Widelcem po mapie

program tv >>

Śledczy spożywczy

Food Investigators

seria dokumentalna, Australia, 2009, 10 x 30 min

pozycja w rankingu: 371

suma głosów: 263

średnia głosów: 4,96

Gospodarze programu postanowili dokładnie przeanalizować i zbadać żywność, która pojawia się na stołach przeciętnych konsumentów. Ujawnione przez nich fakty są zaskakujące, szokujące i na pewno wpłyną na apetyt widzów.

Lekarka, aktorka i entuzjastka zdrowego żywienia doktor Renee Lim jest kobietą z misją. W trakcie swoich badań przemierza niemal całą Australię. Odwiedza domowe kuchnie, zaawansowane technologicznie fabryki, lokalne bazary i supermarkety, a wszystko po to, by dowiedzieć się, co tak naprawdę jedzą Australijczycy. W przedsięwzięciu pomaga jej specjalista w dziedzinie żywienia i komik Joe Avati oraz zespół najlepszych dietetyków. Badacze wykorzystują najnowsze technologie, aby odkryć, jak dokładnie wygląda proces produkcji żywności, jakie zalety i zagrożenia niesie za sobą automatyzacja oraz masowa produkcja. Prowadzący pokazują, co kryje się za kolorowymi etykietami i sloganami reklamowymi. Wyjaśniają, co właściwie znaczy "lekki" lub "naturalny", dlaczego czasem produkty przetworzone są lepsze od świeżych oraz dowodzą, że mrożenie również może być dobrym rozwiązaniem. Widzowie znajdą w programie odpowiedzi na wiele pytań dotyczących żywienia: dowiedzą się m.in. co jeść na dobry sen, czy kuchnia wzorowana na diecie przodków poprawi nasze zdrowie, a także czy zupa może być rozwiązaniem problemu otyłości wśród Australijczyków. Renee i Joe podpowiedzą również, jak wybrać właściwe produkty w supermarkecie.

Program to nieoceniona skarbnica wiedzy dla wszystkich, którzy są zainteresowani zdrowym odżywianiem.

Organem właściwym w sprawach audiowizualnych jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji Skwer Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa tel. (22) 597-30-00; fax (22) 597-31-80 www.krrit.gov.pl