Czy wiesz co jesz? Kontrowersyjny "Food, Inc." w kuchni+

16 sierpnia 2012

W sobotę 1 września o godzinie 22:50 kuchnia+ zaprasza na premierową emisję nominowanego do Oscara filmu pt. „Food, Inc.”. Głośny dokument bierze pod lupę amerykański przemysł spożywczy odsłaniając kulisy produkcji żywności, praktyki wielkich koncernów i tajemnice żywności modyfikowanej genetycznie.

kuchnia+ zwiększa świadomość widzów na temat tego, co jedzą emitując najważniejsze filmy dokumentalne poświęcone kwestii zdrowej i bezpiecznej żywności, m.in. „Świat wg Monsanto”, „Co masz na talerzu” czy „Food Fight”. „Food, Inc.” to jedna z najbardziej znanych produkcji ostatnich lat, która pokazuje brutalną prawdę o tym, co trafia na nasze stoły. Film został zaprezentowany po raz pierwszy w Polsce podczas autorskiego przeglądu stacji kuchnia+ food film fest, gromadząc liczną widownię i wywołując burzliwą dyskusję o działaniach międzynarodowych korporacji spożywczych, które determinują czym żywią się konsumenci na całym świecie.

Nad przeniesieniem zebranych materiałów na ekran reżyser „Food, Inc.” - Robert Kenner pracował aż sześć lat. W filmie stawia tezę, że amerykańscy producenci żywności celowo ukrywają przed konsumentami informacje o technologiach jej wytwarzania i pochodzeniu używanych składników. Twórca podkreśla, że nie chodzi o straszenie ludzi, lecz o ich uświadomienie. Odwiedza hodowle zwierząt i gospodarstwa rolne pokazując, że cały przemysł żywieniowy w USA kontroluje zaledwie kilka korporacji. Ich celem jest maksymalna efektywność i jak największy zysk, co osiągają poprzez stosowanie pestycydów, modyfikacje genetyczne, hodowanie zwierząt w fatalnych warunkach i karmienie ich paszą pełną chemicznych ulepszaczy.

Dziś na pierwszym miejscu stawia się wygląd jedzenia. Potwierdzają to rozmowy Kennera z farmerami i ranczerami, którzy przyznają, że aby produkty się sprzedawały, muszą spełniać przede wszystkim wymogi estetyczne. Stąd rozrośnięte piersi drobiowe, idealne kolby kukurydzy, okrągłe pomidory w kolorze pięknej czerwieni i jednakowej wielkości marchewki. A przecież wiadomo, że natura nie tworzy niczego za pomocą cyrkla i linijki i nie wszystkie jej plony mają perfekcyjny kształt i kolor. Ludzie postanowili jednak ją przechytrzyć i za pomocą środków chemicznych uzyskiwać produkty bez skazy, które nie pozostają jednak obojętne dla ludzkiego zdrowia. Stąd coraz większa liczba otyłych dzieci i chorych na cukrzycę dorosłych. Skażona żywność doprowadziła również do powstania nowej odmiany bardzo niebezpiecznej bakterii E. coli. Statystyki mówią, że co roku na skutek zatruć umiera 5 tysięcy Amerykanów.

„Food, Inc.” - premiera w sobotę 1 września o 22:50

Najnowsze aktualności Zobacz wszystkie aktualności

2019-03-12

Kuchnia daleka i bliska - nowe programy Anthony’ego Bourdaina, Jamesa Martina i Mariety Mareckiej w kwietniu w Kuchni+

W kwietniu amatorzy gotowania będą mogli poznać kuchnię odległych zakątków świata, m.in. Urugwaju, Butanu czy Nowej Funlandii – a to za sprawą o...

Czytaj więcej

2019-01-30

Kulinarne SOS w marcu na antenie Kuchni+

W marcu Kuchnia+ przygotowała zestaw programów dla tych, którzy kochają dobre jedzenie, ale nie mają czasu lub brakuje im umiejętności, aby przyrządzi...

Czytaj więcej

Chcesz oglądać Kuchnia+ i ponad 100 innych kanałów? Pakiet Comfort+ za jedyne 39,99 zł/mies.! ZAMÓW ONLINE