Widelcem po mapie

książki >>

Najlepsze przepisy polskich blogerów

Książka zawiera przepisy kulinarne najlepszych polskich blogerów i stanowi podsumowanie inicjatywy Wybory Kulinarnego Bloga Roku! To inicjatywa skierowana do wszystkich …

wydarzenia

  Gęsina na św. Marcina

  Tagi: wydarzenia  Kujawsko-Pomorskie gęsiną smakuje! Po sukcesie ubiegłorocznej akcji „Gęsina na św. Marcina”, tegoroczna kampania promująca ten zdrowy regionalny przysmak startuje już w październiku. Zaplanowane zostały festyny, kiermasze, warsztaty z mistrzami rondla i konkursy z cennymi nagrodami, a nawet „gęś na telefon”. Będzie się działo – nie tylko w Kujawsko-Pomorskiem, ale także w kraju i w Europie!

  Gęsina to rarytas wśród europejskich smaków, do tego dobrze zakorzeniony w staropolskiej kuchni. Niestety, w ostatnim czasie nieco w naszym kraju zapomniany. - Rok temu Urząd Marszałkowski wspólnie ze Slow Food Polska postanowił przekonać restauratorów, handlowców i konsumentów, że warto na gęsinę postawić, bo to nie tylko zdrowe mięso uzyskiwane w drodze naturalnego, ekologicznego chowu, ale także produkt regionalny o wielkim potencjale promocyjnym, do tego oparty na prospołecznym systemie hodowli, dającym szansę na godziwy zarobek małym i średnim gospodarstwom rolnym. Pomysł trafił w dziesiątkę! – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Na festynach i kiermaszach kłębiły się tłumy ludzi, a restauratorzy wręcz zarzucili pomysłodawców akcji ofertami współpracy i własnymi pomysłami na gęsinę.

  Tym razem akcja rusza już w październiku. 12 października ogłaszone zostały pierwsze dwa smaczne gęsinowe konkursy – konkurs na tradycyjne danie, w którym mogą wystartować koła gospodyń wiejskich ze wszystkich szesnastu polskich województw, oraz konkurs na przygotowaną z gęsiego mięsa sprawdzoną potrawę domowej kuchni, do którego zapraszone są rodziny z całego kraju. Autorzy najlepszych przepisów pojadą na ufundowane przez marszałka województwa wycieczki zagraniczne. W osobnej stawce rywalizować będą restauratorzy. Ten konkurs ruszy 10 listopada.

  11 listopada, podczas obchodzonego w dniu św. Marcina Narodowego Święta Niepodległości, organizatorzy akcji zaproszą mieszkańców regionu, a także gości ze wszystkich stron kraju na połączone z kiermaszami gęsinowe festyny w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku i Rypinie.

  Oprócz tego zaplanowana została promocja kujawsko - pomorskiej gęsiny na słynnych włoskich targach spożywczych Salone del Gusto w Turynie i Festiwalu Polskich Smaków w Wilnie, a także w trzech miejscach w kraju, w których spotykają się amatorzy świeżych, wiejskich produktów – w warszawskiej Hali Mirowskiej, na Starym Kleparzu w Krakowie oraz na Targowisku Miejskim w Sopocie. Gęś będzie można zamówić także telefonicznie i odebrać tam gdzie odbywają się festyny i akcje promujące gęsinę.

  Więcej informacji: www.kujawsko-pomorskie.pl, od 15 października www.gesina.pl.