Przepisy na świąteczne potrawy w Kuchni+

ostatnio na forum >>

lampa loft >

można ledowe właśnie oświetlenie umieścić pod wiszącymi szafkami. Ładnie oświetlają blaty. Też...

klarcik, 16.12.2017 | czytaj dalej


Dom na sprzedaz >

Witam gdzie znajdę ofertę nieruchomości, interesują mnie między innymi domy na sprzedaż...

miamich, 15.12.2017 | czytaj dalej


David w Europie 5 >

moim zdaniem też nie pasuje ..

Wraa, 15.12.2017 | czytaj dalej

w sumie tematów: 2011, wpisów: 30165
najnowszy wpis: 16.12.2017 18:52

Mamy 27407 zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli chcesz się wypowiedzieć na naszym forum zarejestruj się w serwisie.

Wasze przepisy

FORUM kuchnia+ fusion czesc 1

enigma

postów: 24

15.03.2008 10:09

Kuchnia Fusion


Europejskie akcenty są obecne w naszych kuchniach od dawna. Znamy włoską szynkę parmeńską, hiszpańskie oliwki, delektujemy się francuskimi serami. Od dawna też wiemy, że polskie piwo odpowiada nam bardziej od niemieckiego, a na naszych stołach coraz częściej goszczą wina z Nowej Ziemi czyli nowozelandzkie, kalifornijskie, chilijskie czy argentyńskie... Nasze kuchnie i stoły coraz częściej stanowią przegląd światowych trendów i upodobań.

Coraz popularniejsza i bardzo "trendy" staje się kuchnia fusion, czyli umiejętne łączenie etnicznych kuchni: smaków, technik gotowania, przypraw, surowców, sposobów podawania. Przyszedł więc czas na łączenie tego co już od dawna znane i włączanie do naszych potraw nadchodzących nowości.

Podczas światowego kongresu WACS, o którym wspominałem już w poprzednim numerze magazynu "Kulinaria", miałem okazję pracować z szefami kuchni z całego świata. Było to bardzo ciekawe i pouczające doświadczenie, gdyż wiele z zaobserwowanych przeze mnie pomysłów można w obliczu coraz bardziej popularnej kuchni fusion przenieść na polski grunt.
Bardzo ciekawie wyglądały np. wszystkie potrawy przygotowywane w woku przez szefów kuchni z Tajlandii. Tajska kuchnia łączy smaki skorupiaków i mięsa, posługując się mleczkiem kokosowym i cytrynową trawą.