Kino kulinarne na Festiwalu Transatlantyk w Poznaniu

2 sierpnia 2011

W Poznaniu zostaną zorganizowane pierwsze pokazy polskiej sekcji Kina Kulinarnego (Kulinarisches Kino), które jest młodszym partnerem berlińskiego programu, poruszającego kwestie dobrej, zdrowej żywności i ekologii.



W Poznaniu zostaną zorganizowane pierwsze pokazy polskiej sekcji Kina Kulinarnego (Kulinarisches Kino), które jest młodszym partnerem berlińskiego programu, poruszającego kwestie dobrej, zdrowej żywności i ekologii.

Przez pięć festiwalowych dni, od 7 do 11 sierpnia, Kino Kulinarne będzie rozbudzać apetyt widzów pokazami filmowymi. Po każdym seansie Wojciech Modest Amaro, Dyrektor Kulinarny Festiwalu przygotuje dla całej publiczności powiązane z duchem filmu potrawy, w duchu Slow Food. Program filmowy Kina Kulinarnego przedstawi filmy fabularne oraz dokumentalne poruszające kwestie żywności i ekologii. Pięciodniowym kolacjom towarzyszyć będą dyskusje z zaproszonymi gośćmi o zaprezentowanych filmach.

Wojciech Modest Amaro, mistrz kuchni molekularnej, pracował i praktykował u boku takich szefów kuchni, jak: Ferran Adria (Elbulli), Yannick Alleno (Le Meurice) czy Rene Redzepi (Noma). W 2008 roku Międzynarodowa Akademia Gastronomiczna przyznała mu prestiżową nagrodę Chef de l’Avenir za wybitny talent. Modest Amaro jest autorem bestsellerowej książki „Kuchnia polska XXI wieku”, za którą otrzymał Grand Prix Litterature de la Gastronomique w Paryżu. Książki, która zmieniła oblicze współczesnej kuchni polskiej oraz ukazała możliwości kreatywnego gotowania w odniesieniu do klasycznych i tradycyjnych potraw.

MIEJSCE POKAZÓW FILMOWYCH – MULTIKINO 51
MIEJSCE KOLACJI – HOTEL ANDERSIA
CENA ZA 1 OSOBĘ – 120 ZŁ (seans filmowy, kolacja)

7.08.2011, godz. 18:30 – 22:30
„Food Inc.”, reż. Robert Kenner, USA 2008, 94’

To jest film, po którym uważnie zaczniecie przyglądać się zawartości swoich talerzy. Z „Food Inc.” wieje bowiem grozą, choć nie jest to horror, a dokument o amerykańskim przemyśle żywieniowym. Kenner odkrywa przed nami sekrety produkujących jedzenie korporacji, pokazuje, w jak dramatycznych warunkach hodowane są zwierzęta, czym są karmione, jak sztucznie przyspiesza się ich wzrost. Tłumaczy skąd wzięła się w Stanach szalona popularność kukurydzy i jakie są jej – mrożące krew żyłach - konsekwencje. Narratorem filmu jest Michael Pollan, doskonale znany w Polsce autor książek „W obronie jedzenia. Manifest wszystkożerców” i „Jak jeść. Przewodnik konsumenta”.

Ważniejsze festiwale i wyróżnienia:
Berlin International Film Festival 2009, sekcja Culinary Cinema Oscar 2010, nominacja
Directors Guild of America 2010, Nagroda za wybitne osiągnięcia w dokumencie - nominacja

MENU BY ATELIER AMARO:
Olej rydzowy
ŚLEDŻ / SZALOTKA / ŚLIWKA / OCET / JABŁKO / PEMPERNIKIEL
Agrest
GĘSINA / CZARNY BEZ / TRYBULA / SIEMIĘ LNIANE / PESTKI DYNI
Raki
GŁADZICA / ZIELONY GROSZEK / POR / SZCZAW / KALAFIOR / TRUFLE
Polskie sery zagrodowe
GRUSZKA / SELER / MIÓD PITNY / BOCZEK /BIAŁA PORZECZKA

8.08.2011, godz. 18:30 – 22:30 “The Recipe”/ (“Przepis”), reż. Lee Seo-goon, Korea Południowa 2010, 104’

Wiecie, jak działa perfekcyjnie przyrządzone doenjang jjigae? Zamienia morderców w potulne baranki, leczy melancholię, uwodzi motyle – pomaga nawet martwym. Nic dziwnego, że bohater „The Recipe” nie spocznie dopóki nie odnajdzie przepisu na to cudowne danie, oraz jego tajemniczej autorki. „The Recipe” jest po części historią śledztwa, filmem drogi, po częścią love story, lecz najbardziej pasuje do niego określenie „baśń”. Z każdą minutą bowiem przybywa w nim magii i poezji. I tak, jak w idealnym doenjang, cały sekret filmu Lee Seo-goon tkwi w szczegółach i uważnie dobranych składnikach.

Ważniejsze festiwale:
Berlin International Film Festival 2011, sekcja Culinary Cinema
Palm Spring’s International Film Festival 2010
Pusan International Film Festival 2010

MENU BY ATELIER AMARO:
Hallen Mon Vanilla Sea Salt Flakes (UK)
POMIDORY MALINOWE / MORELE / OGÓREK / WERBENA CYTRYNOWA / OLEJ Z GÓRY ŚW. WAWRZYŃCA
Clifford Bay Flaky Sea Salt (NEW ZELAND)
PSTRĄG / TYMIANEK CYTRYNOWY / BURAKI
Alder Wood Smoked Sea Salt (USA)
ROZBRATEL / ROZMARYN / JAGODA / PORZECZKA / MALINA
Coconut & Lime Smoky Sea Salt (BALI)
CZEKOLADA / JOGURT / PYŁEK KWIATOWY / LIPA

9.08.2011, godz. 18:30 – 22:30 „El Camino del Vino” (“W poszukiwaniu straconego smaku”), reż. Nicolas Carreras, Argentyna 2011, 94’

Pochodzący z Urugwaju Charlie Arturaola, to jeden z najwybitniejszych na świecie znawców wina, zdaniem Amerykańskiego Stowarzyszenia Sommelierów posiadacz jednego z najbardziej wyrafinowanych „nosów” na świecie. I to właśnie jego Carreras wybrał do roli enologa, który traci to, co ma najcenniejszego: zmysł powonienia i smaku. Mieszając fikcyjną historię z jak najbardziej prawdziwymi bohaterami i miejscami, „El Camino del Vino” prowadzi swojego bohatera przez południowoamerykańskie winnice, by w miejscu skąd pochodzi, odzyskał i swój dar i radość życia. Film Carrerasa to rzadka okazja zajrzenia za kulisy zazdrosnego o swoje sekrety winiarskiego przemysłu, opowieść o komercjalizacji, brutalnej rywalizacji. O ludziach, którzy tak, jak bohater stracili coś, bez czego tworzenie wina nie ma sensu: przyjemność i pasję.

Ważniejsze nagrody i festiwale:
Berlin International Film Festival 2011, sekcja Culinary Cinema International Film Festival, Mar del Plata 2011, nagroda FIPRESCI

MENU BY ATELIER AMARO:
GRASICA CIELĘCA / KORZEŃ LUKRECJI/ MAŁŻE ŚW.JAKUBA /
MIGDAŁY / BOROWIKI / TRUFLE
DZIK / CZEKOLADA / ALOES
TORT URODZINOWY ! NIESPODZIANKA !

10.08.2011, godz. 18:30 – 22:30 „Even the Rain”/„Tambien la lluvia” („Nawet deszcz”), reż. Icíar Bollaín, Hiszpania/Francja/Meksyk 2010

Sebastián (Gael Garcia Bernal) jest reżyserem, a Costa (Luis Tosar) producentem filmu o Krzysztofie Kolumbie, który ma pokazać światu nieznane, mało szlachetne oblicze odkrywcy. Z powodów budżetowych ambitna lecz niedofinansowana produkcja powstaje w boliwijskim Cochabamba. Świetne plenery, ale przede wszystkim tania siła robocza – oto największe zalety tego miejsca. Bollaín przekonuej, że choć od przybycia Kolumba minęło 500 lat, konkwista wciąż trwa. Intruzami są filmowcy, którzy chcą rewidować historię, lecz zarazem bezrefleksyjnie powtarzają gesty poprzedników, wykorzystując miejscowych. Intruzami są również firmy, których dążenia zmierzające do sprywatyzowania dostaw wody (tak, by nie można było gromadzić nawet deszczu), stają się przyczyną zamieszek (protesty faktycznie miały tu miejsce, w 2000 roku). Ekipa Costy i Sebastiana staje przed dylematem: kontynuować pracę dystansując się od dramatycznych wydarzeń, czy przerwać zdjęcia? A może opowiedzieć się po którejś ze stron? Sceny z filmu Sebastiana, autentyczne nagrania z czasów zamieszek, making-off do fikcyjnej produkcji, wreszcie film, którym nam o tym wszystkim opowiada: Bollaín miesza gatunki, czasowe porządki, fikcję i rzeczywistość, by pokazać, że historia ma wiele wersji, i że nie jest napisana raz na zawsze.

MENU BY ATELIER AMARO:
Perfumowanie wody
WOŁOWINA / ARBUZ / JAŁOWIEC / DYMKA / BOROWIK
Zamiana wody w puder
BOTWINKA / OGÓREK / RABARBAR / MAŚLANKA / MIÓD AKACJOWY
W morzu …wody
JESIOTR / BÓB / MASŁO / SZAŁWIA / CZEREŚNIA
Sferyfikacja
TRUSKAWKI / PAPRYKA / CZARNY PIEPRZ / ORZECH LASKOWY / MĘCZENNICA

11.08.2011, godz. 18:30 – 22:30
„Razem i osobno” („Apart Together”), reż. Wang Quan’an, Chiny 2010, 96’

Melodramat, opowieść o nowych, gwałtownie rozwijających się Chinach początku XXI wieku, rzecz o skomplikowanych chińsko-tajwańskich stosunkach i traumie rozdzielenia, która dotknęła wiele rodzin w 1949 roku. To wtedy, po przegranej wojnie domowej członkowie nacjonalistycznego Kuomintangu zbiegli na Tajwan, na pół wieku tracąc kontakt z bliskimi. Dopiero pod koniec lat 80. Weteranom pozwolono raz w roku wjechać do ojczyzny, i z tej okazji korzysta Liu Yansheng. W Chinach zostawił miłość swojego życia i syna, którego nigdy nie poznał. Jego wizyta w domu Quiao Yu’e niepokoi jej liczną rodzinę. Ale „Razem i osobno” to także opowieść o jedzeniu, o rytuałach, jakie im towarzyszą, o szukaniu idealnych smaków, łagodzeniu cierpienia za pomocą specjalnie przygotowanych posiłków, o celebrowaniu życia – i o rywalizacji, którą za pomocą jedzenia właśnie prowadzą dawny kochanek i obecny mąż. Gdyby filmy miały smak, rozgrywający się w Szanghaju nerwowo prącym ku nowoczesności; nostalgiczny „Razem i osobno” byłby na pewno słodko-kwaśny.

Ważniejsze nagrody:
Srebrny Niedźwiedź – najlepszy scenariusz, International Film Festival, Berlin 2010

MENU BY ATELIER AMARO:
KURKI/ KALAFIOR / BOROWIK / MECH
ZAKWAS / CHRZAN / CZOSNEK / MAJERANEK / KACZKA
GOLONKA CIELECA / CZARNY CZOSNEK / DAB / GROCH / WANILIA JABLKA / MIOD / ZYTO / RABARBAR / KAJMAK

Najnowsze aktualności Zobacz wszystkie aktualności

Festiwal Feta we Wrocławiu

7 i 8 marca, w klimatycznej, zabytkowej Zajezdni Dąbie, odbędzie się druga edycja Wrocławskiej Fety - Festiwalu Piwa, Wina i Sera. Ponownie jak rok te...

Czytaj więcej

Wielka Uczta Warszawska powraca!

Wielka Uczta to nowy sposób na odkrywanie smaków, poszukiwanie kulinarnych uniesień i zaspokajanie apetytów! Wielosmakowa uczta połączona z kulinarnym...

Czytaj więcej
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA