oglądaj również przez internet


(Delicious Iceland), seria dokumentalna, Wlk. Brytania, 2010, 6 x 30

Chcesz poczuć przygodę w kuchni? Skorzystaj z rad islandzkiego szefa kuchni Völundura Snæra Völundarsona, w skrócie Szefa Worly, nowej gwiazdy na kulinarnej scenie. Łącząc kulinarną pasję i zamiłowanie do natury, gotuje używając najświeższych składników tworząc proste, ale wywołujące cieknącą ślinkę dania, które dodadzą charakteru każdej domowej kuchni!

W kuchni islandzkiej obecnie można znaleźć wpływy kulinarne z całego świata. Jednak do niedawna podstawą diety mieszkańców były ryby, a oprócz nich prawie wszystko, co nadawało się do zjedzenia... Wśród tradycyjnych potraw islandzkich można znaleźć takie rarytasy, jak skruszały rekin (hákarl), ugotowana w całości głowa barana (svid) lub jego jądra (hrútspungur), czy płetwy focze (selshreifar). Z powodu położenia geograficznego na Islandii owoce i warzywa nie należą do bardzo popularnych składników. Na stołach prym wiodą ryby i mięsa - zwłaszcza baranina i jagnięcina, które są nieco tańsze od pozostałych gatunków. W islandzkiej kuchni odnajdą się miłośnicy pieczywa. Lokalny chleb jest żytni i nieco bardziej słodki niż pieczywo polskie. Islandczycy wypiekają też żytnie naleśniki podawane czasem z zsiadłym mlekiem.

Twórcy sześcioodcinkowej serii przedstawiają najlepsze dania lokalnej kuchni i przekonują widzów do odwiedzenia wyspy pięknymi zdjęciami.

Völundur Snæra Völundarson urodził się na Islandii w 1973 roku. Dorastał na wsi, gdzie nauczył się doceniać świeże produkty, które mieszkańcy mieli na wyciągnięcie ręki. Zawodowo zajął się gotowaniem w 1991 roku i zdobywał doświadczenie pod okiem najlepszych islandzkich szefów kuchni. Pod koniec lat 90. przeniósł się do Stanów, by tam rozwijać swoją pasję. Pracował w najlepszych hotelach i restauracjach, wspinając się na kolejne szczeble kariery. W 2000 roku, już jako szef kuchni zaczął zarządzać restauracją na ekskluzywnym promie na wyspach Bahama. W 2006 roku wydał swoją pierwszą książkę kucharską "Delicious Iceland", która zdobyła liczne nagrody.

Komentarze

Zaloguj się by dodać komentarz.

Świerszczyk 5 lat temu

Wspaniały program, szkoda,że tak rzadko emitowany :(

liliu 8 lat temu

Jeden z najciekawszych programów kulinarnych, jakie ostatnio widziałam: prostota, świeżość i wspaniały (sprawdziłam na dwóch przepisach) smak. Plus te smaczki: piękne widoki i ceramika z Bolesławca w tle:)))

Chcesz oglądać Kuchnia+ i ponad 129 innych kanałów? Pakiet Optimum+ w promocyjnej cenie! ZAMÓW ONLINE