Widelcem po mapie

ostatnio na forum >>

Termometr gastronoiczny >

Jak chcesz to możesz sobie zainwestować w taki termometr i myślę, że...

B.Sadowska80, 20.10.2017 | czytaj dalej

kuchnia - ustrój >

Wszystko oczywiscie odgrywa jakas tam role. Ja osobiscie stawiam bardziej na dodatki...

marlenawwa, 19.10.2017 | czytaj dalej

Diety >

Sprawdź tabletki na odchudzanie może pomogą, ale polecam też stosować jakąś dietę.

Bubax, 19.10.2017 | czytaj dalej

w sumie tematów: 1974, wpisów: 29954
najnowszy wpis: 20.10.2017 14:33

Mamy 27177 zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli chcesz się wypowiedzieć na naszym forum zarejestruj się w serwisie.

Wasze przepisy

FORUM kuchnia+ Cisto francuskie

Kaptowaniec

06.11.2010 17:10

Mam odpowiedz dla autora tego wątku musisz przestrzegać podstawowej reguły gotowania, którą przestrzegają najwięksi kucharze świata wszystko gotuj na winie to znaczy, co ci się nawinie z tego gotuj przy gotowaniu nie wolno bać się nowych smaków należy korzystać z pomysłów innych, ale nie wolno zatracać swojej osobowości.

kamil

06.11.2010 16:13

Sławku, nie obraź się, ale widzę, że jesteś kolejną osobą na którą działa cwaniactwo producentów żywności: sprzedać małą porcję drogiej rzeczy, w niskiej cenie. Ciasto francuskie nie jest tanie, bo nie może być tanie. Składa się głównie z masła, a masło tanie nie jest. Popatrz sobie, ciasto francuskie gotowe kosztuje około 4 zł za 200 gram. Czyli 20 zł za kilogram. To ciasto jest droższe w przeliczeniu na kilogram niż każdy inny składnik, typowej pizzy.

slawek7

06.11.2010 07:43

Dziękuję za odpowiedzi.
Z tym ciastem francuskim to pomysł taki, że jest tanie, szybko sie piecze i dość smaczne.
Tam pizza z tym ciastem też jest całkiem OK bo nie jest sucha i twarda jak te kupne do pieczenia. Cista zganiać nie potrafię więc unikam tego.

marghe

04.11.2010 15:05

kamil napisał 03.11.2010 22:48:
kręglicka jest autorytetem kulinarnym takim se. Bo jak widzę połączenie koziego sera i musztardy, to się we mnie gotuje. Po jaką cholerę używać sera koziego i zabijać jego cudowny smak musztardą?
bo ktoś taką wersję lubi?
Ot tak po prostu

kamil

03.11.2010 22:48

kręglicka jest autorytetem kulinarnym takim se. Bo jak widzę połączenie koziego sera i musztardy, to się we mnie gotuje. Po jaką cholerę używać sera koziego i zabijać jego cudowny smak musztardą?

myszsza

03.11.2010 19:03

Ależ macie problemy :)
Robiłam "pizzę"na cieście francuskim. Podpiekałam ciasto przed ułożeniem składników. Żadna rewelacja, taki fastfood domowy. Ale da sę zjeść. Pani Kręglicka robiła takie minipizze jako przekąskę, krążki casta podpiekała przez kwadrans, potem dodatki (pomidor, kozi ser, musztarda francuska) i jeszcze 3 minuty.
Położenie składników na surowym cieście sprawia, że ciasto nie "płatkuje".

kamil

03.11.2010 18:18

podaj jakieś linki do tych przepisów, to Ci może powiem, o co chodziło autorom.
A wracajć do pizzy na cieście francuskim. Są gusta i guściki, zrobisz jak uważasz, ale osobiście uważam pizzę na francuskim cieście za bezsens. Ciasto francuskie jest cholernie niewygodne do jedzenia. Nie sądzę, że po upieczeniu uda ci się pokroić pizzę na trójkąty, które nie popękają i się nie rozpieprzą. Jeżeli piszesz o pizzy z ciasta francvuskiego z kiełbasą i serem, to nie ma żadnego powodu do pieczenia teo ciasta wcześniej.W 20 minut, ani kiełbasa, ani ser ci się nie spalą.
JAkbyś robił to ciasto np. z owocami morza i trzymał krewetki 20 minut w piecu, to by wyszło suche g... z tych krewetek. W takim wypadku widzę sens podpiekania.

slawek7

03.11.2010 14:23

To był taki pomysl na wykorzystanie ciasta francuskiego i przyszedł mi do głowy pomysl z pizzą bo podobno jest dośc dobre. A myslalem aby na cistao nałozyć troche jakiegos sosu na to wędlinę i ser żółty. Spróbuje połozyć te składniki na cisto surowe.
Ale myślałem tez o innych składnikach np szrlotka, czyli na cisto położyc albo prażone jabłka albo krojone w plasterki. Słyszałem tez o tartach.
Ale powrócę do pytania dlaczego w niketórych przepisach podane jest aby cisto (w tych przypadkach0 kruche podpiec, czy chodzi o różne czasy pieczenia cista i składnika na wierzchu czy o to aby ciasto nie nasiąkło pod wpływem tego składnika i nie zrobil się zakalec?

kamil

03.11.2010 11:58

sławek, jeszcze raz. Ciasto francuskie piecze się 20-25 minut. Jeżeli dodatkowy składnik, które chcesz użyć, piecze się podobny czas, niczego nie podpiekasz. Pieczesz razem. Piszesz o pizzy. Podaj składniki z czego chcesz ją robić.

slawek7

03.11.2010 11:19

Ale na przykład w programie Bożeny Sikoń jabłka wykladane są na surowe cisto.
A jest jakaś zasada kiedy należy wstępnie podpiec a kiedy nie?

A wracając do mojej pizzy z tego cista. Czy radzisz najpierw podpiec, potem wyłozyć składniki i z powrotem do pieca, czy jak?

Zyniek

03.11.2010 10:36

Nie widziałem żeby ciasta kruchego nie piec wstępnie. Praktycznie kazdy skłądnik, który dajesz potem jest "mokry" więc ciasto nie upieczone natychmiast nim nasiąka i mamy piekną breję.
Z francuskiego najlepiej robić tatin wtedy ładnie sie upiecze i urośnie - jeśli jest pod spodem to efektem będzie "mokry papier toaletowy" chyba że na wierzch posypiemy skąpo sera żółtego lub gwoździ :)

slawek7

03.11.2010 07:45

To troche nie rozumiem w jakim celu wstępnie piecze się np cisto kruche tzw ślepe pieczenie?
Wczoraj próbowałem zrobić pizze z cista francuskiego. nie dałem składników wilgotnych a i tak miałem wrażenie że w środku jest jakby surowe, było takie przezroczyste, choć w smaku nie dawalo takiego wrażenia.

kamil

02.11.2010 23:14

w jakim celu sławku chcesz podpiekać ciasto? Ciasto francuskie piecze się dosyć szybko, 20-25 minut, więc nie ma absolutnie żadnego powodu, by je podpiekać. To samo dotyczy ciasta kruchego.
Ciasto mozesz se podpiekać wtedy, kiedy dodajesz składnika, który chcesz, by był niedopieczony, wnet surowy. Jabłka się do teog nie zaliczają.

slawek7

02.11.2010 07:04

A co z ciastem przy tartach? czy trzeba je podpiec najpierw czy np jabłka wyłozyć na ciasto surowe i razem piec?

BeeJay

01.11.2010 23:15

Napoleonka czy kremówka, krem własnej roboty lub kupny do karpatki a spód i wierzch z ciasta francuskiego. Jadłem niedawno - pycha!
Do owoców wydaje się za delikatne. Może tarta Tatin z owocami na spodzie i ciastem na wierzchu? Ostatnio popularna w programach dostępnych na Kuchnia.tv.

slawek7

01.11.2010 11:08

Witajcie.
Potrzebuję Waszej porady.
Chciałbym zrobić coś z cista francuskiego i poszukuje jakiś przepisów.
A podstawową sprawą jest dla mnie kiedy należny spód ciasta podpiec przed nałożeniem np farszu.
Powiedzmy że chcę zrobić szarlotkę z tego ciasta, czyli na spód ciasta nałożyć po prostu jabłka. i teraz nie wiem najważniejszej rzeczy. Czy ten spód przed położeniem jabłek należny podpiec czy można je kłaść an ciasto surowe. Nie wiem jaka jest zasada kiedy tak a kiedy nie?
Bo dlaczego np cisto kruche należny najpierw podpiec? Przepraszam jeśli coś pokręciłem ale nie za bardzo mogę się znać na tym