Widelcem po mapie

ostatnio na forum >>

co sieje na dzialce >

A co z przycinaniem drzewek owocowych? Niektórzy mówią, że najlepiej na jesień...

B.Sadowska80, 18.10.2017 | czytaj dalej

Produkty bez laktozy >

Sprawdźcie koniecznie na tej stronie, bo tam mają bardzo dużo produktów i...

B.Sadowska80, 18.10.2017 | czytaj dalej

Szykuj się o depilacji laserowej pod okiem speca >

Przy atopowym zapaleniu skóry można?http://notariusz-guckler.pl/

justdobosz21, 17.10.2017 | czytaj dalej

w sumie tematów: 1974, wpisów: 29949
najnowszy wpis: 18.10.2017 13:08

Mamy 27173 zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli chcesz się wypowiedzieć na naszym forum zarejestruj się w serwisie.

Wasze przepisy

FORUM kuchnia+ Kruche cisto

ewka77

28.02.2012 16:31

Jeszcze tylko dodam, że najpierw siekam mąkę z masłem, cukrem pudrem i szczyptą soli szerokim nożem, albo przyrządem do siekania (taki bajer, może zbędny w kuchni, ale gadżeciarze rozumieją że jego posiadanie jest absolutnie konieczne ;-)))). Potem kiedy już wszystko posiekane dodaję żółtka. Włączam robota. Bez wyłączania dodaję mleko. I czekam aż wszystko sie połączy. Zawijam w folię spożywczą i wkłądam do lodówki na wspomnianą 1-1,5 h.
Pozdrawiammi życze wspaniałaych doznań kulinarnych :)

ewka77

28.02.2012 16:20

To dorzucę swoje trzy grosze :) ciasto kruche robię regularnie do szarlotki, babeczek, tart, jako spód do sernika. Skład: 500 g mąki, 4 żółtka, 200gr c.pudru, 4 łyżki mleka/wody (zimnego), 250 gr masła, szczypta soli. Schładzam przed wałkowaniem...jakąś 1-1,5 h Kiedyś robiłam ręcznie, ale dorobiłam się ;-) robota i robi za mnie. Wychodzi genialne!!! i zawsze, zawsze się udaje :) Bardzo polecam! Dla fantazji dodaję ziarenka wanilii...wygląda bosko z tymi czrnymi pukcikami :)

ursi5

28.02.2012 14:38

Ja korzystam z przepisów P. Bożeny Sikoń, zarówno biszkopt jak też kruche ciasto wychodzi b.dobre.

mih000

28.02.2012 12:15

Zrób obie wersje i zrozumiesz na czym roznica polega. Ciasto z malaksera po prostu bedzie mniej kruche niz wyrabiane tradycyjnie. Wszystko zalezy do czego chcesz to uzyc, np do babeczek moze sie sprawdzic lepiej z malaksera, a do orzechowca tradycyjne. Babeczki maja wklad z duza iloscia wilgoci i ciasto jest dosc cienkie, dodatkowo przy babeczkach ciasto nie moze sie od razu rozwalać. W przypadku orzechowca jak zrobie ciasto zbyt niedbale musze czekac czasem nawet 48h zanim ciasto wchlonie tyle wody z kremu zeby mozna je wygodnie spozywac (czyt, bez używania gumówki)

slawek7

27.02.2012 08:46

To co piszesz jest w każdej książce o ciastach. Szukałem i sie powtarza że tłuszcz zimny a za długie wyrabianie powoduje że ciasto jest twarde. Mój problem jest taki że teoria sobie a zycie sobie. Przykładem jest program Na słodko. Większość pokazywanych tam ciast kruchych robiona jest na zasadzie utarcia w misce masła z cukrem dodaniu mąki i schłodzeniu, a to jest jakby zaprzeczenie teorii o zimnym maśle. I tego nie rozumiem. A na z Was ktoś przepis na kruche uniwersalnetzn. do jabłecznika i do babeczek z budyniem?

myszsza

25.02.2012 22:07

To może ja odpowiem: ciasto kruche powstaje gdy mąka nie wytwarza glutenu, co dzieje się pod wpływem ciepła i wilgoci. Składa się z mąki pszennej, cukru, odrobiny soli i tłuszczu, wliczając w to żółtka. Technika sporządzania polega na schłodzeniu wszystkich składników, przesiekaniu nożem mąki z zimnym masłem do postaci "kaszki", po dodanu żółtek wymieszanych z cukrem i solą i dalej siekaniu nożem, trzeba bardzo szybko zagnieść ciasto w kulę, by go nie ogrzać. I jeszcze dodatkowo schłodzić przed wałkowaniem. Dodanie śmietany czyni ciasto "półkruchym". Ciasto kruche zawiera tłuszczu 50%-100% wagowo do ilości mąki, półkruche o połowę mniej.

mih000

25.02.2012 16:52

Nie ma szans żeby mąka nie wchlonela. Wg mnie tutaj chodzi o spulchnienie. Przy ciescie kruchym kroimy wszystko nożem takdlugo aż niemal będzie wyrobione ciasto. Potem lekko zagniatamy i do schlodzenia. Podczas używania noża nie ogrzewamy ciasta i przez to tłuszcz nie usuwa za dużo powietrza i nie rozpuszcza cukru. Przez to po upieczeniu ciasto jest zmniej zwarte i KRUCHE.

Dora57

24.02.2012 13:18

Też się nad tym zastanawiam. Jak jest różnica i kiedy dana wersja jest lepsza.

slawek7

24.02.2012 11:54

Na prawdę nikt z Was nie robi cista kruchego?
Przepraszam za literówki.

slawek7

23.02.2012 12:51

Czy może mi ktoś wytłumaczyć zasadę robienia ciasta kruchego.
Spotkałem sie z dwoma odmiennymi opiniami (przepisami).
W jednym masło musi byc twarde, z lodówki bo podobno sztuka w kruchym to to, aby mąka nie wchłonęła masła.
A drugi to taki, w którym miękkie masło uciera sie z cukrem jajkami maką a potem do lodówki do stwardnienia.
Od czego to zalezy, i czy na prawdę masło musi być zimne? Skoro tak to dlaczego je się uciera?