Widelcem po mapie

Aktualności kuchni+

Warszawa, 06.10.2017

Rewolucja wraca do kuchni. „Zielona rewolucja Marty Dymek 5” premierowo w Kuchni+
Czy swojska brukselka może stać się tajskim przysmakiem? W kuchni Marty ...

Warszawa, 25.09.2017

Wybierz się w podróż po smakach jesieni z Kuchnią+
Jesienią w Kuchni+ zagoszczą smaki i aromaty z najróżniejszych zakątków świata. ...

Warszawa, 14.03.2017

Wiosenny powiew inspiracji w Kuchni+, Domo+ i Planete+
Produkcje własne Kuchni+, Domo+ i Planete+ całkowicie odmienią tegoroczną wiosnę. Nową ...

Warszawa, 14.02.2017

Niecodzienne obiady na co dzień w drugim sezonie „365 obiadów Mariety Mareckiej”
Frittata z tego, co znajdziemy w lodówce, sorbet ananasowy z szampanem ...

Warszawa, 27.01.2017

Weź udział w konkursie i wystąp w hicie Kuchni+ „Zielona rewolucja Marty Dymek”
Marta Dymek, autorka popularnego bloga Jadłonomia, poszukuje 12 gości specjalnych do ...

Warszawa, 09.11.2016

Kuchnia+ celebruje 10. urodziny i zwraca uwagę na problem marnowania jedzenia
Przedstawiciele świata kulinariów, mody, filmu, muzyki, sportu i mediów licznie przybyli ...

Aktualności kulinarne

26 marca 2012

Wielkie bębnienie przeciw GMO

Inicjatywa Obywatelska "GMO to NIE to" i fundacja Greenpeace 3 kwietnia, w godz. 12.00 - 20.00 zapraszają na wielkie bębnienie przeciwko GMO. Akcja ma zostać przeprowadzona vis a vis Kancelarii Premiera Rady Ministrów (al. Ujazdowskie 1/3).

Wielkie bębnienie ma za zadanie wybębnić premierowi rytm serca na największym bębnie świata (11 metrów średnicy, do 120 osób grających jednocześnie). Organizatorzy akcji chcą przekonać go, żeby wprowadził w Polsce zakaz uprawy modyfikowanej genetycznie kukurydzy.

Kto i kiedy bębni?

3 kwietnia, 2012, godz. 12.00 – 20.00, vis a vis Kancelarii Premiera Rady Ministrów (al. Ujazdowskie 1/3) przez cały dzień wspólnie bębnić będą konsumenci, rolnicy, naukowcy, kucharze, artyści i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

O co chodzi organizatorom?

Pozytywna zmiana jest możliwa! Podczas wydarzenia organizatorzy będą częstować zupą kukurydzianą i tortillami wolnymi od GMO! Głównym celem akcji jest walka o to, żeby Polska zgodnie z obietnicami rządu była krajem wolnym od upraw kukurydzy GMO.

Dlaczego od kukurydzy?

Bo w Unii Europejskiej można wysiewać tylko dwa gatunki roślin GMO – kukurydzę MON810 oraz przemysłowego ziemniaka Amflora. Zgodnie z prawem unijnym kraje mogą zakazać u siebie uprawy tylko poszczególnych gatunków GMO. Skupiamy się na kukurydzy, gdyż głównie tę roślinę uprawia się w Europie. Ponadto firma BASF – właściciel ziemniaka Amflora, ze względu na sprzeciw społeczny wycofuje się z produkcji GMO na starym kontynencie. Nikt nie wie, gdzie w naszym kraju znajdują się pola modyfikowanej genetycznie kukurydzy i ile ich jest. Brak jest zakazu, brak jest kontroli. Tymczasem wszędzie, gdzie uprawia się GMO, dochodzi do skażenia odmian naturalnych. W rezultacie zmodyfikowane genetycznie jedzenie wbrew naszej woli, może trafiać na nasze stoły. Już siedem krajów unijnych, w tym Francja i Niemcy wprowadziły zakazy uprawy modyfikowanej genetycznie kukurydzy MON 810 . Organizatorzy chcą, żeby rząd polski wprowadził zakaz uprawy kukurydzy MON 810! Polacy, jak i obywatele całej Europy wybierają zdrową, sprawdzoną żywność, świadomie odrzucając niepotrzebne i niewystarczająco przebadane GMO, dlatego pod petycją na rzecz wprowadzenia tych zakazów na stronie www.alert-box.org zebranych zostało już tysiące podpisów.

powrót