Przepisy na świąteczne potrawy w Kuchni+

ostatnio na forum >>

Przystawka z cukinii >

Uwielbiam wszelkiego rodzaju potrafi z wykorzystaniem cukinii. Dodatkowo jest to bardzo zdrowe...

temptinglook, 14.12.2017 | czytaj dalej

Pomoc w organizacji eventu >

Hej! organizuję imprezę kulturalno-sportową i poszukuję firmy, która pomoże mi w...

jasang, 14.12.2017 | czytaj dalej

Wasze ulubione herbaty >

Mi w ostatnim czasie najbardziej smakuje herbata https://moyamatcha.com. Ma charakterystyczny, ciekawy aromat,...

Kambelina, 14.12.2017 | czytaj dalej

w sumie tematów: 2010, wpisów: 30162
najnowszy wpis: 14.12.2017 19:27

Mamy 27397 zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli chcesz się wypowiedzieć na naszym forum zarejestruj się w serwisie.

Wszystko o... kuchni+

FORUM kuchnia+ couple

Chenia

22.10.2007 20:29

sorry, ale tą burzliwą dyskusją, spowodowaliście, że zaczęłam zwracać na to uwagę... tłumacz powinien patrzyć kucharzowi na ręce i deskę i dawać dwa albo kilka zgodnie z tym co widzi...

post edytowany 1 raz, ostatnio 22.10.2007 20:33

Chenia

22.10.2007 20:26

;-) a wczoraj w "Gotowych na wszystko" couple of months zostało przetłumaczone jako dwa miesiące

jacek1f

22.10.2007 19:16

uff,
no własnie, miłośc, zgoda i zrozumienie, platforma :-) porowumienia..
Po co od razu prześladować i wypytywac Anglików:-0
pozdrawiam

Miel

22.10.2007 16:06

jacek1f napisał 22.10.2007 11:27:
Mileu, uwierz tłumaczom:-)
Czasem - tylko czasem:-)
no dobra :)

jacek1f

22.10.2007 11:27

Mileu, uwierz tłumaczom:-)
Czasem - tylko czasem:-)

Miel

22.10.2007 10:31

Nobull napisała 22.10.2007 01:15:
Pytanie o znaczenie jakiegoś angielskiego słowa zwykłego Anglika z ulicy ma mniej więcej taki sens, jak pytanie o znaczenie polskich słów Polaka z ulicy.
nie zaczepiam Anglikow na ulicy :) dyskutowalismy nad slowem couple w kuchennym kontekscie.
Uwierz więc słownikom, które opracowują specjaliści. To po pierwsze.
ja WIERZE slownikom. przeczytaj sobie ze zrozumieniem moj post pod spodem. pisze w nim o NADUZYWANIU drugiego znaczenia couple.
A po drugie, angielski jest językiem niezwykle ekonomicznym. Jeśli ktoś będzie miał na myśli "dwa", częściej powie "two", bo jest to zwyczajnie krótsze od "a couple of". A "couple" zarezerwuje sobie dla "paru", "kilku" czyli dla liczby pomiędzy "two" i "several" :))
nieprawda. nie powie.
wez sobie pierwszy lepszy przyklad z brzegu - "have GOT".
pozdrawiam

Nobull

22.10.2007 01:15

Ręce opadają.
Pytanie o znaczenie jakiegoś angielskiego słowa zwykłego Anglika z ulicy ma mniej więcej taki sens, jak pytanie o znaczenie polskich słów Polaka z ulicy. (Chyba że mówimy o slangu, ale tu o nim nie mówimy.) Uwierz więc słownikom, które opracowują specjaliści. To po pierwsze. A po drugie, angielski jest językiem niezwykle ekonomicznym. Jeśli ktoś będzie miał na myśli "dwa", częściej powie "two", bo jest to zwyczajnie krótsze od "a couple of". A "couple" zarezerwuje sobie dla "paru", "kilku" czyli dla liczby pomiędzy "two" i "several" :))

Miel

21.10.2007 21:41

Po wypowiedzi Miski skonsultowalam jeszcze raz nieszczesne "couple" ze znajomymi Anglikami. mowia, ze to DWA. Ale oni sa z Kent, moze nie wiedza, co mowia ;).
Oczywiscie nie smialabym podwazac wiarygodnosc miskowych slownikow, chodzi mi tylko o to, ze marginalne znaczenie couple jako kilka jest NADUZYWANE.

a dzis do kolacji wlaczylam sobie Kuchnie TV. a tam "Ainsley rusza w plener". na deseczce ma posiekany czosnek. Ainsley mowi, ze ma go "a couple of cloves". ile wedlug tlumacza zabkow mial Ansley?
zabkow czosnku oczywiscie.
ha.
i ja tego sie czepiam.
pozdrawiam serdecznie.

alicka

19.10.2007 23:54

Co do tej dyskusji o tłumaczeniu,moje zdanie jest takie,angielski kandyjski,angielski australijski,angielski amerykński i angielski brytyjski :-) dla mnie to jak różne gwary w polsce,różnią się i to bardzo.
Często jest tak,że słownik swoje a życie swoje :) często my mamy pretensje do naszych prowadzących,że mówią niedbale,niekonkretnie,to samo robią obcokrajowcy,nie zazdroszcze tłumaczą.
Miałam doczynienia z pięknym brytyjskim angielskim,wyluzowanym angielskim amerykański, dziwacznym australijskim (moje odczucie).
Brytyjczyk couple uważał za dwa,dla amerykanki (hawajki) couple znaczyło często kilka,trochę, w mowie potocznej wywnioskowłam z sytuacji,albo gdy coś wydawało mi się nieścisłe to zadawałam dodatkowe pytania.
Z moich skromnych obserwacji ten język jest bardzo elastyczny,tu nie należy się oburzać na złe tłumaczenie.

Co do słówek to mi się podoba "blow" ma tyle znaczeń :) najwięcej przygód miałam z młodą australijką i tym słówkiem.
W razie problemów najlepsze są słowniki angielsko- angielskie wyczulają na kontekst i po lekturze takiego słownika już człowiek nie jest taki pewny,że :

Miel napisała 17.10.2007 23:55:
bardzo prosze wszystkich tlumaczy angielskich programow kulinarnych Kuchni TV o nietlumaczenie "couple" jako "kilka". "couple" to znaczt DWA na litosc boska.

post edytowany 1 raz, ostatnio 19.10.2007 23:55

miska

19.10.2007 15:45

Dla ścisłości - nie przeczę, każdy tłumacz powinien pilnować, żeby się nie wyłożyć. Błędy się oczywiście zdarzają każdemu, mnie też i wszyscy się na nich uczymy. W konkretnych wypadkach dwa musi się równać dwa. Jednak od początku rozmawiamy o znaczeniu słowa (a raczej znaczeniach) na poziomie słownikowym. Stąd cała dyskusja.

Cytat zaś barowy pochodzi z potocznej, ale jednak standardowej angielszczyzny. To nie slang. Większość prowadzących programy posługuje się mniej lub bardziej urozmaiconym żywym językiem potocznym. Siłą rzeczy zdarzają się odstępstwa od polskich norm podręcznikowych.

jacek1f

19.10.2007 11:16

Miseczka ma rację, Mielu, Ty tez, bo czesto jest wlasniej jak opisujesz - dwie konkretne łyżki, produkty itp, a tu slysze "kilka", ale generalnie to nie tylko "dwa". Uwierz, źródła podane, a ja mam w sobie pprzez lata uzywania na miejscu - Miska ma racje.

miska

19.10.2007 00:13

Źródlo - bardzo proszę, choćby Wielki slownik ang-pol Oxford/PWN z 2004 roku. Drugie: Collins Cobuild English Dictionary. Cytuję: "If you refer to a couple of people or things, you mean two or approximately two of them, although the exact number is not important or you are not sure of it". Trzecie - Webster's Third New International Dictionary of the English Language, unabridged. Cięższego już nie mam.

Teraz cytat z filmu, który dziś tlumaczylam: "It always takes me a couple of tries to get a nicely proportioned waffle" (Anna Olson, Sugar). Ale to Kanadyjka, może nie wie, co mówi.

Jednak specem od couple'ów w znaczeniu 'few' jest Jamie Oliver, więc list z naganą trzeba też wyslać do Channel 4. Ale Jamie jest z Essex, a to przecież blisko Kent.

Oczywiście zgadzam się, że tam gdzie lyżeczki są dwie, 'couple' znaczy 'dwie' i kropka.

Miel

18.10.2007 23:26

No sorry, ale:
"Couple" po angielsku-brytyjsku to "two".
Prosze podac zrodlo gdzie "couple" to tez "few".
W Kuchni TV spotykam sie z nagminnym tlumaczeniem "couple" jako "kilka", ogladam jakis program i slysze "dodajemy jedna lub KILKA lyzeczek cukru(...)". Aaaa, krew mnie zalewa.
Nie podam o jakie konkretne programy chodzi, bo nie pamietam. Nastepnym razem zwroce na to uwage.

A "I think he had a couple" to ironiczny slang. Przepisy podaje sie doslownie, a doslownie "couple" to "dwa".

kiwi

18.10.2007 11:48

Miel!
Zauważ, jak czesto prowadzący mówią "couple" a dodają więcej niż dwie miarki czegoś. Wniosek prosty ;)

buba

18.10.2007 11:26

Święta prawda, czasem couple to dwa, a czasem kilka. I widać najczęściej, kiedy chodzi o dwa a kiedy o kilka.

miska

18.10.2007 10:35

A jak się powie o kimś w barze "I think he had a couple", to będzie to raczej znaczylo "wypil kilka glębszych", a nie 'dwa', bo po dwóch to zwykle jeszcze nie widać. Chyba że glowa slaba.

Dzięki za wsparcie od samego rana, Jacku1f :o)

jacek1f

18.10.2007 09:51

Miska dobrze mówi!
:-)
SŁowo "couple" jest związane mocno znaczeniowo z sytuacja i obrazem - czego jest ile.

Para w motelu to couple i taki też pokój dostaną, a kilka orzechów w ręku lub owoców, to też couple może być.

Co nie znaczy, że w iluś przypadkach widziano w Kuchni złe użycie ewidentnie (oczywiscie nie u Miski:-)). A to już pomoże powodować w przepisie wielki błąd.

miska

18.10.2007 09:11

Witam,
jak widzę, walka o 'couple' trwa. "Couple" po angielsku to 'two', ale też 'few' - tak jak "para", "parę" po polsku. Gdy widzę, że bohater/-ka programu wsypuje dwie lyżki cukru, mówiąc " couple spoons of sugar" - piszę dwie. Ale kiedy wsypuje trzy, mówiąc to samo, to nie piszę 'dwie', tylko 'parę' albo 'trochę' - zwykle w takim momencie nie ma to znaczenia, ile dokladnie tego cukru będzie, byle nie za dużo. Wtedy może być i 'kilka', czemu nie.
Pozdrawiam,
K. Skarżyńska

Miel

17.10.2007 23:55

bardzo prosze wszystkich tlumaczy angielskich programow kulinarnych Kuchni TV o nietlumaczenie "couple" jako "kilka". "couple" to znaczt DWA na litosc boska.