Podroby

Podroby to jadalne wnętrzności zwierząt hodowlanych. Zalicza się do nich między innymi wątróbkę, serca, nerki, żołądki, móżdżki i ozorki. Podroby można przygotować na ciepło i na zimno. Robi się z nich gulasze, faszerowane mięsa, pasztety, zupy i wiele innych pysznych potraw.

Potrawy z wątróbki drobiowej, wieprzowej, cielęcej

Wątróbka to jeden z najpopularniejszych rodzajów podrobów stosowanych w polskiej kuchni. Podaje się ją zwykle w wersji smażonej lub duszonej. Wątróbka drobiowa lub wieprzowa serwowana z cebulą i ziemniakami to tradycyjne danie, które regularnie gości w wielu domach. Trochę rzadziej spotykane są potrawy z wątroby cielęcej i jagnięcej. Oprócz przepisów na wątróbkę w wersji klasycznej, znane są także bardziej oryginalne receptury, takie jak na przykład sałatka z wątróbką i malinowym dressingiem, wątróbka z wiśniami czy wątróbka duszona w winie. Z wątróbki można również przyrządzić pulpety, gołąbki, wytrawne tarty czy francuskie ragout. Warto również ugotować na niej zupę.

Mięsa faszerowane podrobami

Faszerowane mięsa, takie jak gęś, kaczka czy indyk, to niezwykle eleganckie i wykwintne potrawy. Doskonale sprawdzą się jako danie główne podczas przyjęć i ważnych uroczystości. Nadzienie do mięs przygotowuje się z podrobów, głownie z wątróbki, płuc, serc i żołądków. Do farszu należy dodać także bułkę, jajko i warzywa według uznania. Najciekawsze propozycje faszerowanych mięs to gęś pieczona w całości, indyk faszerowany owocami i nadziewane gęsie szyje.

Pasztety z podrobów, parfait i terrina

Z mielonych i ugotowanych podrobów można przygotować pyszne pasztety i parfait, czyli pastę do smarowania chleba. Przyrządza się ją głównie z wątróbek kurzych, indyczych i kaczych. Podobnym przysmakiem jest terrina, czyli pasztet z podrobami gotowany w piekarniku. Najlepiej smakuje z dodatkami, takimi jak grzyby, warzywa i sosy.

Liczba znalezionych przepisów: 20


      Foie gras
Julie Andrieu
Przepis z programu Francuskie wędrówki Julie (odc. 68)
trudność:
rodzaj dania: Podroby
kuchnia świata: Kuchnia francuska

      Kaszotto z podrobami
Marieta Marecka
Przepis z programu 365 obiadów Mariety Mareckiej 3 (odc. 8)
trudność: łatwe
rodzaj dania: Podroby
kuchnia świata: Kuchnia polska

      Wątróbka z malinami
Brygida Kosel
Przepis z programu Teraz Brygida! (odc.4)
trudność: łatwe
rodzaj dania: Dania mięsne, Podroby
kuchnia świata: Kuchnia polska

      „Beuchelle” według przepisu Pierre’a
Julie Andrieu
Przepis z programu Francuskie wędrówki Julie (odc. 81)
trudność:
rodzaj dania: Podroby
kuchnia świata: Kuchnia francuska

Liczba znalezionych przepisów: 20