Kuchnia Moraw

Kuchnie świata

Republika Czeska to kraj o bogatej historii, która jest widoczna także w tutejszych potrawach. Kuchnia kraju będącego przez lata pod wpływem Austro-Węgier, a po II wojnie światowej połączonego ze Słowacją, posiada cechy kuchni wszystkich tych państw. Wschodnia część kraju – Morawy, to region, w którym spotkamy nie tylko dania i produkty charakterystyczne dla całej kuchni czeskiej, ale również lokalne specjały. W nowej serii programu Kuchnia jak życie 2 emitowanej na antenie kuchni+, zajrzymy przez uchylone drzwi do kuchni w zwyczajnych domach Europy i świata, aby odkryć różnorodność kultur i smaków. W drugim odcinku poznamy tradycyjną kuchnię Moraw.

Morawy – wschodnia część Republiki Czeskiej. Od południa graniczy z Austrią, od wschodu ze Słowacją, a od północy ze Śląskiem polskim. Stolicą regionu jest Brno. Obecnie Morawy wchodzą w skład Republiki Czeskiej, jednak mieszkańcy tych ziem każą siebie nazywać Morawianami a nie Czechami. W czasach panowania monarchii austriacko-węgierskiej region ten był osobnym krajem koronnym ze stolicą w Brnie. Inne ważne miasta Moraw to Ołomuniec, Zlin i Prościejów. Na Morawach widać wpływy kulinarne wszystkich sąsiadujących z nimi krajów i regionów. Tamtejsza kuchnia, z resztą jak cała kuchnia czeska, jest prawdziwą gratką dla tych, którzy rozkoszują się smakiem tradycyjnych potraw. Tych dań najlepiej skosztować w mniejszych miejscowościach, w których nadal przyrządza się potrawy i wytwarza produkty wg. dawnych receptur.

Tak jak w całej Republice Czeskiej tak na Morawach spotkamy prawdziwe ikony czeskiej kuchni: knedliczki ziemniaczane czy chlebowe, zupę czosnkową, zupę z kapusty, smażony ser, gulasze, duszone mięsa np. dziczyznę serwowaną z kapustą. Tutejsza kuchnia może się też poszczycić własnymi przepisami i wyrobami, które są rozpoznawalne nie tylko w Czechach, ale również na świecie. Tu należy wymienić chociażby ołomunieckie serki z chronioną nazwą pochodzenia – produkowane chałupniczo od ponad 500 lat, oryginalnie wytwarzane są w miejscowości Loštice, czy ser pleśniowy Niva. W regionie znane są także, legendarne już, konserwowe znojemskie ogórki – często serwowane jako dodatek do miejscowych potraw. Wśród dań popularnych w tym regionie króluje pożywna zupa fasolowa, do której serwowane są np. ziemniaczane placki lub ziemniaczane knedle, a także liczne wyroby wędliniarskie z wieprzowiny.

Jednak kuchnia Moraw to nie tylko jedzenie, ale także trunki. Tak jak w całych Czechach podstawą jest dobre piwo. Tutejsze browary mogą się poszczycić wyśmienitymi, lokalnymi piwami. Największe sukcesy na tym polu na Morawach zdobywa Browar Černá Hora, produkujący kilka rodzajów piw, oraz Starobrno. Osoby, które nie gustują w piwach, mają ogromny wybór win i mocniejszych alkoholi. W Czechach są dwa główne regiony zasobne w winnice. Są to okolice Pragi oraz Brno w Morawach. Najwięcej produkuje się tu win białych, aczkolwiek nie są one aż tak smaczne jak czerwone. Do najbardziej znanych win regionu zalicza się: Veltinské Zelené, Ryzlink Vlaśsky, Rulandské Bile, Muskat Moravsky czy Modrý Portugal. Można się nimi delektować w czeskich winiarniach (cz. vinárna). Zwolennicy wysokoprocentowych alkoholi mogą skosztować prawdziwej słowackiej śliwowicy, produkowanej na Morawach Południowych, z destylatu z aromatycznych śliwek.

W odcinku serii pt. Kuchnia jak życie 2 poświęconym kuchni Moraw, zobaczymy jak wygląda życie oraz kuchnia mieszkańców tego zakątka świata. Poznamy typowe morawskie potrawy, jak chociażby placuszki na słodko z musem śliwkowym, placki ziemniaczane ze smalcem wieprzowym, jabłuszka kiszone razem z kapustą czy pieczeń wieprzową z knedlami i kapustą. Bohaterami najnowszej serii, z resztą tak jak poprzedniej, są zwykli ludzie, których twórcy serii odwiedzili w ich domach, sprawdzili co jedzą, jak żyją, jakie mają troski i jakie radości. Dzięki nim widzowie poznają tradycje i zwyczaje kultywowane od dziesiątek lat. "Kuchnia jak życie" jest połączeniem dwóch gatunków: klasycznego programu kulinarnego, podającego przepisy na doskonałe dania, które można przygotować sami, z filmem dokumentalnym, który w rzetelny sposób przedstawia życie bohaterów. Twórcy serii dotarli do najmniejszych miejscowości, w których tradycja jest najbardziej żywa, sekrety kulinarne przekazywane są z pokolenia na pokolenie, ojcowie uczą swoich synów rzemiosła, a córki z matkami przygotowują posiłki dla całej rodziny. W drugiej serii twórcy odwiedzą m.in.: Grecję, Łotwę, Hiszpanię, Francję, Włochy, Gruzję, Serbię, Armenię i oczywiście Polskę. Widzowie będą też mieli okazję zajrzeć do bardziej odległych domostw w Egipcie, Turcji czy na Azorach.

Najnowsze artykuły Zobacz wszystkie artykuły

Produkty

Wino - instrukcja obsługi

"Wino - instrukcja obsługi", to poradnik dla tych, którzy wino lubią albo chcą polubić. To przewodnik, który pomoże postawić pierwsze kroki w fascynuj...

Czytaj więcej
Produkty

Żurawina amerykańska

Żurawina amerykańska jest dostępna w tak wielu formach, że ciężko wymyśleć danie, do którego by nie pasowała. Nie tylko podnosi walory smakowe...

Czytaj więcej
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA