Widelcem po mapie

ostatnio na forum >>

Zdrowe koktajle >

Jarmużem ;)

Martaa, 21.08.2017 | czytaj dalej

internet a babcia >

Myślę, że da radę ;)

Martaa, 21.08.2017 | czytaj dalej

Śledź pod futrem >

To musi być naprawdę smaczne. Muszę wypróbować.

olgamala, 21.08.2017 | czytaj dalej

w sumie tematów: 1946, wpisów: 29732
najnowszy wpis: 21.08.2017 09:41

Mamy 26980 zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli chcesz się wypowiedzieć na naszym forum zarejestruj się w serwisie.

Wydajemy przyjęcie

FORUM kuchnia+ zestaw wigiljny i ulubione świąteczne?

saharra

16.02.2015 23:13

Moim ulubiony wigilijnym daniem są uszka z kapustką i grzybami przygotowane przez mamę przy mojej asyście. Zawsze udaje mi się trochę zachować po wigilii i zamrozić, żeby zjeść jak mam ochotę. Ale nie smakują już tak dobrze jak przy wigilijnym stole w gronie najbliższych.

margorlik

19.12.2011 19:44

12 dan na stół wigilijny

Treska

19.12.2011 13:25

Dzięki, Jacku :)
Mam nadzieję, że rodzinka zostanie zaskoczona "in plus".

Wszystkiego dobrego życzę !

jacek1f

19.12.2011 13:11

ugotowane.

Podhalańskie gołąbki

Składniki:
80 dag kapusty włoskiej
20 dag bryndzy
5 ziemniaków
2 cebule
1 łyżka posiekanego świeżego tymianku
1 jajko
1 łyżka oliwy (ew. masła)
2 szklanki bulionu (warzywnego)
sól i pieprz

Przygotowanie: Główkę kapusty oczyściłam i po wykrojeniu głąba ugotowałam na pół miękko w osolonej wodzie. Oderwałam liście i wyprostowałam je. Ugotowane ziemniaki utarłam z podsmażoną na oliwie cebulą, bryndzą, tymiankiem i jajkiem. Farsz kładłam na liściach kapusty i zawijałam w kopertę. Gołąbki ułożyłam w brytfance wyłożonej liśćmi kapusty, podlałam bulionem i przykryłam warstwą liści. Dusiłam w piekarniku przez 40 minut.

...

Treska

19.12.2011 12:19

Proszę, podpowiedzcie !!!
Chciałabym zrobić podhalańskie gołąbki z przepisu Babeczek Wigilijnych. Oczywiście przegapiłam ten odcinek (4) i nie wiem, czy panie używały do farszu surowych, czy ugotowanych ziemniaków. I co robi w przepisie śmietana ? Czy to nie chodzi przypadkiem o 2 szklanki bulionu warzywnego ?
Niech się jakaś dobra dusza nade mną zlituje :)

ursi5

13.12.2010 15:18

Dido, dziękuję za zainteresowanie się moim pytaniem, ale jestem już zdecydowana na przepis Hestii, tym bardziej, że farsz z dodatkiem białej kiełbasy wykorzystałam już do polędwiczek i sprawdził się:-)

dida68

13.12.2010 12:36

Tutaj można znależć ciekawe przepisy z gęsiny. Ja w tym roku też planuję coś z gąski, ale nie będę piekła w całości, dlatego szukam jakiegoś ciekawego przepisu na udka lub piersi.

http://www.gesina.info.pl/przepisy
http://www.gesina.pl/przepisy_z_gesiny

letti

12.12.2010 19:00

Czy mogę prosić o przepis na barszczyk Kręglickich?
Ja robię bigos z ich programu,jest pyszny.

Hestia Q-34

12.12.2010 17:32

Ursi,wedlug mnie - bardziej pasuje port.Nie robilam z brandy,ale moze
ktos ma lepsze doswiadczenie i podpowie nam.

ursi5

12.12.2010 17:00

Myślę Hestio, że ten Twój farsz będzie idealny i na pewno go wykorzystam, a czy żurawiny można namoczyć np. w brandy, czy raczej ściśle trzymać się przepisu? W każdym razie dziękuję za ten przepis.

Hestia Q-34

12.12.2010 16:16

Nie jestem zwolenniczka nadziewania ptakow i nie uwazam,ze jest to bledem,tyle tylko,ze to przedluza czas pieczenia.
Robie tak,jak pisze Jacek.Podlewam i smaruje bardzo czesto,nie zaleznie od
naczynia z woda.Natomiast farsz do nadzienia zapiekam osobno.
Ursi,jesli planujesz nadziac ges, moze ten z przepisu Sophie Grigson przypadnie
Ci do gustu.Robilam w dwuch wersjach z kasztanami i z orzechami wloskimi.
Pasuje do gesi i do indyka.Bardzo smaczny.

110g suszonych zurawin
60ml portu
450g miesa z bialej kielbasy
1 mala cebula
troche swiezego boczku pokrojonego w kostke
45g masla
2 zabki czosnku
85g okruchow chleba
150g grubo pokrojonych kasztanow lub orzechow wloskich.
Uzylam kasztanow z puszki.
2 lyzki natki
1/2 lyzeczki tymianku
1 jajko roztrzepane
sol,pieprz
Ew,troche bulionu do zwilzenia.

Zurawiny zalej porto i odstaw na noc.Usamaz na masle cebule,czosnek,boczek
i rozdrobniona kielbase.Wystudz.Dodaj reszte skladnikow,wymieszaj.

jacek1f

12.12.2010 14:05

oczywiscie, ze pomoze. Na poczatku mozna w wiekszej temp bez przykrycia, potem pod folia w nizszej, a potem na koniec znow odkryc.

ursi5

11.12.2010 19:25

Myślę, że niebagatelną rolę odgrywa farsz, który jakby nawilża ptaka od środka, ale w ub. r. indyk nie wyszedł mi nadzwyczajnie, mimo, że często podlewałam. A przykrycie folią na okres połowy czasu pieczenia pomoże?

jacek1f

11.12.2010 12:13

jadlem na Marcina wspaniala po alzacku, czyli z kapusta lekko kiszona duszona i jablkami.... z nadzieniem z watrobki, wieprzowiny i cebuli...

Tajnik sukcesu jest jeden - albo czesto podlewac z wierzchu i smarowac, albo rzadziej ale za to do pieca wstawic osobne naczynie z woda....

Ta byla duza, a mimo tego przy dzieleniu rozsypywala sie na miekko i mozna bylo palcami luzowac kostki... mmmm.

ursi5

10.12.2010 20:24

Od pani, która zaopatruje mnie w świeże jaja, zamierzam kupić gęś z tegorocznego chowu. Ciekawych przepisów nie ma zbyt wiele, no może ten od dwóch puszystych dam jest interesujący. A może ktoś z Was ma dobry pomysł. Poza tym może coś z tajników wiedzy kulinarnej, żeby gęś nie była zbyt sucha po upieczeniu

magnolia

09.12.2010 21:41

Jacku trzeba ich zmobilizować do nowych wpisów! :-)

jacek1f

08.12.2010 21:33

w górę serca...

migotka333

23.12.2009 12:41

dzisiaj to pstrąg do galarety (wczoraj gotowałam wywar), pianka łososiowa tężeje (mam nadzieję)... i ciasta: sernik pieczony, piernik przekładany, drożdżówka z makiem no i dla Mamy babeczki piernikowe z czekoladą...
i ogromna kupa zmywania...ale taki to już "urok" mojego gotowania.
:-)))

jacek1f

22.12.2009 09:01

Wczoraj z dzićmi spokojnie, powolnie, cały wieczór z winem w ręku robiliśmy pierwsza fazę kapuzty wigiljnej, bazę pod barszcz i zup.e grzybową, powoli pyrkał kompot z suszu i pekł się schab na wedlina.... zapachy świąteczne rozpełzły się po domu:-)

anka~

14.12.2009 10:39

u mnie też zawsze te same dania.barszczyk czerwony,zurek, zupa robna na słodko kórą co roku przygotowuje tata,pierogi z kapusta i grzybami,oczywiście karp z chrzanem i... dokładnie w tym miejscu nie moge wstać od stołu i rozpinam guzik w spodniach!!!

Ela LISA

14.12.2009 10:31

Zawsze podobne.
Barszczyk z uszkami
Pierogi z grzybami.
Karp smazony i w galarecie.
Ryba po grecku
Ryba faszerowana.
Kapusta z grzybami
Roze sledzie.
Rozne inne ryby
Nie lubimy kompotu z suszonych owocow.
jakies salatki, czasami kulebiak.
Duzy wybor ciast
Nie pamietam czy czegos nie pominelam,pewnie sobie pozniej przypomne.

snoozy

13.12.2009 15:52

U mnie Święta w zestawie potraw sa takie same co roku.Nie modyfikuje dań za bardzo bo to tradycja więc jej nie ruszam :-)
W Wigilie zawsze jest:
- barszcz czerwony na własnym zakwasie z uszkami z prawdziwków i zielonej soczewicy
- kapusta z grzybami z dodatkiem oleju lnianego
- krokiety z kapusta i orzechami włoskimi
- kutia ale nie z przenicą tylko pęczakiem
- śledz w przyprawach korzennych
- śledz z czerowna cebula i olejem
- pieczony dorsz lub sandacz, nie ma karpia bo mi nie smakuje
- dorsz w warzywach
- sałatka warzywna
- chleb na zakwasie
- kompot z suszu
- strucla makowa
- sernik krakowski
- piernik z miodem
- keks
- ryba faszerowana w galarecie
- kisiel z żurawin
- kulebiak ze słodką kapustą i cebulą
Na pierwszy i drugi dzień Świąt:
- szynka pieczona z goździkami
- schab faszerowany śliwkami
- kaczka pieczona z jabłkami z burakami i kluskami śląskimi
-zrazy wołowe zawijane z ogórkiem kiszonym w chlebie
Takie Święta to oczywiscie maxymalne obżarstwo ale raz na rok się tym nie przejmuje.Zawsze jest duzo gosci więc wszystko znika poza bigosem, który zawsze starcza do sylwestra

małgośkaaa

07.12.2009 03:22

haha, jaki glupi pomysl z ta brokulowa. przeciez tu wlasnie chodzi o tradycje, o ryby, co roku takie same, ale w tym jest cala przyjemnosc!

migotka333

04.12.2009 19:49

to się nazywa TRADYCJA
:-)
właśnie raz w roku jadam barszczyk z uszkami, rybę po tzw.-nemu grecku, smażone pierożki z makiem... no i zrazy wołowe...chcę się czekać i jest za czym zatęsknić.
Dla mnie jak ktoś chce to i tak zrobi po swojemu...krem z brokułów czy zwykłego schabowego to ja robię na niedzielny obiad
:-)))

maniek

04.12.2009 19:41

a co myslicie o wprowadzaniu na Wigilie mniej tradycyjnych potraw? np zamiast barszczu - krem z brokulow? czy jestesmy zobligowani do robienia ciagle tego samego?

misiaczek3324

03.12.2009 23:23

jakos mnie to wszystko przeraza...

jacek1f

01.12.2009 08:27

a to cieszę sie, ze pomogła lista:-). Oczywiscie w kazdym domu moze byc troszke inna, a regionie bardzo inna - cale ksiazki o tym powstaja:-)

U mnie wlasnie spotkaly sie np dwie zupy - barszcz na zakwasie i gryzbowa czysta, bardzo intensywna - i jak dwie rodziny siadaja, to dwie zupy podaję.
W zadnej nie byklo nacisku na pierogi, co dziwi innych moich znajomych, za to do zup wiele roznych dodatkow co rok jest - a to klasyczne paszteciki, a to placuszki z grzybami, a to zawijance gtzybowow-kapustne, a to nawet somosy indyjckie zrobnilem raz do podgryzania do zup...

Śledzie się mnożą w wielu smakach, a łosoś doszedł i zastępuje dla niektórcyh karpia. Ja próbuje i tego i tego:-)

Podobnie z dwóch kierunków i tradycji spotkały sie kluski z makiem z kutia - niby podobne, a jednak stoją obok siebie i próbujemy i tego i tego.

Moja kapusta - gotowana 3-4 dni, zna wodzie od prawdziwków, tzw czarna rządzi juz od lat i wyparła inne lzejsze rodzaje postnej kapuchy:-)
Jest bardzo intensywna i malutko mozna jej zjesc. A to dobrze akurat przy stole wigilijnym:-)

małgośkaaa

01.12.2009 01:36

jacku, o taka liste mi chodzilo:) na pewno okaze sie przydatna, bo pewnie zrobie podobny zestaw

Wymarzonydom

30.11.2009 14:56

A nasza kochana narodowa sałatka warzywna? Jak przyrządza się ja u Was?

jacek1f

30.11.2009 14:42

edytowany 1 raz, ostatnio 26.11.2007 10:01
jacek1f

25.11.2007 17:45

EDYTUJCYTUJ

Wiem, ze jest wiele, i to udowadnia, ze regionalizmy są w Polszcze naj naj. I to jest super!

Np u mnie w domu wigilijny stół to:
- śledzie razy 3:
1. cytrynowe moje,
2. klasyczne pod pierzynką (jabłko, cebula, śmietana),
3. musztardowe w oleju.
- oraz łosoś wędzony (bo Moja Asia nie bardzo śledzia...);
- do tego ziemniaki Złote Mamy pieczone;
pieczywo cały czas......

- zupy dwie:
1. grzybowa esencja czysta;
2. barszcz czerwony z własnego zakwasu czysty;
- do zup - mufinki grzybowe;

- łosoś pieczony;
- karp smażony;
- ryba w pomidorach (niby prawdziwa po grecku) :---));
-kapusta wigilijna czarna;

- karp w galarecie;

- kutia
- i kluski z makiem

- kompot śliwkowo-suszowy;

- piernik;

nie licze sianka i oplatka i tak, jest wino biale caly czas - ale tylko biale...
Kazdy sobie ustawia liczbe potraw i porzadek :-)

Nooo, kolęd trochę własnych, długie prezentowanie....

Świeta to wędliny, domowy pasztet, pieczen jakas moja i dobra ryba. Białe pieczone kiełbasy, własne przetwory.
Nalewki. A, i na śniadanie wódka ze śedziem (ale to tak koo południa......:-0 - ...
I tyle.

To miks południa i Wschodu, zachodu, miasta i wsi...
A u Was?

jacek1f

30.11.2009 14:41

tzn Misiaczku, chyba nie na Wigilie, ale na święta, bo na Wigilie zawsze tradycyjnie te same dania co rok sie podaje raczej:-))) Czy ich 7-9 czy 12, ale zestaw ten sam.

?

misiaczek3324

29.11.2009 23:38

szukam jakis latwych dan na wigilie, takim najprostszych gdyz mistrzem kuchni to niestety nie jestem. co mozecie zaproponowac?

jacek1f

04.01.2008 16:49

Tak, w puszczy suwalskiej podanow wdzien świat - bomba polaczenie smakow. I ten lekko zaproawiony octem winnym czerwonym smaczek....mmmmmmm.

Treska

04.01.2008 12:08

No, nie powiem, wyszło mi całkiem nieżle. Mogłam ciut dłużej potrzymać w piekarniku, bo duże dzwonka były, ale mimo tego jestem bardzo zadowolona z końcowego efektu. I już nie będę umierać ze strachu przed następnym razem ;) Dzięki :)))

Za to, buuuuuuuuu, zestaw nie wypalił, bo mama się zbuntowała i był tylko barszcz czerwony, bez (mojej ukochanej) grzybowej, buuuuuuuuuu.....
I pomyśleć, że kiedyś, dziecięciem będąc, nie znosiłam grzybowej. Płakałam, że muszę ją jeść, rzewnymi łzami, prosto w talerz :)))

Ach, jacku1f, czytałam na FK, że jadłeś barszczyk śliwkowo-grzybowo-buraczany i że był super. Muszę spróbować wykombinować coś takiego :)))

jacek1f

03.01.2008 10:42

Tresko - jak karp?

jacek1f

23.12.2007 14:41

:-) kapusta powoli bulgoce drugi raz. Zupa grrzybowa juz tez - grzyby z woda gotuja sie w wywarze.
Wywar na łaczenie barszczu czeka, zakwas zlany w lodowie, buraki zlanae na napoj drugi raz...
Schab upieczony, pasztet tez - to na droge po spadamy do puszczy raniutko Pierwszego Dnia Świąt.

Dzis jem łby rybie:-) Mmmm tylko.

Chenia

23.12.2007 12:48

Uszka i pierogi wszelkiej maści zrobione, zamrożone, porządki prawie, prawie...
Dziś gotowanko:
barszczyk postny Kręglickich
zupa grzybowa - własna wariacja
kutia
murzynek
makowiec
panierowanie schabu ze śliwkami (to na święta :-))
dekorowanie ciasteczek gwiazdek lukrem i kolorową posypką - zajęcie dla całej rodziny
ciekawe czy uda mi się kupić jutro świeżego łososia...

jacek1f

22.12.2007 17:27

i ciateczka do pudełka piernikowe dzis Moi beda uskuteczniac. a co. papa.

Treska

19.12.2007 13:04

A ja ostrzę sobie ząbki na karpia smażonego i podpiekanego w piekarniku, jak to podpowiedział nasz nieoceniony Jacek1f na FK jakiemuś "rybnemu laikowi" (albo "laiczce"). Nie wiedziałam, że powinien po smażeniu dochodzić w piecu :)
Będzie super ? Na pewno !

Chenia

19.12.2007 11:28

Plan na dzisiaj kruche ciasteczka - gwiazdki.
Jutro uszka.

jacek1f

17.12.2007 21:32

Kapusta kupiona - bez marchewki - bo to zwykla salatkowa, anie na kwach. Do glinianego - kamionkowoego gara, ugnieciona solidnie czystymi .... łapkami:-) zeby plyn przykryl i talerzykiem i czyms ciezkim przygnieciona, teraz 3-4 dni. I bedzie mocna.

Buraki 0 1,5 kg obrane, pokrojine jak leci z reki w kawalki, plastry i do kamionki. 2 laury, 2-3 zabki czochu, ziel, goździk, pieprz w ziarnach i wodą troszke ciepla. Przykryte sciereczka - za 3 dni sprawdze, za 4-5 zleje....

Sledzie w inie czerwonym zrobione i dochodza w lodowce.

Piernik upieczony.

Choinki dochodzą w lesie gdzies...

dobrze jest pokico:-)

jacek1f

04.12.2007 14:54

;-)

Chenia

04.12.2007 14:26

Nie przepadam za rybami, co mnie tłumaczy z niewiedzy, mój Olek oczywiście wiedział, że mleczaki to Panowie Śledzie... a już myślałam, że zabłysnę... ;-)))

Chenia

03.12.2007 23:01

Znowu jestem mądrzejsza :-)

jacek1f

03.12.2007 16:37

a, jeszcze jedne super, mojego Tescia:

platy sledzi wymoczonych, osuszonych ręcznikiem papierowym, smarujemy musztarda gruboziarnistą zmieszana z cukrem.
I zwijamy w rulonik, wykalaczka zamykamy i do sloika z polowka cebuli i zalewamy olejem.
Po 5-7 dniach - bomba!

jacek1f

03.12.2007 16:35

:-)) echhh

mleczaki to sa Panowie Śledzie,
a te z ikrą sa to Panie Sledziowe:-)

Mozna uzyc do wszystkiego matyjasow z paczek, ale jak chcesz dodac "kopa" smaku i aromatu, to mozna poprosic o "mleczaki" i sprzedawcy od śledzi wiedza i dadza takie.
To mlecz - taki kawałek w śrdoku sledzia - baaaaardzo słony i aromatyczny.

Śledzie zwykłe z beczki tez sie nadaja, a mlecz mozna spróbować kupic lub dostac ekstra przy okazji:-)

Chenia

03.12.2007 16:21

No fajnie dzięki za przepisy :-) a teraz proszę o wyjaśnienia:
1. Co to są 2 mlecze ze śledzi?
2. Podobnie - mlecz śledziowy
3. Śledź w oliwie - 4 śledzie jakie - surowe, matjasy, jestem laikiem śledziowym...
4. śledzie mleczaki???

Ja robię matjasy z zeszkloną cebulą (talarki), rodzynkami i przecierem pomidorowym :-)

jacek1f

03.12.2007 15:41

śledzie różne:
Śledź z jabłkiem

4 marynowane śledzie
2 mlecze ze śledzi
2 jabłka
2-3 łyżki oliwy
1 łyżeczka octu winnego

Śledzie podzielić na połówki, usunąć skórkę, kręgosłup i ości.
Złożyć na powrót obie połówki.
Przekroić na 3 części i ułożyć na półmisku jak całe.
Jabłka obrać, posiekać razem z mleczem śledziowym i położyć na śledziach. Skropić octem i oliwą. Półmisek przykryć i odstawić na 1 godzinę, aby śledzie "przeszły" zapachem jabłek.
Przed podaniem można przybrać korniszonami, kawiorem lub plasterkami łososia.

Śledzie w oliwie

4 Śledzie
125 ml oliwy
200 ml octu 6%
1/4 łyżeczki
grubo zmielonego pieprzu
2 liście laurowe
1 cebula

Zagotować ocet pół na pół z wodą i ostudzić.
Wymoczone śledzie zalać octem i odstawić na 24 godziny.
Obraną cebulę pokroić na plasterki, sparzyć wrzątkiem, skropić 2 łyżkami octu i osączyć na sicie.
Śledzie wyjąć z octu, zdjąć skórkę i ułożyć w słoju, przesypując pieprzem, pokruszonymi listkami
laurowymi i przekładając plasterkami cebuli.
Zalać oliwą tak, aby były całkowicie zakryte.
Przechowywać w chłodnym miejscu przez kilka dni.

Śledzie w śmietanie

4 śledzie mleczaki
200 ml kwaśnej śmietany
1 cebula
2-3 łyżki oliwy
1 jabłko
1/2 cytryn,
1/2 łyżeczki cukru
pieprz, sól

Z wymoczonych śledzi usunąć skórki i ości, pokroić na kawałki, ułożyć na półmisku, skropić cytryną i oliwą.
Obraną cebulę i jabłka zetrzeć na tarce lub drobno posiekać.
Wymieszać ze śmietaną i przetartym przez sito mleczem.
Doprawić cukrem, pieprzem, solą i sokiem z cytryny.
Zalać śledzie i podawać.

Chenia

03.12.2007 15:09

A ja, że na pieńku z teściami i nie będę udawać, że jest fajnie w tym roku sama robię Wigilię i tylko dla swojej najbliższej rodzinki (Olka i Patryka) + dodatkowe nakrycie, wiadomo...
Będzie barszczyk Kręglickich z uszkami, karp smażony, bo Olek uwielbia, łosoś smażony, bo ja lubię (koty będą szczęśliwe), pierogi z kapustą i grzybami (jeszcze nigdy nie robiłam, ale co tam, jestem zdolna :-)), kutia, kompot z suszu, jakieś śledzie (Jacek proszę o przepisy), zupa grzybowa i ruskie pierogi dla Patryka... Do tego musowo pieczone kruche ciasteczka - gwiazdki, tradycyjnie razem z rodzinką zdobione lukrem i kolorową posypką, murzynek z orzechami, makowiec, no i muffinki!
Na święta pewnie jakaś pieczeń, pieczone ziemniaki, gotowane na parze warzywa, czerwone wino.. nie zamierzam przesadzać i umierać z przejedzenia :-) wieczorem sałatka, albo zapiekanka

jacek1f

01.12.2007 14:21

up up. a u innych?

Treska

26.11.2007 16:24

Musi być pyszna. Ja w ogóle kapustę kiszoną w każdej postaci... Przed Twoją pewnie bym z szacunku stała na baczność :).

Zapomniałam dodać co u mnie na Święta Wiosenne (Wielkanocne). Żurek oczywiście i pieczony drób - z tych większych. Pasztet też - tu popisuje się moja "teściówka". Robi dla siebie i dla nas, i dla szwagrostwa. Od wielu lat pytam, jak go robi, a ona się wykręca, bestia jedna i nie chce zdradzić kuchenno-pasztetowego sekretu.
Dochodzą - ma się rozumieć - jajka na różne sposoby...
I od paru lat przepadamy za białą kiełbasą.

O matko. Rozmarzyłam się....

Pozdrawiam :)))

jacek1f

26.11.2007 15:27

oh, to jest taka postna oczywiscie, esencjonalna, raz w roku kapusta na zalewie z suszonych grzybow robiona. I jak bigos - kilka dni, gotowana i schladzana i abarot..:-)

I ma czarny prawie kompletnie kolor. To taka esencja esencji kapusty:-)
Jak zostaje cos - a rzadko sie zdaza - to wtedy najlpesze na świecie pierogi lub krokiety lub mufiny powstają ;-) na Sylwestrowe jedzenie.

Treska

26.11.2007 10:00

No rzeczywiście, już niebawem kolejne Święta Bożego Narodzenia !!! Jak ten czas leci ...

A zatem u mnie:
Konieczną koniecznością (że pozwolę sobie zacytować "klasyka") są pierogi z kapustą i grzybami;

Zupy te same - ale z pewnością nie takie same :)
- barszczyk czerwony z uszkami grzybowymi;
- czysta grzybowa z łazankami;

Śledziki w oleju najzwyklejsze;

W galarecie pływa pstrąg;

Smażone ryby:
- karp (ale symbolicznie, bo nie przepadamy);
- łosoś (o tak, nawet bardzo);

Groch z kapustą;

Kompot wigilijny dla zaawansowanych (czytaj:chętnych);

Powstają również modyfikacje dań podstawowych, albo w ogóle nowości. Ale "żelazny zestaw" - jak wyżej.

Z ciastami i słodkościami różnie bywa, raz tak - raz inaczej, nic konkretnego. Ale dla mojego męża obowiązkowo migdały i orzechy do chrupania.

Z ciekawostek: moja teściowa podaje jasia gotowanego na sypko (znaczy - fasolę "jasia");

No i jak u Jacka: opłatek, nastrój, kolędy, choinka... A no i zawsze wcześniej listy do Mikołaja. Moje nastoletnie chłopaki też piszą ;)

PS. Jacku, co to jest ta czarna kapusta ?

post edytowany 1 raz, ostatnio 26.11.2007 10:01

jacek1f

25.11.2007 17:45

Wiem, ze jest wiele, i to udowadnia, ze regionalizmy są w Polszcze naj naj. I to jest super!

Np u mnie w domu wigilijny stół to:
- śledzie razy 3:
1. cytrynowe moje,
2. klasyczne pod pierzynką (jabłko, cebula, śmietana),
3. musztardowe w oleju.
- oraz łosoś wędzony (bo Moja Asia nie bardzo śledzia...);
- do tego ziemniaki Złote Mamy pieczone;
pieczywo cały czas......

- zupy dwie:
1. grzybowa esencja czysta;
2. barszcz czerwony z własnego zakwasu czysty;
- do zup - mufinki grzybowe;

- łosoś pieczony;
- karp smażony;
- ryba w pomidorach (niby prawdziwa po grecku) :---));
-kapusta wigilijna czarna;

- karp w galarecie;

- kutia
- i kluski z makiem

- kompot śliwkowo-suszowy;

- piernik;

nie licze sianka i oplatka i tak, jest wino biale caly czas - ale tylko biale...
Kazdy sobie ustawia liczbe potraw i porzadek :-)

Nooo, kolęd trochę własnych, długie prezentowanie....

Świeta to wędliny, domowy pasztet, pieczen jakas moja i dobra ryba. Białe pieczone kiełbasy, własne przetwory.
Nalewki. A, i na śniadanie wódka ze śedziem (ale to tak koo południa......:-0 - ...
I tyle.

To miks południa i Wschodu, zachodu, miasta i wsi...
A u Was?