Wino

Produkty

Wino - trunek niezwykle wykwintny i cieszący się uznaniem od starożytności. Spożywany był przez faraonów, a dzban z winem przedstawiano na egipskich papirusach. Wino nie było obce również starożytnym Chińczykom, a pierwsze wzmianki o spożywaniu wina w Chinach przypadają na 3000 rok p.n.e.

Jednak kulturą, która w Europie wywarła największy wpływ na produkcję i popularność wina, była kultura starożytnej Grecji, a później Rzymu. W mitach greckich i rzymskich wątek wina uznanego, obok ambrozji, za napój bogów, przewija się bardzo często. Trunek ten wysławiany był także przez starożytnych artystów zarówno w rzeźbie jak i poezji i tak np.: Anakreont - grecki poeta, pisze:



"Na śniadanie tylko trochę
Ułamałem sobie placka,
Za to wina dzban wypiłem;
Teraz lekko trącam struny
Wdzięcznej liry i piosenkę
Śpiewam miłej mej ślicznotce."

(Anakreont "Piosenka")

 

Zarówno w starożytnej jak i w średniowiecznej Europie wino gościło na stołach władców, arystokratów i prostego ludu. Wino często mieszane było z wodą, gdyż picie samego wina było uznawane za barbarzyństwo, albo zachowanie niewłaściwe. Spożywano je w nieograniczonych, w towarzystwie niemalże każdej potrawy. Zakwalifikowanie wina do trunków bardziej złożonych i wysublimowanych nastąpiło w epoce renesansu, aczkolwiek już Rzymianie mieli kilka rodzajów wina zarezerwowanych dla elit. Zaczęto uprawiać bardziej wyszukane i silniejsze odmiany winogron. Te przeznaczone były już tylko dla podniebienia arystokracji. Opinia, że wino należy do trunków wytwornych, utrzymuje się aż do dziś, jednak coraz częściej się z nią walczy.

Prawdziwe wino produkowane jest z winogron, a uzyskuje się je podczas procesu winifikacji, czyli fermentacji soku z winogron dla win białych, w przypadku win czerwonych fermentuje moszcz, mieszanina soku i skórek. Wino dojrzewa w kadziach lub dębowych beczkach.

Pokolenia bezimiennych plantatorów tworzyły dzisiajsze odmiany winorośli, a czasami czyniła to sama natura. Człowiek opanował sztukę selekcji szczepów i tworzenia z nich rozmaitych typów win. Niezależnie od regionu, w którym wino jest produkowane, wyróżniamy następujące rodzaje: wino czerwone, białe, różowe, następnie wina musujące i najbardziej ekskluzywny trunek - szampan.

kuchnia+ prezentuje serial dokumentalny poświęcony winom i ich produkcji we Włoszech. Nosi on nazwę "Z korkociągiem przez Italię", w którym gospodyni programu Jancis Robinson zwiedza najsłynniejsze winnice we Włoszech. Znawczyni win prezentuje m.in. winnice z Sycylii, z regionu Lacjum, Piemont, Emilię - Romanię i Kalabrię.

 

WINO I POTRAWY

Wino to doskonały dodatek wzbogacający smak wielu potraw. Znawcy win ustalali przez wieki zasady, czyli tzw. etykietę łączenia go z różnymi potrawami. Oto dwa sposoby łączenia wina: podejście klasyczne i współczesne.

- połączenie klasyczne - połączenie współczesne

wina / potrawy
białe wytrawne
białe słodkie
różowe półwytrawne      
różowe wytrawne  
czerwone lekkie    
czerwone mocne        
musujące  

JAK PODAWAĆ WINO

Wino jako trunek szlachetny wymaga odpowiedniego podania. Tutaj najważniejszą rolę odgrywa temperatura, ale również sposób i czas otwarcia butelki. Według wielu znawców, istotną rolę odgrywa dekantacja (oddzielenie wina od osadu). Ta metoda jest stosowana przy winach starszych w celu nadania im klarowności i rozwinięcia bukietu wina. W przypadku win młodych zaraz po otwarciu dobrze jest je przelać do karafek, aby ich charakterystyczna cierpkość trochę złagodniała dzięki bardziej intensywnemu natlenieniu wina.

TEMPERATURA SERWOWANIA WIN

Regiony winiarskie - Europa

Regiony winiarskie - świat


Konsultacja: "Magazyn Wino", www.magazynwino.pl

Zdjęcia: Magazyn KUCHNIA WŁOSKA



Najnowsze artykuły Zobacz wszystkie artykuły

Produkty

Wino - instrukcja obsługi

"Wino - instrukcja obsługi", to poradnik dla tych, którzy wino lubią albo chcą polubić. To przewodnik, który pomoże postawić pierwsze kroki w fascynuj...

Czytaj więcej
Produkty

Żurawina amerykańska

Żurawina amerykańska jest dostępna w tak wielu formach, że ciężko wymyśleć danie, do którego by nie pasowała. Nie tylko podnosi walory smakowe...

Czytaj więcej
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA