Widelcem po mapie

Aktualności kuchni+

Warszawa, 06.10.2017

Rewolucja wraca do kuchni. „Zielona rewolucja Marty Dymek 5” premierowo w Kuchni+
Czy swojska brukselka może stać się tajskim przysmakiem? W kuchni Marty ...

Warszawa, 25.09.2017

Wybierz się w podróż po smakach jesieni z Kuchnią+
Jesienią w Kuchni+ zagoszczą smaki i aromaty z najróżniejszych zakątków świata. ...

Warszawa, 14.03.2017

Wiosenny powiew inspiracji w Kuchni+, Domo+ i Planete+
Produkcje własne Kuchni+, Domo+ i Planete+ całkowicie odmienią tegoroczną wiosnę. Nową ...

Warszawa, 14.02.2017

Niecodzienne obiady na co dzień w drugim sezonie „365 obiadów Mariety Mareckiej”
Frittata z tego, co znajdziemy w lodówce, sorbet ananasowy z szampanem ...

Warszawa, 27.01.2017

Weź udział w konkursie i wystąp w hicie Kuchni+ „Zielona rewolucja Marty Dymek”
Marta Dymek, autorka popularnego bloga Jadłonomia, poszukuje 12 gości specjalnych do ...

Warszawa, 09.11.2016

Kuchnia+ celebruje 10. urodziny i zwraca uwagę na problem marnowania jedzenia
Przedstawiciele świata kulinariów, mody, filmu, muzyki, sportu i mediów licznie przybyli ...

Aktualności kulinarne

Warszawa,11 lutego 2012

Pasztet drobiowy bez ściemy!

Pasztety to produkty dobrze znane większości Polaków. Lubimy je jeść i, jak pokazują badania rynkowe, konsumpcja ich wzrasta z roku na rok. Obecnie największą popularnością (bo aż 90% rynku pasztetów) cieszy się pasztet drobiowy. Warto jednak przyjrzeć się z bliska i ocenić, czy aby na pewno kupując pasztet drobiowy, jemy ten prawdziwie drobiowy, czy może jedynie prawie drobiowy?

Polski rynek pasztetów jest rynkiem szybko rosnącym, w którym sprzedaż w 2010 roku (styczeń – sierpień), sięgnęła ponad 270 mln zł. Oznacza to blisko 24% wzrost rokrocznie.

Polski konsument ma swoje preferencje również na tym rynku. Spośród wszystkich rodzajów pasztetów Polacy aż w ponad 90 procentach wybierają pasztet drobiowy. Przyjrzyjmy się zatem temu pokaźnemu rynkowi i tym konsumenckim wyborom. Skoro tylu klientów wybiera pasztet drobiowy, z pewnością mają ku temu powód i chcieliby wiedzieć, co tak naprawdę jest w składzie wybieranego przez nich produktu. W kultowej polskiej komedii „Poszukiwany Poszukiwana” widzieliśmy już, jak się sprawdza zawartość cukru w cukrze. My nie musimy robić badań, aby sprawdzić ile drobiu mamy w pasztecie drobiowym. Wystarczy informacja o składzie każdego z pasztetów, na którą to konsumenci, jak się okazuje, nie zwracają uwagi, wierząc bezgranicznie temu, co jest napisane na wieku opakowania. Czy aby na pewno możemy wierzyć producentom, którzy mówią o swoich pasztetach „drobiowe”?

Obecnie w Polsce istnieje kilkunastu producentów pasztetów. Każdy z nich posiada w swoim portfolio pasztet drobiowy. Jednak drobiowość większości „pasztetów drobiowych” można postawić pod znakiem zapytania. Producenci korzystają z faktu niskiej świadomości konsumentów, a także ich braku nawyku do sprawdzania zawartości określonej na etykietach. Biorąc pod lupę największych producentów, widzimy w składzie pasztetu drobiowego tłuszcz wieprzowy. Konsument najwyraźniej jest oszukiwany. Zaś ten, który faktycznie chce znaleźć pasztet prawdziwie drobiowy, zmuszony jest do analizy większości etykiet.

Dobrą praktykę ukierunkowaną na świadomego konsumenta reprezentuje nowa na rynku pasztetów, marka Leppszy. Jest to obecnie jeden z niewielu, produkt na rynku pasztetów drobiowych, który może się pochwalić jedynie drobiowymi składnikami mięsnymi. Leppszy to marka posiadająca w swoim portfolio 6 różnych smaków pasztetów drobiowych. Zgodnie ze składem na opakowaniu jest to produkt wyłącznie i prawdziwie drobiowy. W przeciwieństwie do innych pasztetów „drobiowych” nie zawiera tłuszczu wieprzowego, od którego trudno dzisiaj uciec, gdyż potrafi występować nawet w kupowanym serniku. „Wraz z pojawieniem się pasztetu Leppszy, określenie prawdziwy pasztet nabiera nowego znaczenia. Proponujemy naszym klientom oryginalny, autentyczny produkt. Chcemy, aby nasi klienci mieli pewność i przekonanie, że do swojej diety włączają pełnowartościowy produkt, a pasztet Leppszy jest tego gwarancją – mówi Magdalena Szugzda, product manager marki Leppszy.

Tak więc zwolennikom „prawdziwej drobiowości” oraz pasztetów sugerujemy sprawdzenie pasztetów które kupują. Bo nawet te deklarujące swoją drobiowość w składzie, potrafią mieć w sobie trochę świnki, a to już mija się z przekazem, jaki klient otrzymuje na opakowaniu od producenta.

powrót