Widelcem po mapie

Aktualności kuchni+

Warszawa, 06.10.2017

Rewolucja wraca do kuchni. „Zielona rewolucja Marty Dymek 5” premierowo w Kuchni+
Czy swojska brukselka może stać się tajskim przysmakiem? W kuchni Marty ...

Warszawa, 25.09.2017

Wybierz się w podróż po smakach jesieni z Kuchnią+
Jesienią w Kuchni+ zagoszczą smaki i aromaty z najróżniejszych zakątków świata. ...

Warszawa, 14.03.2017

Wiosenny powiew inspiracji w Kuchni+, Domo+ i Planete+
Produkcje własne Kuchni+, Domo+ i Planete+ całkowicie odmienią tegoroczną wiosnę. Nową ...

Warszawa, 14.02.2017

Niecodzienne obiady na co dzień w drugim sezonie „365 obiadów Mariety Mareckiej”
Frittata z tego, co znajdziemy w lodówce, sorbet ananasowy z szampanem ...

Warszawa, 27.01.2017

Weź udział w konkursie i wystąp w hicie Kuchni+ „Zielona rewolucja Marty Dymek”
Marta Dymek, autorka popularnego bloga Jadłonomia, poszukuje 12 gości specjalnych do ...

Warszawa, 09.11.2016

Kuchnia+ celebruje 10. urodziny i zwraca uwagę na problem marnowania jedzenia
Przedstawiciele świata kulinariów, mody, filmu, muzyki, sportu i mediów licznie przybyli ...

Aktualności kulinarne

29 czerwca 2017

Święto Francji i Bal Francuski ponownie w Warszawie!

Święto Francji - rodzinny piknik mający na celu promocję Francji w Polsce, już po raz szósty odbędzie się w Parku Skaryszewskim. W niedzielę 9 lipca, od godziny 12:00 do 20:00, na odwiedzających czekać będą liczne atrakcje we francuskim klimacie, w tym m.in. strefa gastronomiczna przygotowana przez Targ Śniadaniowy, trzecia parada francuskich buldogów, konkurs piosenki francuskiej, defilada mażoretek, finał konkursu Modetyka, gra miejska i wiele innych atrakcji. 14 lipca w ogrodach restauracji Endorfina odbędzie się natomiast prawdziwy Bal francuski, z najlepszą kuchnią, muzyką i winem. Kuchnia+ jest patronem medialnym wydarzenia.

Goście tegorocznych obchodów Święta będą mogli poznać Francję w różnych jej odsłonach, poprzez szereg stoisk i animacji przygotowanych przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą i wystawców reprezentujących francuskie firmy i organizacje. Z pewnością nie zabraknie stałych już elementów Święta Francji, które od kilku edycji ściągają do parku tłumy warszawiaków. O 13:30 na scenie głównej odbędzie się piąty finał konkursu piosenki francuskiej. 10-ciu najlepszych uczniów warszawskich szkół, wyłonionych w eliminacjach i półfinałach, wykona po dwie francuskie piosenki. Większość z nich po raz pierwszy będzie miała okazję wystąpić na żywo przed tak liczną publicznością. Konkurs z roku na rok przyciąga bowiem do parku coraz liczniejsze grono sympatyków francuskiej muzyki. Raz jeszcze francuskie dźwięki zabrzmią na scenie głównej o 18:45, kiedy to wystąpią laureaci i finaliści dotychczasowych edycji konkursu. Z pewnością nie zabraknie dobrze znanych szlagierów takich artystów jak Edith Piaf, czy Gilbert Becaud, ale będzie można usłyszeć również współczesne brzmienia z repertuaru ZAZ, Louane, czy Céline Dion.

Parada francuskich buldogów po raz kolejny przejdzie przez Park
O 17:00 alejkami parku przejdzie trzecia parada francuskich buldogów. Spodziewamy się ponad 100 czworonogów, spośród których publiczność wybierze najładniejszego uczestnika defilady. Nie będzie to jedyna parada, która urozmaici francuskie święto. Na scenie, ale także pomiędzy stoiskami, maszerować będą mażoretki - czyli jeden z najlepszych w Polsce zespołów prezentujących taneczne układy defiladowe, w typowo francuskiej stylistyce.

Targ śniadaniowy tym razem po francusku
Targ śniadaniowy zorganizuje strefę kulinarną, w której każdy będzie mógł sprawdzić, dlaczego francuska kuchnia została uznana za światowe dziedzictwo ludzkości UNESCO. Nie zabraknie francuskich win, świeżych wypieków, croissantów, pain au chocolat, rozmaitych tart, a nawet ślimaków i owoców morza. Te ostatnie staną się również głównym składnikiem pokazu kulinarnego prowadzonego na scenie przez Charlesa Daigneaulta, sympatycznego kucharza znanego z programu MasterChef. Pokaże on, w jaki sposób okiełznać francuską kuchnię i w szybki sposób przygotować kilka tradycyjnych potraw.

Rugby, bule, golf i rzut beretem na odległość
Francuzi to zapaleni sportowcy, dlatego też na Święcie Francji nie może zabraknąć licznych animacji sportowych, tym bardziej, że Paryż stara się o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku. Goście będą mogli spróbować swoich sił w tradycyjnych dyscyplinach, jak piłka nożna, czy golf, oraz w typowo francuskich rozrywkach, jak rugby, czy bule. Animatorzy opowiedzą o zasadach, a także zaprezentują podstawowe techniki gry. Na dzieci i dorosłych czekać będą również liczne animacje wokół prezentowanych dyscyplin. Chętni mogą też zmierzyć się w mniej oficjalnej dyscyplinie jaką jest rzut beretem na odległość.

Nowością będzie finał konkursu MODETYKA dla młodych projektantów, w którym nagrodzone zostaną kreatywne projekty ubrań wykorzystujących ekologiczne rozwiązania i materiały. O 13:00 odbędzie się pokaz mody, prezentujący finałowe kreacje, a zaraz po nim zostanie wybrany zwycięzca. Nie będzie to jedyny modowy akcent w trakcie Święta. Po południu, o 16:00 i 17:45 odbędą się również pokazy mody dziecięcej przygotowane przez markę Tape a l'oeil.

Przygody Mikołajka oraz bohaterowie "Było sobie życie"
O 15.00 wystartuje gra miejska, której uczestnicy będą musieli wykonać szereg zadań rozlokowanych w różnych punktach parku. Scenariusz tegorocznej gry oparty będzie na przygodach Mikołajka - bohatera popularnej serii książek dla dzieci. Na stoisku Instytutu Francuskiego spotkać będzie można natomiast postacie z kultowego animowanego serialu "Było sobie życie", który w tym roku obchodzi 30-lecie swojego powstania.

Ponadto w różnych częściach parku powstaną stoiska promujące francuskie regiony, na których odbywać się będą warsztaty i animacje dla dzieci. Odwiedzający będą mogli poznać historię i tradycję danego regionu, odpocząć na plaży z Lazurowego Wybrzeża, czy poczuć artystyczny klimat dzielnicy Montmartre. Nie zabraknie również stoisk francuskich firm, które od wielu lat obecne są w Polsce i poprzez swoją działalność chcą przybliżać Francję Polakom.

Tradycyjnie już pojawią się najnowsze modele samochodów, w tym samochód elektryczny, którym odbywać się będą przejażdżki po Saskiej Kępie, a także odbędą się liczne konkursy z nagrodami, czy warsztaty z ogrodnictwa dla dzieci.

Zapraszamy w niedzielę 9 lipca od 12:00 do 20:00 do Parku Skaryszewskiego od strony ronda Waszyngtona. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Bal Francuski - elegancja i zabawa dla każdego

Jeśli ktoś będzie miał mało francuskich atrakcji, to w kolejnym tygodniu będzie mógł wziąć udział w Balu Francuskim, który tradycyjnie odbędzie się 14 lipca w ogrodach i restauracji Endorfina na końcu ulicy Foksal. Będzie to już dwunasta edycja tego wyjątkowego wydarzenia, gromadzącego sympatyków Francji, Frankofonów i Frankofilów, a także licznie mieszkających w Polsce Francuzów, którzy tego dnia wspólnie z Polakami chcą świętować rocznicę zdobycia Bastylii. Czerwony dywan, piękna iluminacja pałacu i francuska scenografia powitają wszystkich gości. W ogrodach czekać będą na nich bufety z zimnymi i ciepłymi daniami kuchni francuskiej. Nie zabraknie również wybornego wina. Bal to nie tylko dobra kuchnia i klimat paryskiej elegancji. Zaraz po zmroku rozpocznie się taneczna zabawa w rytmie największych przebojów lat 70., 80., 90. i współczesnych. Na gości czekać będą również konkursy z nagrodami, a także francuskie upominki dla każdego. Muzyka, taniec i wspaniała atmosfera francuskiego święta wypełni 14 lipca ogrody restauracji Endorfina i pozwoli choć na jedną noc przenieść się nad Sekwanę. Bilety na wydarzenie są do kupienia przez internet na stronie www.ccifp.pl w cenie 125 pln od osoby. Wszystkie atrakcje są wliczone w cenę biletu.

powrót