Widelcem po mapie

ostatnio na forum >>

Jadalnio-kuchnia i stół >

KrystynkA, powiem Ci, że drewno też może być luksusem i też może...

Jagoda39, 16.08.2017 | czytaj dalej

dieta bezglutenowa >

Czy nie jeść glutenu, to powinien być wniosek alergologa, albo dietetyka. Ja...

maniotek, 14.08.2017 | czytaj dalej

Marki sprzetu kuchennego >

ciekawe rzeczy można znaleźć też na www.galerialucznik.pl nie wiem czy znacie, ale...

basiaczek, 14.08.2017 | czytaj dalej

w sumie tematów: 1944, wpisów: 29721
najnowszy wpis: 16.08.2017 00:38

Mamy 26973 zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli chcesz się wypowiedzieć na naszym forum zarejestruj się w serwisie.

Posiej i zbierz

FORUM kuchnia+ Zioła w kuchni

kasiorek9

05.07.2017 10:09

A ja w tym roku zasadziłam szczypiorek, koperek oraz bazylie. :) Zastanawiam się jeszcze nad miętą

zanka7

04.07.2017 15:48

Mi zioła udały się całkiem nieźle. bazylia tylko walczy ze sobą i niby coś się z nią dzieje, ale się nie poddaje i wypuszcza nowe listki. W tym roku po raz pierwszy mam balkonowy ogród i dopiero uczę się współpracować z roślinami. Ale, nie zapeszając, melisa, mięta, rozmaryn, szczypiorek, tymianek, oregano i pietruszka rosną jak szalone :D Nie wiem czy w tym roku uda mi się jeszcze coś posadzić, bo już trochę późno... Czy jeszcze coś uda się wyhodować? ;> Jeśli nie teraz, to w przyszłym roku wezmę się za to znacznie wcześniej :)

olgamala

13.02.2017 13:16

W ttym roku również planuję na balkonie hodować sobie zioła i pomidorki. Ciekawe co mi z tego wyjdzie. :)

ewa79

13.12.2016 10:53

Zioła w kuchni to niezbędny dodatek każdej Pani domu, która lubi eksperymentować z daniami różnych kuchni świata. Zioła takie jak tymianek czy szałwia przykładowo, są dobre zimą kiedy jest smarkamy, kichamy wtedy herbatki, napary pomagają aby pozbyć się szybko tych nie miłych symptomów grypy.

jacek1f

03.03.2009 07:57

Pachnace okno w kuchni - mięat, bazylia, rozmaryn, tymainek, oregano, melisa - koperek i szczypiorek...

Pieknie.

KATARZYNKA

24.02.2009 18:08

Rzeczywiście, po przeczytaniu postów można się trochę "przestraszyć". Ale potwierdzam to co napisała minutka. Uprawa wcale nie jest obłędnie trudna, a daje dużo przyjemności. No i hodując ziółka samemu można, przy okazji zaoszczędzić trochę grosza. :)

minutka

24.02.2009 15:09

elwertowska, uprawa wcale nie jest taka trudna, jak się może wydawać po przeczytaniu postów. To tylko na ekranie tak wygląda. W praktyce okazuje się, że niektóre czynności wykonuje się mechanicznie. Wiem, co piszę, bo uprawiam mnóstwo różnych roślin. Własna uprawa przynosi dużo satysfakcji i można się przy tym naprawdę zrelaksować. SERIO!

elwertowska

18.02.2009 15:19

o kurna, nie wiedziałam że posadzenie i wyhodowanie takiej roślinki jest tak trudne... mam nadzieję, że dzięki Waszym radom moja pierwsza "plantacja" będzię chociaż zadowalająca :)

Iguana1971

04.02.2009 00:26

Ja też witam forumowiczów i również mogę dorzucić odrobinę Swojej wiedzy odnośnie zagadnień ogrodniczych jako technik ogrodnik z wieloletnią praktyką . A niestety uprawa ziół nie jest prostą sprawą dlatego że są to rośliny delikatne i wrażliwe na warunki w jakich rosną .

KATARZYNKA

03.02.2009 21:49

Witaj Olamonolu. Mam pytanie trochę z innej beczki. Być może jako zawodowa ogrodrodniczka, posiadasz jakieś namiary do dostawców, lub producentów(prowadzących sprzedaż detaliczną)doniczek terrakotowych lub tradycyjnych glinianych w nieco bardziej ozdobnej formie. Zaczynając ich szukać, jakieś trzy lata temu, nie sądziłam, że sprawi mi to tyle kłopotu. Jedyne co uało mi się znależć to dość duże 30 cm donice na roślinki raczej już dorosłe, a nie na dopiero zaczynające życie ziółka. Pozdrawiam. :-)

minutka

29.01.2009 12:22

Olamonola, od dawna czekałam (myślę, że nie tylko ja) na osobę z taką wiedzą, umiejętnościami i pewnie doświadczeniem.
Czy oprócz zaoferowanej pomocy w znalezieniu czegoś możesz służyc nam również wiedzą z zakresu ogrodnictwa? W przypadku ziół, które można uprawiac na parapecie, ma się niesamowitą satysfakcję, że samemu się je wyhodowało. Ale czasami brakuje tego czegoś do pełni sukcesu... I wtedy potrzeba osoby z wiedzą, by nas natchnęła i poradziła.
Gdyby istniała taka możliwośc, to proszę, zajrzyj do tego samego pokoju do tematu "seler naciowy". Właśnie jestem na etapie, kiedy moje eksperymenty sięgnęły granic możliwości i potrzebuję rady.
Pozdrawiam :-)

post edytowany 2 razy, ostatnio 29.01.2009 12:35

olamonola

29.01.2009 09:38

Serdecznie Witam wszystkich forumowiczów. Jestem zawodową ogrodniczką, a moje kucharskie pasje zaprowadzily mnie na to forum. Chętnie posłużę radą i skorzystam z doświadczeń innych. Zamierzam w tym roku zająć się produkcją świeżych ziół dla warszawskich restauracji, także jesli macie problem ze znalezieniem czegoś, chętnie pomogę.
Olamonola

bazylia10

18.03.2007 23:06

drzewka laurowe bywają na wiosnę w OBI, jeszcze nie ma czekam by kupić. W zeszłym roku były przed wielkanocą. Moje zmarnowało się, dostało tarczek pod liściami i zdechło.

Filip F xxx

07.03.2007 10:50

Ciekawy sposób. Ale niestety nie mam miejsca na takie eksperymenty:(. pozdr.

aaaaaa

02.03.2007 03:34

ja mam swój sposób:
mam tacki, w których hoduję kiełki. Te kiełki trzeba raz, albo dwa razy przelewać wodą, tak około pół litra wody. Kiedy ta woda spłynie już na najniżej położoną tackę właśnie nią podlewam i zioła i inne kwiaty doniczkowe. Pięknie rosną.

Marlej

17.02.2007 23:10

Czytając wcześniejsze wypowiedzi mam wrażenie, że niektórzy pomylili fora. Zajmują się poprawianiem błędów innych zamiast zająć się tematem. Owszem, może niektóre błędy rzeczywiście są rażące, ale przecież to nie forum polonistyczne i nie o to tutaj chyba chodzi?
Pozdrawiam

Młody kucharz

05.02.2007 18:49

Dzięki Bettinka. Mieszkam niedaleko Elei więc napewno sprawdze.

ryker

19.01.2007 19:46

ń zamiast ć :)

ryker

19.01.2007 19:46

a ja mam pytanie do Ewy: dlaczego większość Twoich postów polega na czepianiu się lub zwracaniu uwagi innym w dość nieprzyjemny sposób? ''...CZŁOWIEKU CO TO ZA ORTOGRAFIA!!!ALBO MASZ 5LAT ALBO MIAŁEŚ DO SZKOŁY POD GÓRKE ''. To ja też zwrócę uwagę. Nie postawiłaś kropki na koniec zdać oraz między koncem zdania a znakami ekslamacyjnymi zabrakło odstępu.

bettinka2

18.01.2007 21:57

mięta często jest dostepna w supermarkecie ELEA na ul.Broniewskiego w Warszawie.

Chili

17.12.2006 14:16

Dziękuję serdecznie! Na pewno sprawdzę. Pozdrawiam

hmmm

16.12.2006 18:04

podobno bywają w leroy merlin

Chili

16.12.2006 16:47

Wielkie dzięki "coolkuchcik"... A wiesz może gdzie dokładnie??
Pozdrawiam

coolkuchcik

13.12.2006 01:19

w warszawie

Chili

03.12.2006 17:52

Mam pytanie: Czy Wiecie gdzie mozna kupić drzewko laurowe (najlepiej w Warszwie lub przez internet)????
Pozdrawiam wszystkich!!!

Młody kucharz

02.12.2006 15:12

Mam pytanie: Gdzie w Warszawie mozna kupić świeżą miętę?? W supermarketach typu e leclerc (jakoś tak) lub carrefour na bmowie nie ma. Prosze pisać ulicę na której jest sklep. Mam dopiero 12 lat ale spytam się rodziców o tą ulicę.

Quire

19.11.2006 11:26

U nas ziółka rosną znakomicie. Majeranek regularnie podskubywany cały czas wypuszcza nowe gałązki:)
Niestety kiedys tak dobrze nie było, a to przez papryczki chili.
Skubane jak tylko sadziłem to odrazu Pająk Przędziorek atakował je a potem wszystkie uptawy łącznie z kwiatami doniczkowymi.

martinello

18.11.2006 12:00

Bazylje tez mialem wsadzilem do gruntu i niestety, nie wiedzialem co z nia zrobic i nie wykopalem jej przed mrozami teraz jej juz nie ma. Ale w lecie gdy zakwitla jakims sposobem jej nasionka znalazly sie w doniczce z truskawka i w niecale dwa miesiac urosla i wygladala jakby byla tam wsadzona. mysle ze bazylje lepiej siac.

Kuchcik

13.11.2006 21:02

Moim zdaniem powinnaś zacząc od kupienia ksiąrzki opisanej kwiatom napewno tam będzie :-).

nikanna

07.11.2006 22:41

Chodowałam w doniczkach na tarasie pomidorki ,paprykę i ogórki
ale to się generalnie nie opłaca za to dzieciaki są zachwycone.
Dobry jest nawóz w płynie w op. ok 1 l. taki przerobiony przez dzdzownice-naturalny.
MARTINELLO głowa do góry, mi się twój wpis podoba bo dowiedziałam się z niego ,że moja nowo kupiona mięta ma przed sobą świetlaną przyszłość no i ,że można przezimowac rozmaryn.
Mam jeszcze świeżo kupioną bazylię i drżę o jej przyszłość.
Stara dysortograficzka ,dyslektyczka i dysgraficzka.
serio

Babeczka

07.11.2006 17:32

DRZEWKO LAUROWE
Też mam drzewko, już drugi rok. Mam wrażenie że trzeba je trzymać w pełnym oświetleniu i dość intensywnie nawozić bo bardzo pięknie mi rośnie na południowym balkonie. Tylko na zimę zabieram do mieszkania. Czasem obrywam listki do gotowania co zawsze trochę przyspiesza rozwój nowych.
Powodzenia. A poza tym to polecam wszystkim świeże listki laurowe - są dużo lepsze niż suszone.

ewa

07.11.2006 14:28

a ja mam ziola tylko ze w ogrudku niekture kupilem na bazarze a niekture w supermarkecie np rozmaryn kupilem w supermarkecie i wsadizlem do ogrodu i rosl ladnie prze cale lato teraz go wsadzilem do doniczki igo zimuje mam tez miete jest latwa w uprawie tylko ma jeden minus strasznie sie rozrasta ale ogulem jest dorze;)
...CZŁOWIEKU CO TO ZA ORTOGRAFIA!!!ALBO MASZ 5LAT ALBO MIAŁEŚ DO SZKOŁY POD GÓRKE

martinello

06.11.2006 19:53

a ja mam ziola tylko ze w ogrudku niekture kupilem na bazarze a niekture w supermarkecie np rozmaryn kupilem w supermarkecie i wsadizlem do ogrodu i rosl ladnie prze cale lato teraz go wsadzilem do doniczki igo zimuje mam tez miete jest latwa w uprawie tylko ma jeden minus strasznie sie rozrasta ale ogulem jest dorze;)

basga

06.11.2006 12:30

czy ktoś ma w domu drzewko laurowe?kupiłam takie ale chyba teraz odpoczywa bo nie wypuszcza nowych listków.

Clube

02.11.2006 10:11

Chcialbym sobie pioszadzic na poczatku bazylie i mięte ale nieiwem jak ise opiekowac??? Lepiej kupic sadzonke w supermarkecie czy nasionka poszadzic??

ewa

31.10.2006 13:19

ja was nie kumam...u mnie wszystko piknie rośnie...i rzodkiewki,pomidorki i bazylia a obok tulipanki

ewa

31.10.2006 13:11

lllllll

Babeczka

29.10.2006 10:52

To ja tłumaczę: zioła z hydroponiki rosną świetnie tylko trzeba je "nauczyć" rosnąć w ziemi (np. muszą urosnąć włośniki). Kupuję bazylkę wsadzam na 2 doby do miseczki z wodą a dopiero później przesadzam do ziemi. Rośliny muszą się przestawić nie tylko z hodowli hydroponicznej na ziemną ale też na inną wilgotność i oświetlenie w domu więc na początek niech sobie odbudują korzenie. W "uprawie sklepowej" mają też bardzo wiotkie łodygi bo rosną ściśnięte - na początek dobrze jest je podeprzeć. Przysięgam: bazylię i inne zioła (łącznie z kolendrą) da się w ten sposób skutecznie przesadzać tylko niestety po kilku tygodniach "wyradzają się" (nie dotyczy oregano ani rozmarynu). No i jeszcze żeby zaoszczędzić to przeglądam w supermarketach kosze z przecenami w wyżej opisany sposób łatwo zduszone ale tańsze rośliny uratować.
Fizjolog roślin :-)

otto

27.10.2006 03:30

Dzieki za odpowiedz. Ja wlasnie sadzilem, ale cos nie wyroslo. Moze i tymi odzywkami trzeba by to polac... ale z drugiej strony chcialbym naturalnie - na wodze. Bede probowal, moze sie uda.

1o_liwka

22.10.2006 13:33

Tak, to prawda, zioła z upraw hydroponicznych nie wytrzymuja warunków domowych - bazylia "pada" prawie natychmiast.
Ale moim największym zmartwieniem jest majeranek!. Próbowałam różnych sposobów i metod - niestety.
POMOŻECIE!?
kiepskA

i.nes

14.10.2006 13:48

Ja zauważyłam, że zioła kupne dają się przesadzić, jeśli NIE są z z uprawy hydroponicznej (małe doniczki, bardzo mokre). Zaczęłam kupować zioła w cięższej, suchszej ziemi i rosną znakomicie!

kucharka

09.10.2006 20:22

cześć otto
Ja też miałam problem z ziołami w kuchni. W tym roku kupiłam sadzonki w doniczce w supermarkecie i przesadziłam do większej doniczki dosypując ziemi do warzyw z woreczka, ale ktoś mi poradził żebym zasiliła zioła granulowanym obornikiem. Ponieważ mam działkę kupiłam obornik granulowany (on jest w 20 kg torbach - toteż musisz poprosić jakiegoś działkowca żeby dał ci trochę) zalałm go wodą, po kilku dniach wymieszałam (nie śmierdzi, mozna postawić na balkonie) i podlałam zioła. Rzeczywiście rosną imponująco. A do tej pory kilka razy próbowałm mięć zioła w doniczce i nic z tego nie wychodzilo.
Jola

limonka

04.10.2006 15:26

Jeśli chcesz mieć zioła na parapecie to musisz zacząc od posiania nasionek i wyhodowania sobie sadzonek, przesadzenie małych bazylii czy innych zół kupionych w supermarkeci nigdy sie nie udaje.

otto

01.10.2006 16:13

Czy ktos posiada rzetelna wiedze na temat sadzenia, opiekowania sie zielem w kuchni? Rok temu probowalem... sadzilem oregano, bazylie itp. No i bardzo srednio mi to wszystlo. Jesli znajdzie sie ktos kto potrafi, to dajcie jakiegos linka, napiszcie info - bede wdzieczny :)