Widelcem po mapie

książki >>

Najlepsze przepisy polskich blogerów

Książka zawiera przepisy kulinarne najlepszych polskich blogerów i stanowi podsumowanie inicjatywy Wybory Kulinarnego Bloga Roku! To inicjatywa skierowana do wszystkich …

wydarzenia

  Sery szwajcarskie

  (propozycje najbardziej znanych serów)

  APPENZELLER
  Popularny ser szwajcarski zaliczany do serów twardych wytwarzanych z mleka krowiego. Produkowany jest w północno - wschodniej części Szwajcarii. Koła serowe dojrzewają w ziołowej zalewie. Ser jest barwy słomkowej i posiada małe dziurki. Ma bardzo intensywny zapach oraz wyczuwalną owocową nutę.

  EMMENTALER
  To kolejny z serów szwajcarskich. Pochodzi z doliny rzeki Emmy. Ma żółty kolor i zaliczany jest do serów półtwardych z dużymi charakterystycznymi dziurkami wytworzonymi przez kultury bakteriiw procesie fermentacji. Ma raczej ostry smak. Produkowany jest z naturalnego mleka krowiego, zaliczany do serów podpuszczkowo - kwasowych. Technologia wytwarzania prawdziwego ementalera zastrzega, aby ser dojrzewał minimum 4 miesiące w tradycyjnych piwnicach. Obecnie chroniony jest systemem jakości AOC.

  GRUYERE
  Ser produkowany z mleka krowiego, w miejscowości Gruyere. Jego czas dojrzewania wydłuża się do roku. Ma żółty kolor, nieco słodkawy smak z domieszką soli. W miarę dojrzewania staje się bardziej zbity w konsystencji. Gruyere jest niezwykle ceniony w kulinariach. Francuska odmiana gruyera stosowana jest do posypywania zupy cebulowej oraz wykorzystywana jest do szwajcarskiego Fondue, a to ze względu na właściwości łatwego topienia się pod wpływem wysokich temperatur. Często dodaje się go do sałatek oraz makaronów. Chroniony jest przez system jakości AOC.

  RACLETTE
  Ser produkowany we Francji i w Szwajcarii. Czas dojrzewania wydłuża się do 6 miesięcy. Prawdziwy raclette robiony jest z mleka krowiego, ma słonawy smak. Oryginalnie pochodzi ze Szwajcarii, ale wytwarzany jest także we Francji. Raclette to również nazwa dania popularnego w Szwajcarii przyrządzanego na elektrycznym grillu stołowym, na którym w specjalnych łopatkach topi się ser, aby uzyskać lejącą konsystencję. Chroniony przez system AOC.