bubax, 19.10.2017 | czytaj dalej

w sumie tematów: 1974, wpisów: 29954
najnowszy wpis: 20.10.2017 14:33

Mamy 27177 zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli chcesz się wypowiedzieć na naszym forum zarejestruj się w serwisie.

Produkty poszukiwane

FORUM kuchnia+ magiczny ryż czarnoksiężników

bon vivant

postów: 6

21.04.2012 20:45

czy ktoś kosztował magicznego ryżu czarnoksiężników? Oto nietuzinkowy opis:

To musi być magia jeśli podczas gotowania zwykły biały i czarny ryż zmieni swoją barwę na odcień królewskiej purpury. Sekret mieszanki "The Wizard of Laos", składającej się z trzech różnych odmian ryżu odkryli farmerzy z Laos za czasów panowania dynastii Khan. Ze względu na zaskakującą zmianę koloru, lśniący purpurowy ryż stosowany był jako wyjątkowe i unikatowe lekarstwo. Wierzono, że ryż ten każdemu kto go spożywa dodaje siły stąd został on uznany za posiłek władców.

"Biedny rolnik wiedział, że fiolet skrywa w sobie spokój i mądrość. Fa Ngum, mityczny król, nakazał sprowadzić purpurowy ryż aby przekonać się o jego szczególnych właściwościach. Rozzłościł się na widok nieugotowanego ryżu pozbawionego koloru. Chciał zakazać jego spożywania, ale odwiodła go od tego jego ulubiona konkubina, córka prostego rolnika, która uraczyła swego króla świeżo ugotowanym ryżem. Władca mógł podziwiać ryż mieniący się odcieniami purpury. Poza wyrafinowanym smakiem, król odkrył, że ma on również właściwości działania afrodyzjaku. Po spożyciu całego posiłku pospieszył z konkubiną do swych komnat, których nie opuszczali przez kilka dni. Od tego momentu żyli w harmonijnym i monogamicznym związku aż do końca swoich dni"

Czarnoksiężnik z Laosu składa się z mieszaniny dwóch rodzajów pysznego, aromatycznego i kleistego ryżu. Zbierany jest przez rolników w północnej części Laosu, i przygotowywany na szczególne okazje. Jego zdolność do zmiany koloru czyni go jedynym w swoim rodzaju. Czarnoksiężnik z Laosu jest źródłem pasji i gwarancją długiego życia.