Przepisy na świąteczne potrawy w Kuchni+

Aktualności kuchni+

Warszawa, 06.10.2017

Rewolucja wraca do kuchni. „Zielona rewolucja Marty Dymek 5” premierowo w Kuchni+
Czy swojska brukselka może stać się tajskim przysmakiem? W kuchni Marty ...

Warszawa, 25.09.2017

Wybierz się w podróż po smakach jesieni z Kuchnią+
Jesienią w Kuchni+ zagoszczą smaki i aromaty z najróżniejszych zakątków świata. ...

Warszawa, 14.03.2017

Wiosenny powiew inspiracji w Kuchni+, Domo+ i Planete+
Produkcje własne Kuchni+, Domo+ i Planete+ całkowicie odmienią tegoroczną wiosnę. Nową ...

Warszawa, 14.02.2017

Niecodzienne obiady na co dzień w drugim sezonie „365 obiadów Mariety Mareckiej”
Frittata z tego, co znajdziemy w lodówce, sorbet ananasowy z szampanem ...

Warszawa, 27.01.2017

Weź udział w konkursie i wystąp w hicie Kuchni+ „Zielona rewolucja Marty Dymek”
Marta Dymek, autorka popularnego bloga Jadłonomia, poszukuje 12 gości specjalnych do ...

Warszawa, 09.11.2016

Kuchnia+ celebruje 10. urodziny i zwraca uwagę na problem marnowania jedzenia
Przedstawiciele świata kulinariów, mody, filmu, muzyki, sportu i mediów licznie przybyli ...

Aktualności kulinarne

24 lipca 2012

ZIELONY JAZDÓW czyli CSW na trawie

21 lipca 2012, swoją działalność zainaugurował Zielony Jazdów. To projekt skupiający się wokół zagadnień związanych z ekologią, zdrowym stylem życia, alternatywnymi rozwiązaniami wobec masowej, jednorazowej produkcji. Letnie eko weekendy wokół CSW w Warszawie to m.in. kino, koncerty, warsztaty, wykłady i bio kuchnia. Zielony Jazdów będzie działał w każdy piątek, sobotę i niedzielę aż do połowy września (21 lipca - 15 września 2012 - Park wokół CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie).

Przed Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie stanął letni pawilon zaprojektowany przez Rirkrita Tiravaniję, autora wielu spektakularnych instalacji. Jego - związane często z kuchnią i jedzeniem - prace niejednokrotnie miały służyć integracji. Także w ramach Zielonego Jazdowa, pawilon stworzony przez artystę ma być miejscem spotkań przy stole, które tworzą okazje do przełamywania barier społecznych i nawiązywania kontaktów.

Podczas otwarcia można było skosztować ekologicznych potraw. Odbyła się Garażówka, czyli wyprzedaż i wymiana używanych, niepotrzebnych rzeczy. Wieczorem odbył się pokaz filmu „Dubaj we mnie” w reżyserii Christiana von Borriesa. Weekend otwarcia Zielonego Jazdowa wypełniony był warsztatami, spotkaniami, jogą, piknikami itd.

Na potrzeby projektu Zielony Jazdów przestrzeń wokół parku przy CSW została podzielona na kilka stref: gotowania i spożywania posiłków (pawilon), warsztatów, muzyki, kina oraz edukacji. W parku przed CSW zawisły hamaki, a także oryginalne kokony stworzone ze starych banerów, wykorzystywanych poprzednio podczas wystaw CSW. Kawiarnię w pawilonie poprowadzą właściciele popularnego klubu OSiR. Będzie czynna nie tylko w weekendy, ale też w dni powszednie od godz. 11.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia - poza wybranymi warsztatami - będzie bezpłatny. W dniach 21 lipca, 27 lipca i 28 lipca Galerie CSW czynne będą w godz. 12.00-23.00. Od godz. 19.00 w tych dniach, wstęp wolny.

Koncerty i projekcje filmowe będą odbywały się do połowy września. Ich program został powiązany z kwestiami ekologicznymi dotyczącymi głównego wątku projektu. Pokazom filmów towarzyszyć będą wykłady przedstawicieli organizacji pozarządowych, ekspertów ds. ochrony środowiska czy architektów, co stanowić ma stały punkt piątkowych i sobotnich wydarzeń. Stworzy to także możliwość połączenia teorii z praktyką – publiczność CSW będzie miała okazję podzielić się swoimi opiniami, doświadczeniem i wiedzą w czasie wspólnych posiłków w pawilonie.

Zielony Jazdów to także warsztaty koncepcyjne i realizacyjne, tematyczne warsztaty slowfoodowe dla dzieci i dorosłych oparte o cotygodniowe pokazy z degustacją. Planowane są pikniki dla najmłodszych, a także minimarket, na którym prezentowane będą produkty związane z tematyką spotkań. Promują one zdrową, regionalną i niemodyfikowaną żywność.

Celem projektu jest nie tylko prezentacja prac zaproszonych twórców i edukacja ekologiczna, lecz także integracja i aktywizacja warszawskiej społeczności. Przestrzeń parku wokół CSW zostanie zaaranżowana w taki sposób, by można było z niej korzystać niezależnie od wydarzeń. Majsterkowanie w kąciku „Zrób to sam”, czy slowfoodowy piknik na trawie, to tylko niektóre przykłady z możliwości stworzonych przez CSW z myślą o mieszkańcach stolicy. Dla autorów projektu ważne jest zaangażowanie w działanie CSW jak najszerszej publiczności – nie tylko specjalistów w dziedzinie sztuki, ale też osoby aktywne na polu animacji kultury, edukacji czy sportu.

Więcej informacji oraz stale aktualizowany program można znaleźć na stronach: csw.art.pl oraz www.facebook.com/ZielonyJazdow.

powrót