Widelcem po mapie

książki >>

Najlepsze przepisy polskich blogerów

Książka zawiera przepisy kulinarne najlepszych polskich blogerów i stanowi podsumowanie inicjatywy Wybory Kulinarnego Bloga Roku! To inicjatywa skierowana do wszystkich …

wydarzenia

  Kopenhaska Noma znowu najlepszą restauracją na świecie

  Tagi: wydarzenia

  18 kwietnia w Guildhall w Londonie odbyło się uroczyste rozdanie najbardziej prestiżowych nagród w branży restauracyjnej - S. Pellegrino World’s 50 Best Restaurants Awards 2011. Już drugi rok z rzędu pierwsze miejsce zajęła kopenhaska Noma prowadzona przez utalentowanego Rene Redzepiego. kuchnia+ postanowiła uczcić to wydarzenie Wieczorem Specjalnym z Nomą, który odbędzie się 11 maja o godz. 22.00. Na antenie Kuchni.tv zostaną wyemitowane dwa dokumenty Noma: punkt wrzenia oraz Smakując Północ.

  S.Pellegrino World’s 50 Best Restaurants Award to najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana restauratorom od 2002 roku. Jej pomysłodawcą i organizatorem jest magazyn The Restaurant, który co roku ogłasza listę 50 najlepszych restauracji na świecie. Żaden z pracowników magazynu ani żaden sponsor nie mogą brać udziału w głosowaniu. Lista tworzona jest przez powołaną w tym celu Akademię The World’s 50 Best Restaurants Academy, a na niej znajduje się 800 międzynarodowych leaderów w branży restauracyjnej, wybieranych na podstawie opinii ekspertów. Cała Akademia obejmuje aż 27 regionów na całym świecie, z kolei każdy region posiada 31 panelistów. Są to zazwyczaj najlepsi krytycy kulinarni, szefowie kuchni i restauratorzy. To oni właśnie głosują zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą na 50 najlepszych restauracji na świecie. Jedną z zasad głosowania, poza najważniejszą mówiącą o tym, że głosowanie jest tajne, jest obowiązek zjedzenia potrawy w restauracji, na którą się głosuje, w przeciągu ostatnich 18 miesięcy. Od 9 lat dzięki wypracowanym zasadom i surowemu regulaminowi konkurs cieszy się opinią wielce profesjonalnego i prestiżowego. Dlatego też restauracje, które znajdą się na liście, mogą być dumne ze swoich dokonań i przekonane o tym, że w 100 procentach zasłużyły na to wyróżnienie.

  Tegorocznym zwycięzcą, który już w poprzednim roku wyprzedził tak sławne miejsca jak El Buli w Hiszpani czy Fat Duck w Wielkiej Brytanii, jest położona w stolicy Danii restauracja Noma, prowadzona przez Rene Redzepiego. Sławę temu miejscu przyniosły potrawy oparte na tradycyjnych skandynawskich przepisach, podawane w nowoczesny sposób. W kuchni Rene Redzepiego wykorzystywane są wyłącznie lokalne, sezonowe składniki. Restauracja Noma i jej szef znana jest już widzom Kuchni.tv. Postanowiliśmy więc uczcić zwycięstwo tego wybitnego mistrza kulinariów Wieczorem Specjalnym, podczas którego zostaną wyemitowane dwa dokumenty.

  Pierwszym filmem będzie „Noma: punkt wrzenia” (Dania, 2009). Twórcy dokumentu zostali zaproszeni do Nomy, by przez sześć miesięcy towarzyszyć z kamerą ekipie restauracji, uznanej w tym roku za najlepszą na świecie. Udało im się pokazać, z jakim stresem i wysiłkiem wiąże się praca z tak wymagającym szefem jak Redzepi, który w najmniejszym stopniu nie toleruje braku profesjonalizmu.

  Drugim filmem wieczoru będzie „Smakując Północ” (Dania, 2007), pokazywany podczas przeglądu Kuchnia.tv Food Film Fest w 2009 roku. Dokument rejestruje niezwykłe wydarzenie, które miało miejsce w Nomie z inicjatywy Redzepiego w 2007 roku. Zaprosił on do swojej restauracji najlepszych szefów kuchni z całego świata. Piętnastu mistrzów, którzy wspólnie posiadali 20 gwiazdek Michelina, przez dwa dni przygotowywało niezwykłe przyjęcie. Podane potrawy były oceniane przez najbardziej wpływowych krytyków kulinarnych, piszących do prestiżowych tytułów, takich jak Le Figaro, The Time Magazine czy Harpers Bazar.

  WIECZÓR Z NOMĄ W KUCHNI.TV 11 maja 2011

  22:00 Noma: punkt wrzenia
  23:05 Smakując Północ