Srebrny medal dla polskich kucharzy

28 listopada 2016

24 listopada 2016 w Hotelu Almond, przy ul. Toruńskiej 12 w Gdańsku odbyło się uroczyste podsumowanie udziału Narodowej Reprezentacji Polskich Kucharzy, która zdobyła srebrny medal podczas Olimpiady Kulinarnej w Erfurcie IKA 2016, w kategorii drużyn regionalnych.

Reprezentacja powołana przez Stowarzyszenie Kucharzy Polskich, w składzie:
Manager drużyny - Krzysztof Szulborski
Kapitan drużyny - Adam Woźniak - Szef kuchni Restauracji 1611, w Hotelu Dwór Oliwski/ Gdańsk

Członkowie drużyny:
Robert Skubisz - Szef Kuchni Amber Room/ Warszawa
Tomasz Milewski - Szef Kuchni w Hotelu Mikołajki*****/ Mikołajki
Przemysław Tworkowski - z-ca Szefa Kuchni Stena Line
Przemysław Langowski - Szef Kuchni Restauracji Magiel w Hotelu Almond/ Gdańsk
Mariusz Gachewicz - Szef Kuchni w Hotelu Zamek w Gniewie/ Gniew
Krzysztof Gradzewicz - Szef Kuchni Restauracja Correze / Gdańsk
Wojciech Dembowski- Szef Kuchni Banglob Catering/ Gdynia
Jacek Kempa - Szef Kuchni Restauracji Kempa Smaków/ Wrocław
Paweł Stawicki - Szef Kuchni Restauracji Mercato w Hotelu Hilton/ Gdańsk
Daniel Zawalich - Szef cukierni w Amber Room/ Warszawa
Jacek Majcherek - Szef Kuchni Restauracji Słowacki w Smart Hotelu/ Gdańsk
Piotr Zawalich - z-ca Szefa Kuchni Hotel Mikołajki*****/ Mikołajki
Andrzej Ławniczak - Pomorska Akademia Kulinarna/ Gdańsk

wręczyła oficjalne podziękowania i pyszne upominki sponsorom i patronom medialnym, którzy wspierali drużynę podczas przygotowań. Po części oficjalnej, wszyscy goście zostali zaproszeni na lunch przygotowany przez Szefa Kuchni Restauracji Magiel w Hotelu Almond - Przemysława Langowskiego, który był gospodarzem wydarzenia.

Narodowa Reprezentacja Polskich Kucharzy mogła trenować i wziąć udział w olimpiadzie IKA 2016 dzięki wsparciu sponsorów: Iglotex S.A, Dajar HoReCa, Gzella, ChemaN, Kotányi, Mlekovita, Kruszwica, Fusion Gusto, Chef, Farm Frites, Ambasador92.

Gościem honorowym spotkania był Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

22 października 2016 Narodowa Reprezentacja Polskich Kucharzy zdobyła srebrny medal w kategorii drużyn regionalnych, podczas jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych na świecie - Międzynarodowej Olimpiady Kulinarnej w Erfurcie (Internationale Kochkunst Ausstellung).

Zadaniem drużyny było przygotowanie czterech różnego rodzaju przekąsek typu finger food, o wadze 10-20 g każda. Regulamin określał, że 2 z nich powinny być przygotowane na zimno i podane na zimno, a dwie pozostałe przygotowane na gorąco i podane na zimno. Ponadto, nasi kucharze przyrządzili dwa rodzaje starterów: gorące, w których wszystkie elementy były gorące, a wydane na zimno, oraz zimne, gdzie wszystkie elementy były zimne i wydane także na zimno. Co więcej, na stole dań regionalnych Narodowej Reprezentacji Polskich Kucharzy znalazło się szczegółowo zaaranżowane, pięciodaniowe menu oraz uroczysty talerz owoców. Mogłoby się wydawać, że to by było na tyle. A jednak to nie koniec wymagań, jakie stawiała przed uczestnikami IKA. Drugą składową była realizacja programu cukierniczego, w którym do przygotowania był deser z czekoladą w roli głównej, deser z owocami, stanowiącymi pierwszoplanowy składnik oraz deser własnego wyrobu, czyli zupełny freestyle! Kolejnym zadaniem cukiernika było przygotowanie talerza z czterema rodzajami czekoladek/pralinek o wadze 6-14 g każda. Zmagania kucharzy z całego świata oceniało międzynarodowe jury, składające się z oficjalnie uznanych ekspertów kulinarnych.

Wśród dań olimpijskich Narodowej Reprezentacji Polskich Kucharzy, startującej w kategorii w drużyn regionalnych znalazły się m.in.: Sandacz marynowany na słodko i słono, gotowany w sous-vide w temperaturze 44 stopni 15 minut z grzybami lejkowca, duszonymi z tymiankiem, szalotką oraz z musem z młodego szpinaku, gotowanego w cydrze jabłkowym. Puree z chlorofilu, mięty, kolendry i werbeny. Warzywa (marchewka, pietruszka-korzeń) gotowane w maśle palonym z czarną soczewicą, owinięte we włoską kapustę, gotowaną w niskiej temperaturze. Kwaszona czerwona cebula w zalewie z octu winnego i syropu z białego bzu i z gotowanym porem w maśle.

Sędziowie, oprócz perfekcyjnie przygotowanych dań podziwiali także stół autorstwa WG Design Wojciech Goska. Ekspozycja została wykonana z potężnego kawałka drewna o rozmiarach 3 m na 3 m i wyrastało z niego drzewko, na którym rosły jabłka.

Najnowsze aktualności Zobacz wszystkie aktualności

Festiwal Feta we Wrocławiu

7 i 8 marca, w klimatycznej, zabytkowej Zajezdni Dąbie, odbędzie się druga edycja Wrocławskiej Fety - Festiwalu Piwa, Wina i Sera. Ponownie jak rok te...

Czytaj więcej

Wielka Uczta Warszawska powraca!

Wielka Uczta to nowy sposób na odkrywanie smaków, poszukiwanie kulinarnych uniesień i zaspokajanie apetytów! Wielosmakowa uczta połączona z kulinarnym...

Czytaj więcej
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA