Święto wina w Warszawie - jubileuszowa Gala Grand Prix Magazynu Wino

21 października 2015

Magazyn Wino po raz dziesiąty przyzna najważniejsze w Polsce nagrody w branży winiarskiej. Ogłoszenie listy laureatów nastąpi podczas Gali Grand Prix Magazynu Wino 6 listopada 2015 r. w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Organizowana następnego dnia degustacja z udziałem producentów z całego świata jest otwarta dla publiczności. Wyjątkowa gratka czeka w tym roku także wielbicieli szampana. Kuchnia+ jest patronem medialnym wydarzenia.

Gośćmi jubileuszowej gali będą wielcy twórcy wina, najlepsi polscy importerzy, znawcy i miłośnicy wina. Prestiżowe wydarzenie każdego roku przyciąga najwybitniejsze nazwiska i osobowości świata wina. Gościem specjalnym jest w tym roku Kalifornia - to okazja, by zdegustować legendarne wina ze złotego stanu od takich tuzów, jak Ridge, Mondavi, Duckhorn, Merryvale, Ravenswood, Francis Ford Coppola, Marimar Torres, Ironstone, Delicato, czy Gallo Winery.

Club Trésores de Champagne zaprezentuje selekcję szampanów od małych, wybitnych producentów. Będzie też można spróbować świetnych win z Bordeaux od Borie Manoux i Alzacji z Domaine Léon Boesch.

Po raz pierwszy na Gali Grand Prix pojawią się winiarze z Grecji. W kolacji i degustacji weźmie udział debiutująca w nowych barwach w Polsce winiarnia Kir-Yanni. W silnej reprezentacji Hiszpanii zobaczymy m.in. Emilio Moro, José Pariente, Bodegas Mas Alta, Enrique Mendoza, Friedricha Schatza i Codorniu. Portugalię reprezentować będzie doskonale znana polskim winomanom Casa Santos Lima z Tejo oraz Casa da Urra, Hacienda Branca, Valle Pradinhos i Vinhos Norte.

Pośród kilkudziesięciu winiarni, które wezmą udział w galowej degustacji pojawi się silna ekipa z Toskanii z winiarniami: Frescobaldi, Ruffino, La Castellina i Castello di Selvole na czele. Bardzo mocną reprezentację wystawia w tym roku Valpolicella - w czasie Grand Prix spróbować będzie można amarone od Masi, Zenato, Santa Sofia i Tezzi, by odświeżyć potem podniebienie prosecco od Villa Sandi i La Barbetelle oraz frilańskimi winami Livon. Z Włoch przyjedzie też: Giulio Fiamberti, spiritus movens Butafuocco Storico, niezwykłych win z Oltrep - Pavese. Do tego legendarne wina z Etny z winiarni Benanti, z Piemontu od Marchesi di Barolo, Collefrisio z Abruzji i intrygujący projekt z Kampanii: Tre Vigne Irpine.

Austrię reprezentować będą winiarnia Biegler z Thermenregion i Braunstein z Burgenlandu, Niemcy zaś Kühling-Gillot z Hesji Nadreńskiej. Węgry to w tym roku to St. Andrea, Grof Buttler i Ferenc Toth z Egeru oraz Kreinbacher z Somló. Warto będzie także spróbować win od młodego naturalisty z Moraw, Milana Nestarca oraz Ivo Varbanova, reprezentującego niezależnych winiarzy bułgarskich.

Będą też znakomite winiarnie z Nowego Świata: Greystone i Babich z Nowej Zelandii oraz biodynamiczna Alpamanta z Argentyny.

Jak co roku będzie też okazja do spotkania z czołowymi winiarniami z Polski: Winnica Miłosz, Pałac Mierzęcin, Winnica Turnau, Winnica Wzgórz Trzebnickich i Winnica Płochockich.

Biletowana degustacja wszystkich nagrodzonych, a także kilkuset innych wybitnych win organizowana jest 7 listopada w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Dostępne - również w sprzedaży - będą m.in. wina z Włoch, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Austrii, Węgier, Chile, RPA oraz z Polski. Degustacja to okazja do spotkania z producentami, innymi miłośnikami wina, jak również z redaktorami Magazynu Wino, którzy poprowadzą autorskie seminaria.

Organizatorzy zadbali też o komfort rodziców. Podczas degustacji w osobnej zamkowej sali wszystkimi maluchami zajmą się profesjonalni animatorzy.

Ostatnim wydarzeniem tegorocznej Gali Grand Prix będzie śniadanie szampańskie. W niedzielę rano, 8 listopada, Magazyn Wino wraz z Domem Szampana zapraszają do Zamku Ujazdowskiego na Śniadanie Szampańskie. Specjalnej selekcji wybitnych i niedostępnych w Polsce szampanów towarzyszyć będą odpowiednio dobrane potrawy z pięciodaniowego menu, którego autorem jest chef warszawskiej restauracji Merliniego 5.

Bilety na sobotnią degustację oraz niedzielne śniadanie dostępne są na http://grandprix2015.magazynwino.pl

PROGRAM
SOBOTA 7.11.2015
DEGUSTACJE
11:00 - 13:00
Degustacja Grand Prix dla branży i mediów
13:00 - 19:00 Degustacja Grand Prix dla gości indywidualnych oraz branży i mediów
SEMINARIA
11:30 - 13:30
Wina medalowe Grand Prix 2015
prowadzenie: Ewa Wieleżyńska, zastępca redaktora naczelnego Magazynu Wino
12:00 - 13:30
Oblicza Kalifornii
prowadzenie: Tomasz Prange-Barczyński, redaktor naczelny Magazynu Wino
14:30 - 16:30
Kobiecy Pierwiastek Enologii
prowadzenie: Monika Bielka-Vescovi, Stowarzyszenie Kobiety i Wino
15:30 - 17:00
Seminarium Producenta Roku według Magazynu Wino
prowadzenie: Przedstawiciel Producenta
oraz Tomasz Prange-Barczyński, redaktor naczelny Magazynu Wino

Kontakt dla mediów:
BARBARA PRANGE-BARCZYŃSKA
tel.: +48 600 042 142
e-mail: [email protected]

Najnowsze aktualności Zobacz wszystkie aktualności

Festiwal Feta we Wrocławiu

7 i 8 marca, w klimatycznej, zabytkowej Zajezdni Dąbie, odbędzie się druga edycja Wrocławskiej Fety - Festiwalu Piwa, Wina i Sera. Ponownie jak rok te...

Czytaj więcej

Wielka Uczta Warszawska powraca!

Wielka Uczta to nowy sposób na odkrywanie smaków, poszukiwanie kulinarnych uniesień i zaspokajanie apetytów! Wielosmakowa uczta połączona z kulinarnym...

Czytaj więcej

Chcesz oglądać Kuchnia+ i ponad 100 innych kanałów? Pakiet Comfort+ za 0 zł przez 3 mies. ZAMÓW ONLINE