Widelcem po mapie

Aktualności kuchni+

Warszawa, 06.10.2017

Rewolucja wraca do kuchni. „Zielona rewolucja Marty Dymek 5” premierowo w Kuchni+
Czy swojska brukselka może stać się tajskim przysmakiem? W kuchni Marty ...

Warszawa, 25.09.2017

Wybierz się w podróż po smakach jesieni z Kuchnią+
Jesienią w Kuchni+ zagoszczą smaki i aromaty z najróżniejszych zakątków świata. ...

Warszawa, 14.03.2017

Wiosenny powiew inspiracji w Kuchni+, Domo+ i Planete+
Produkcje własne Kuchni+, Domo+ i Planete+ całkowicie odmienią tegoroczną wiosnę. Nową ...

Warszawa, 14.02.2017

Niecodzienne obiady na co dzień w drugim sezonie „365 obiadów Mariety Mareckiej”
Frittata z tego, co znajdziemy w lodówce, sorbet ananasowy z szampanem ...

Warszawa, 27.01.2017

Weź udział w konkursie i wystąp w hicie Kuchni+ „Zielona rewolucja Marty Dymek”
Marta Dymek, autorka popularnego bloga Jadłonomia, poszukuje 12 gości specjalnych do ...

Warszawa, 09.11.2016

Kuchnia+ celebruje 10. urodziny i zwraca uwagę na problem marnowania jedzenia
Przedstawiciele świata kulinariów, mody, filmu, muzyki, sportu i mediów licznie przybyli ...

Aktualności kulinarne

4 listopada 2013

Frytka, czyli odkrywanie europejskich smaków podczas Dni Belgijskich

W otaczającym nas świecie na rogu każdej ulicy możemy spotkać się z mniejszymi lub większymi lokalami oferującymi dania typu fast food. Wśród nich zdecydowanie króluje frytka. Jednak nie musi ona kojarzyć się z niewartościowym i niezdrowym jedzeniem. Wręcz przeciwnie. Przygotowana z odpowiedniego rodzaju ziemniaka oraz smażona na zwierzęcym tłuszczu będzie ucztą dla podniebienia. Doskonale wiedzą o tym Belgowie, którzy uważani są za jej wynalazców. Dlatego też Belgijska Izba Gospodarcza organizując Dni Belgijskie nie mogła zapomnieć o tym rarytasie.

Frytka, co jest w niej wyjątkowego?

Nie nadaremno doczekała się swojego święta. 21 października to dzień ziemniaka, z którego przygotowuje się właśnie frytki. Na całym świecie można spotkać różne formy ich przyrządzania, jednak kultową jest frytka belgijska. Dlaczego? Chodzi o sposób jej przygotowania. W pierwszej kolejności specjalna odmiana ziemniaka, który ma mało naturalnego krochmalu (Bintje) jest krojona w grube plastry, które następnie smaży się na tłuszczu wołowym. Smażenie to odbywa się w dwóch fazach. Najpierw w temperaturze 110-140 stopni przez osiem minut, aby uzyskać chrupiącą, ale jeszcze jasną skórkę. Po półgodzinnym "odetchnięciu" frytek smaży się je potem ponownie, tym razem w temperaturze 190 stopni przez trzy-cztery minuty, do zarumienienia. Tak przygotowane frytki podawane są z różnymi sosami. Najpopularniejszym jest belgijski Andalouse na bazie majonezu, białego wina, przecieru pomidorowego, czosnku i czerwonej papryki. A we frytkowej mekce, czyli najsłynniejszej smażalni w Belgii - Maison Antoine, można wybrać z ok. 20 łagodnych i 8 ostrych sosów.

Wieczór "Małże i Frytki", czyli belgijska uczta dla podniebienia

Mówiąc o Belgii od razu na myśl przychodzą powszechnie znane małże i frytki - zwane zwyczajowo "Moules Frites". Ta sięgająca do serc coraz większej liczby osób z całej Europy i świata potrawa uznawana jest za tradycyjne danie belgijskie. Dlatego też i w tym roku podczas Dni Belgijskich organizatorzy przygotowali wieczory pt. "Małże i Frytki". 5 i 8 listopada to dni, w których będzie można samodzielnie odkrywać to danie w przyjaznej, typowo belgijskiej atmosferze. Spotkania z belgijskim kucharzem Kristofem Delaure, który specjalizuje się w przygotowywaniu tego typu dań okażą się ciekawym przeżyciem kulinarnym. We współpracy z polskim szefem kuchni stworzy on niesamowite dania, które zachwycą najbardziej wymagających smakoszy. Dzięki swojej kulinarnej pasji oraz miłości do gotowania, Kristof Delaure potrafi doskonale wykorzystać swoje doświadczenie oraz nowe trendy w gotowaniu tzw. nouvelle cuisine.

Aby wziąć udział w wydarzeniach, należy zapisać się na nie za pośrednictwem formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie www.belgium.pl.

O Belgijskiej Izbie Gospodarczej:

Belgijska Izba Gospodarcza (Belgian Business Chamber, BBC) powstała w 1992 roku. Obecnie liczy ona ok. 110 członków. Wśród nich są przede wszystkim firmy belgijskie prowadzące działalność gospodarczą na terenie Polski, jak również firmy zainteresowane współpracą z belgijskimi partnerami lub/oraz rynkiem belgijskim. Belgijska Izba Gospodarcza zajmuje się promocją firm belgijskich na rynku polskim oraz organizacją wydarzeń o charakterze biznesowym. Dodatkowo BBC wspiera swoich członków, ułatwiając im dostęp do profesjonalnych i kompetentnych partnerów zewnętrznych. Belgijska Izba Gospodarcza w swojej działalności realizuje również cele społeczne.

Organizator:
Belgian Business Chamber (Belgijska Izba Gospodarcza)
Al. Jerozolimskie 92
00-807 Warszawa
www.belgium.pl

powrót