DAVID W EUROPIE 4

ostatnio na forum >>

Czy catering to dobry pomysł? >

Jednak pozostanę przy swoim pomyśle. @GoodFood zaprzeczasz swojemu nickowi. Goodfood i katering,...

rzviro, 29.08.2016 | czytaj dalej

Catering dietetyczny - opinie >

Korzystałam z takiego cateringu od krakowskiej firmy: http://horecaservice.pl/. Mają bardzo dobre menu,...

GoodFood, 29.08.2016 | czytaj dalej

Jaki piec do pizza >

Jaki piec najlepiej nadaje się do wypieku pizza? Chodzi o małą...

dagaa, 29.08.2016 | czytaj dalej

w sumie tematów: 1816, wpisów: 28537
najnowszy wpis: 29.08.2016 21:07

Mamy 25386 zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli chcesz się wypowiedzieć na naszym forum zarejestruj się w serwisie.

Wasze przepisy

FORUM kuchnia+ Pytanie...

jagna1982

07.07.2011 17:50

witam
czy ktos moze mi poradzic jak dodac przepis bo szukam szukam i nie moge nigdzie znalezc
dzieki

Ela LISA

17.01.2010 11:51

Slaska kuchnia Remigiusza Raczki

Ogladam to czasami w necie, bo lubie Kuchnie Slaska, i pana Remigiusza. Gware tez.
Tyle tylko, ze zawsze mam, denerwujace mnie problemy z dzwiekiem. Zawiesza sie co chwila, a to nie jest mile. Czy ktos z Was, moze cos na to poradzic? co zrobic?
Z gory dziekuje za pomoc.:-)))

snoozy

03.06.2009 22:06

Tego nie robiłem ale przy czytaniu niezle się ubawiłem :-))))

MarcinO

03.06.2009 21:40

Przepraszam za brak tłumaczenia, ale brak czasu. A poza tym język jest tak prosty, że każdy ogarnie raczej. Dorwałem ten przepis na burka, ale jeszcze nie miałem czasu wypróbować. Może ktoś na niego spojrzy i uzna, że robił coś takiego i wyszło?

Za tijesto:
350 g Pąeničnog glatkog braąna tip 550
150 ml jogurta
50 ml ulja
2 jaja
1 Praąak za pecivo
sol
250 g margarina
2 žlice ulja
Za nadjev:
500 g mljevenog mesa
1 luk
2 svježe paprike
papar
1 žlica Vegete
Za premazivanje:
1 jaje
Priprema
1. Braąno pomijeąajte s praąkom za pecivo, dodajte jaja, jogurt, ulje i umijesite glatko tijesto.
2. Razvaljajte ga na debljinu oko 0,5 cm i premažite margarinom.
3. Tijesto zarolajte i prerežite napola tako da dobijete dvije rolade. Stavite ih na hladno mjesto oko sat vremena.
4. Na zagrijanom ulju propirjajte nasjeckani luk, dodajte papriku narezanu na kockice, mljeveno meso i Vegetu. Sve zajedno kratko pirjajte i ostavite neka se hladi.
5. Ohlađeno tijesto razvaljajte, stavite u okrugli pleh (Ø 28 do 30 cm) i po tijestu rasporedite pripremljeni nadjev. Razvaljajte drugi dio tijesta, stavite ga preko mesa, izbodite vilicom i premažite razmućenim jajem.
6. Burek stavite peći u pećnicu zagrijanu na 220°C i pecite ga oko 20 minuta, a zatim snizite temperaturu na 180°C i pecite joą 15 minuta.

Ela LISA

24.05.2009 13:41

W randkowym SOS jest swietny przepis Pawla na Slimakowe Banice. Warte grzechu, braciszku. :-))

Ela LISA

24.05.2009 13:36

Wyciagalam kiedys to ciasto,robiac srudel,po wywalkowanu,na scierke oproszona maka i wyciagasz.Nie mart sie jak zrobisz dziure.Najlepiej zreszta kupic gotowe ciaso fillo,trzymac pod wilgotna scierka bo wysycha.Zwijac z jednego konca,jak rolade,potem zrobic slimaka.

MarcinO

24.05.2009 13:06

Chodzi mi Jacku o burka takiego z Serbii czy Słowenii, a nie z Turcji czy Grecji. Byłbym wdzięczny za pomoc.
Elu, napisałaś: "Proste,wyciagasz to ciasto zwijajac." Proste jak się umie, wie i się robiło:) Jeśli potrafisz coś takiego wykonać zgłaszam się do Ciebie na szkolenie:;)

Ela LISA

24.05.2009 12:53

Ciasto takie strudlowe,teraz dopiero przeczytalam,ze widziales jak go robia na you tube,cala ja..
Proste,wyciagasz to ciasto zwijajac.

Ela LISA

24.05.2009 12:51

Marcinie,chetnie zalapie sie na ten przepis od Jacka f.
Teraz mozesz zobaczyc jak sie robi burek na you tube.

How to make Burek, lub Deta makes burek.
Kiedys tego szukalam,bo mozna go bylo zjesc w Hali Banacha.
Byly takie dni roznych kuchni.Mieli nawet je sperzedawac,ale tego nie robia,jestem rozczarowana.

jacek1f

23.05.2009 05:13

Marcinie,
w tygfodniu odpowiem, bo mama mojem kolezanki robi zawsze a jest z tamtych stron.
Ale co wiem i jak ja robie, to np Chorwacja, Turcja, Grecja - z fillo zawsze. Zwyklego fillo.
A Serbia, Bosnia - czessciej z takiego w stylu francuskiego.

I najczesciej to do fastfoodowania to kupne, bo nawet w Grecji malo kto robi sam - widziales,to wiesz czemu:-)

Ale dopytam i powroce.

MarcinO

23.05.2009 00:11

nie znalazłem podobnego wątku, więc umieszczę moje pytanie tu: czy ktoś ma przepis na bałkański burek? Chodzi mi o przepis na samo ciasto. Składniki+sposób przygotowania (bo to też podobno lepszy kosmos z tego co widziałem na youtube)

caer

07.05.2009 17:44

jacek1f napisał 03.07.2007 07:14:
WIadomo:-) Suszarka najlepsza rzecz, ale jak nie ma, to sciereczka zastapi wspaniale.
Na Krfecie wieszamy na sznurze do bielizny i przypinamy:-)))
No to się uśmiałam:) rewelacja:) zdjęcia bym od razu zrobiła :)

na Amorgos widziałam wiszące się na sznurach od bielizny ośmiornice, też ładne :)

post edytowany 1 raz, ostatnio 07.05.2009 17:45

caer

07.05.2009 17:41

marieta5 napisała 11.07.2007 22:16:
A to dobrze:) Bo się bałam że ze słoiczka to jakaś ohyda mi wyjdzie. Czyli zaoszczędziłam sporo pieniędzy : zamiast suszarki do sałaty, mam ściereczkę, a zamiast shakera słoiczek:D
Dzięki za pomoc:))))))))))))))
słoiczek do vinegretu działa rewelacyjnie! Dobrze jest wziąć troszkę większy tak żeby sosu było do połowy. Lepiej się ubija/miksuje/emulguje czy jak to zwą :)

post edytowany 1 raz, ostatnio 07.05.2009 17:43

marieta5

11.07.2007 22:16

A to dobrze:) Bo się bałam że ze słoiczka to jakaś ohyda mi wyjdzie. Czyli zaoszczędziłam sporo pieniędzy : zamiast suszarki do sałaty, mam ściereczkę, a zamiast shakera słoiczek:D
Dzięki za pomoc:))))))))))))))

jacek1f

11.07.2007 19:09

a czemu nie? Pewnie.

marieta5

11.07.2007 18:32

A mam jeszcze jedno pytanie : no bo nie mam shakera, to czy mogłabym wstrząsać drinki w słoiczku? :)

lili

04.07.2007 06:59

co do suszarki do salaty to uwazaj marieta.ja w zeszlym tygodniu kupilam nowa na bajerze chromowana i maz mnie opuscil .lepsza juz ta sciereczka co ci ja jacek doradzal ja myslalam o poszewce.

jacek1f

03.07.2007 07:14

WIadomo:-) Suszarka najlepsza rzecz, ale jak nie ma, to sciereczka zastapi wspaniale.
Na Krfecie wieszamy na sznurze do bielizny i przypinamy:-)))

kiwi

03.07.2007 00:07

Ja mam taką suszarkę na korbkę. Jamie używał kiedys takiej, innym razem miał taką ze sznurkiem:) Para w kuchni tez taką ma. A suszarka jest swietna, tania i poreczna, susze w niej również szpinak ;>

Chenia

01.07.2007 23:49

A ja mam suszarkę do sałaty - bardzo funkcjonalna rzecz w mojej kuchni, korzystam namiętnie.

jacek1f

30.06.2007 08:44

Marieto, nic prostszego - duża czysta bawełaniana ściereczka kuchenna - przeznaczona tylko do tego - i sałatę podzieloną na listki wsadzasz w ściereczkę, łapiesz za końce - tak jakby zamykasz sałate w ścierce, ale luźno, i machasz wesoło nad głową.
Cwiczysz tak minutke i już.
Ściereczka do wyschnięcia, a sałata do użycia.

marieta5

30.06.2007 00:43

A ja mam takie pytanie : No bo bardzo lubię serwować sałatki, ale niestety nie mam 'suszarki do sałaty (?)' no w każdym razie tego urządzenia, gdzie się ją suszy. No i nie wiem, jak mogę ją inaczej osuszyć, bo taka mokra... :/

lili

29.06.2007 16:10

dzieki Jacek tak myslalam ze z innymi miesami da rade a co do deserow to sama namietnie jadam lody waniliowe plus swieza mieta albo truskawki bita smietana mieta wiec jakos tak mi ta mieta pasuje rowniez w deserze.

jacek1f

29.06.2007 13:09

jesli smakuje Ci jako sos, dodatek do jagnieciny, to bedzie Ci msakowac do kazdego miesa - kurczak tez pyszny:-)

I do ryb pieczonych i smazonych.

Do deseró...hmmm.
przychodzi mi do glowy jako przybranie ostatnie do kazdego wypieku na francuzie i do owocow z grilla, np.ananas., banan, mango...

Do jagnnięciny jest o wilel lepszy mint sauce - na vinegrecie mocnym zrobiony. Też polecam. Ale ten to juz nie do deseró - w ządnym razie:-)

lili

29.06.2007 08:57

kupilam ostatnio english mint jelly w Marksie i Spencer polecaja jako dodatek do jagnieciny ale moze cos innego mozna z tym serwowac albo dodac do czegos? moze do deseru?ktos ma pomysl?

marieta5

25.06.2007 01:52

Aaa :) No to nareszcie to skapowałam ;-) Dzięki wszystkim za pomoc ;*

mozaika

24.06.2007 23:44

Każdy tłuszcz na słońcu jełczeje, więc trzyma się je w ciemnych pojemnikach albo w szafkach
:D

marieta5

24.06.2007 13:45

Dzięki za odpowiedzi na te wszystkie nurtujące mnie pytania ;-)

jacek1f

24.06.2007 09:48

Najprostszy vinegret to oczywiscie oliwa (zawsze najlepsza jaka jest dostepna - bo vinegret to OLIWA!) plus sok z cytryny, w ktorym rozpuszczamy cukier, sol i pieprz. Koniec.

W innym zastepujemy cytryne octem winnym bialym - lzejsze vinegrety lub czerwonym - cięższe troszkę.
Możemy dodać czosnek zmiażdżony w prasce lub pokrojony drobno. Wtedy najlepiej jest zasypać solą czosnek, potem dodac inne przyprawy, optem dopiero ocet i na koncu oliwe.

Obok czystych sosow sa jeszcze z musztardą, mniam. od musztardy gladkiej jak dijon do super sosu z musztarda pelnoziarnistą, tzw. francuską.

No a reszta- to juz Twoja wyobraznia tylko - z miodem..., z sosem chili slodkim..., z cebulą skrojoną drobno..., z samymi ziolami utartymi w occie...

A z oliwa - prawda jedynie jest taka, ze w domu trzyma sie oliwe w szafce, zeby slonce na nia swiecilo - i tyle. Nie w lodowce! W ceramicznych butlach trzymaja restauratorzy - bo czesto uzywaja i nie oplaca sie chowac do szafek....

marieta5

24.06.2007 01:47

Serio? To muszę wypróbować też tak. A może macie dodatkowo jakieś przepisy na vinegret?

A tak w ogóle to mam jeszcze jedno pytanko ;) Na tvn style jest, a raczej był taki wspomniany gdzieś już na forum program 'Tessa w kuchni'. I owa Tessa radziła przechowywać oliwę w ciemnym, ceramicznym naczyniu. Ponoć oliwa trzymana w szklanym, przezroczystym naczyniu (które ja akurat mam) szybko traci swoje właściwości (aromat itp.) Czy to prawda?

post edytowany 1 raz, ostatnio 24.06.2007 01:50

mozaika

23.06.2007 21:59

Ja tak jak Jacek - do słoika i potrząsam
:D

jacek1f

23.06.2007 12:36

ad1. przede wszystkim nalezy rozpuscic sol i cukier w occie, bo w oliwe nie rozpuszcza sie. A potem to obojetne:-) Jak strumyczkiem to trzeba bardziej mieszac, bo dobry vinegret to emulsja.
Jak na raz to ubić - najlepszy sposob na swiecie to sloik/sloiczek i wszystkie skladniki w nim shakowane/potrzasane do pelnego polaczenia.

ad.2 IMHO tak - we wszystkich wspolczesnych ksiazkach kucharskich to termoobieg. Jesli jest inaczej - ciasta na przyklad czesto - to zaznacza sie specjalnie, ze gora i dol, tylko gora, tylko dol itp...

Pamietaj - termoobieg to roznica ok 20 stopni lub czas krotszy o 10-15 minut do orygianlnego beztermoobiegowego przepisu - z dawnych czasow.

marieta5

23.06.2007 01:45

1) Zastanawiam się jak się powinno robić dobry vinegret (tak to się pisze?) Może nie ma to dużego znaczenia, ale np. Delia dodaje wszystkie składniki do miseczki ( w tym oliwę) i dopiero potem miesza. Rachel Ray (dania w pół godz.) robi tak jak ja czyli dolewa oliwę cienkim strumieniem cały czas mieszając. Który sposób jest lepszy? (Mam nadzieję, że zrozumieliście o co pytam ;-)

2) Jeśli osoby gotujące w kuchni.tv dajmy na to Jamie, powie, że coś musi sie piec w temp. 190 stopni to ma to się piec z termoobiegiem czy bez?

Przepraszam za te durne pytania, ale jak sami wiecie jestem dopiero początkująca ;-)

post edytowany 1 raz, ostatnio 23.06.2007 01:49