Zielona rewolucja Marty Dymek w Tajlandii

książki >>

Najlepsze przepisy polskich blogerów

Książka zawiera przepisy kulinarne najlepszych polskich blogerów i stanowi podsumowanie inicjatywy Wybory Kulinarnego Bloga Roku! To inicjatywa skierowana do wszystkich …

wydarzenia

  Kinderbal

  Tagi: gotowanie dla dzieci, imprezy kulinarne, okazje, potrawy

  KINDERBAL

  Nadchodzi noc sylwestrowa, a zaraz po niej karnawał. Wielu z nas czeka na te dni z utęsknieniem, aby móc wybawić się po wsze czasy, najeść do syta i… wypić kapeczkę. Propozycji na spędzenie tego okresu dla nas dorosłych jest mnóstwo. Nie zapominajmy jednak o najmłodszych, gdyż oni również mają prawo balować w gronie swoich przyjaciół przy ulubionych zabawach i smakołykach.

  W tym roku czas bali jest dość krótki, bowiem w roku 2008 ostatnia sobota karnawału wypada 2 lutego. Tak więc czasu na zabawę mamy niezbyt wiele. Okazji i sposobów spędzania go nie da się zliczyć na palcach jednej ręki. Jedni skorzystają z ofert restauracji czy sal bankietowych, gdzie będą brać udział w przeróżnych zabawach, bez obowiązku martwienia się o menu. Inni pobawią się na imprezach wyjazdowych na przykład w stylu góralskim, kaszubskim – z przysmakami kuchni lokalnych. Jeszcze inni zostaną w domach w gronie przyjaciół i zorganizują domową imprezę przy szwedzkim stole. A co z najmłodszymi członkami rodziny? Czy dzieci skazane są na zabawę w gronie dorosłych? Pomyślmy o przygotowaniu także ich własnej imprezy – karnawałowego kinderbalu, na którym będą mogły bawić się na całego w towarzystwie małych znajomych.

  Dzieci uwielbiają tego typu zabawy – nawet bez okazji! Jak urozmaicić im takie imprezę i jak spełnić ich oczekiwania? Kreatywni rodzice mogą wydać fantastyczny mini-bal we własnym domu. Najpierw wymyślamy temat przewodni, projektujemy stroje, dekoracje, które zainteresują dzieci. Wiele pomysłów na podobne party oferują firmy specjalizujące się w organizacji kinderbali - z przeróżnych okazji, nie tylko w czasie karnawału. Rodzice nawet udając się do restauracji mogą wybrać taką, gdzie przewidziane jest miejsce zabaw dla dzieci i dodatkowe atrakcje np. krótki kurs gotowania. My spokojnie spożywamy kolację czy obiad, a w tym czasie dzieci wraz z opiekunem lepią ciasto na makaron. Pozostając w „klimacie kulinarnym” - również w czasie karnawału można zorganizować imprezę - chociażby pod hasłem "przebierzmy się za ulubione danie, warzywo lub owoc i przygotujmy coś pysznego". Imprezy tematyczne z wykorzystaniem wyobraźni i pomysłów są mile widziane przez wszystkie maluchy.

  Pamiętajmy, że dzieci uwielbiają prace manualne, podczas których tworzą i szybko widzą efekt swoich poczynań. Ich tematyka może być rozmaita: szycie, malowanie, czesanie, lekcja makijażu dla dziewczynek… Ale czy istnieje bardziej uniwersalny i wdzięczny temat niż gotowanie? Wspaniałym pomysłem na zorganizowanie „kulinarnego balu” dla dzieci w każdym wieku jest przygotowanie całej imprezy od A do Z – poczynając od wysyłania zaproszeń, przygotowania dekoracji – w karnawale mogą to być różne papierowe ozdoby, serpentyny, śmieszne czapeczki, a potem wspólnego ustalania menu, gotowania i pałaszowania tego, co się upichciło. Przy ustalaniu menu można pomyśleć o słodkościach - jak własnoręcznie pieczone ciasteczka np. w kształcie zwierzaków, o prostych sałatkach, czy o dekorowaniu kanapek w śmieszne wzorki. Zabawa jest przednia, a kreatywność dzieci nieograniczona. Dania proste (oraz bezpieczne, bo przyrządzane bez ostrych narzędzi), również pobudzają wyobraźnię dziecka. Zabawmy się w dekorowanie ciasteczek, robienie twarożków układanych na talerzykach w rozmaite kształty, żaglówek z połówek jaj, czy kiełbasek w cieście. Po przygotowaniu tych smakołyków oczywiście następuje wielka uczta, a radości dzieci nie ma końca. Takie wspólne biesiadowanie ma również inne korzyści... Może pobudzić apetyt tych bardziej grymaśnych maluchów. Dzieci w towarzystwie rówieśników jedzą chętniej szczególnie to, co same przygotowały. Nie ma przyjemniejszego widoku niż umorusana, uśmiechnięta buźka dziecka, dumnego ze swojego dzieła.

  W Kuchni.tv mieliśmy okazję obejrzenia już wielu ciekawych programów, które mogą stanowić skarbnicę pomysłów w temacie gotowania przez dzieci i dla dzieci. Jednym z nich jest GOTOWANIE DLA DZIECI Z LUISEM. Młody mistrz kuchni pokazuje na co go stać! Dla tego dziewięciolatka nawet w kuchni nie ma rzeczy niemożliwych, a przy niewielkiej pomocy dorosłych, mały Luis wyczarowuje prawdziwe kulinarne cuda. ZABAWA W GOTOWANIE to kolejna propozycja dla najmłodszych. W programie dowiadujemy się jak ugotować danie w przyjemny i łatwy sposób. Zaproponowane menu jest bogate, a przy organizacji kinderbalu dla naszych pociech może zawsze posłużyć nam za wzór do dalszych kuchennych zmagań. Trish Magwood z programu SPOSÓB NA PRZYJĘCIE wśród całej masy pomysłów na zorganizowanie przyjęcia dla dorosłych, znajduje również czas dla nastolatków i dla najmłodszych. Organizuje im najróżniejsze atrakcje - przy okazji kosztowania smakołyków, podanych w przepiękny bajkowy sposób. Obecnie kuchnia+ zaprasza też do oglądania najnowszej propozycji kulinarnej dla dzieci. Idea programu opiera się także na wspólnym gotowaniu, zabawie i radości, jaką ta twórcza przygoda w kuchni ze sobą niesie. PARTY HITS to propozycja dla nieco starszych dzieci mających zapał i serce do gotowania. W kuchni wszystko jest możliwe, a nawet jak nie powstanie z tego pyszne danie - to zawsze można je inaczej wykorzystać!

  PROPOZYCJA MENU DLA DZIECI

  Uwaga: Wszystkie dania przyrządzamy w towarzystwie osoby dorosłej.