Owoce tropikalne

Produkty

Tropikalne smaki kojarzą się ze słońcem, słodyczą i orzeźwieniem, w dużej mierze dzięki soczystym owocom, które najlepiej oddają klimat tych upalnych miejsc. Egzotyczne papaje, granaty, marakuje czy tajemniczo brzmiące duriany, we wspaniały sposób gaszą pragnienie, odżywiają, a ponadto są znakomitym dodatkiem do dań czy napojów. W tropikach są tak popularne jak nasze jabłka czy śliwki. W nowym programie emitowanym na antenie Kuchni.tv pt. Tropikalna kuchnia Miguela, Miguel Maestre zaprasza do odkrywania smaków tropikalnej północnej Australii. W jego przepisach odnajdziemy szereg egzotycznych dań i napojów również z wykorzystaniem tamtejszych owoców.

Tradycyjne potrawy krajów będących pod wpływem klimatu tropikalnego, takich jak: Ameryka Środkowa, północna część Ameryki Południowej, Archipelag Malajski, Filipiny, północna Australia i Oceania opierają się w dużej mierze na dojrzewających na tych terenach roślinach i owocach, które nie tylko posiadają właściwości orzeźwiające i odżywcze, ale także zdrowotne. Często są podstawowym naturalnym źródłem pożywienia. Wiele z nazw owoców nic nie mówi mieszkańcom innych stref klimatycznym np: nam Polakom żyjącym w klimacie umiarkowanym. Oczywiście w naszych sklepach możemy spotkać podstawowe cytrusy, a także już bardziej wysublimowane granaty czy papaje, lecz niektórych owoców nie spotkamy z racji tego, że praktycznie nie są importowane. Oryginalny kształt owoców tropikalnych, zwłaszcza tych mniej znanych, często w niczym nie przypomina naszych rodzimych owoców, a sama myśl o spróbowaniu ich mogłaby budzić nasz niepokój. Mimo tego, szczęściarze, którzy mają możliwość podróżowania po krajach tropikalnych, powinni tę szansę wykorzystać i próbować tych egzotycznych rarytasów bo tylko tam mogą dowiedzieć się jaki jest ich prawdziwy i niepowtarzalny smak.

Oto przykłady mniej znanych owoców tropikalnych:

Durian – Uprawiany jest w południowo-wschodniej Azji i Indonezji. Często wykorzystywany jest w kuchniach tego regionu. Wyglądem przypomina nieco nasze kolczaste kasztany jednak zdecydowanie przewyższa je jeśli chodzi o cieżar i wielkość gdyż może ważyć nawet 4 kilo. Z racji tego bywa niebezpieczny, spadając z drzewa może nawet zabić człowieka. Smak tego owocu jest ciężki do opisania i bardzo specyficzny, jest nieco czosnkowo-cebulowy z posmakiem serowym. Można go zjadać na surowo, ale także często wykorzystywany jest do dań smażonych i gotowanych. Robi się z niego także desery np.: lody. Ma tak odstraszający zapach, że trzeba bardzo uważać, aby się nie pobrudzić jego miąższem. Najlepiej, podobnie jak czosnek, spożywać go w samotności. Świadczyć może o tym fakt, że owocu pod żadnym pozorem nie można zabierać na pokład samolotu ani do hoteli.

Pitaja – Owoc ten spotykany jest w Ameryce Środkowej, ale także południo-wschodniej Azji. Jest z gatunku kaktusowatych. Wyróżnia się trzy podstawowe odmiany: czerwoną pitaję, która ma amarantową skórę i biały miąższ z drobnymi czarnymi ziarenkami - ta odmiana zwana jest smoczym owocem, pitaję kostarykańską z amarantową skórką i różowym miąższem oraz odmianę żółtą. Wszystkie po przekrojeniu wyglądają apetycznie, jak gotowy do spożycia deser. Owoce spożywa się na surowo i mają delikatny słodkawy smak lecz w konsystencji przypominają kiwi. Pitaji używa się także do sporządzania napojów, również wina, a także przyrządza się niej syropy słodzące do drinków. Owoc ceniony jest także ze względu na niską kaloryczność – 100g = 50kcal.

Oskomian pospolity – karambola - Drzewo, występujące niemalże w całej strefie klimatu tropikalnego (Malezja, Australia, Oceania, północna część Ameryki Południowej). Jego owoce mają bardzo intrygujący podłużny, żłobiony kształt i są koloru żółtego. Po ich przekrojeniu otrzymujemy gwiazdkę. Ze względu na tę cechę często wykorzystywane są w kulinariach, zwłaszcza do przystrajania potraw, deserów, a także drinków. Owoce mają słodko-kwaśny smak i można je zjadać na surowo. Poza tym są bardzo trwałe, dlatego często są eksportowane, można spotkać je także w naszym kraju. Doskonale nadają się do pasteryzowania i suszenia.

Flaszowiec miękkociernisty – To małe drzewko spotkamy w Ameryce Środkowej. Jest bardzo wydajne gdyż praktycznie owocuje cały rok. Pokrywa się zielonymi owocami o kształcie nerkowatym. Ich powierzchnia usiana jest kolcami. W środku kryje się biały miąższ. Mają niezwykle ciekawy poziomkowo-ananasowy smak, dlatego często ich walory smakowe wykorzystywane są do sporządzania drinków, napojów orzeźwiających, a także deserów. Cenione są także ze względu na walory zdrowotne - owoce oraz liście drzewa wykorzystywane są w terapii nowotworowej.

Liczi chińskie – Drzewko tropikalne, które rośnie w ciepłym lub upalnym klimacie. Występuje głównie w Chinach, południowo-wchodniej Azji, ale także w Australii i Oceanii. Uprawia się je głównie dla smacznych słodkawych owoców, które są dość drobne i pokryte brązowawą skórką z drobnymi wypustkami. Miąższ owoców jest biały. Z owoców po usunięciu skórki robi się kompoty, pasteryzuje w syropie, często dodaje się je do deserów, a także sałatek. Wyśmienicie smakują na surowo. Owoce są bardzo nietrwałe, dlatego często eksportowane są w formie pasteryzowanych owoców lub owoców w syropie.

W Kuchni.tv na antenę wchodzi nowy program pełen gorących, tropikalnych smaków pt. Tropikalna kuchnia Miguela. W nim Miguel Maestre przemierzy gorącą Australię i przygotuje dania, które rozpalaą apetyt. Oprócz przystawek, dań głównych i deserów, Miguel zaproponuje również niesamowite koktajle. W jego menu znajdą się m.in. carpaccio z tuńczyka, sałatka z mango i chilli, ravioli z krewetkami, krokiety z ryby lucjan, gratin z owoców tropikalnych, sorbet z mango czy ananasowe mojito... Miguel odwiedzi północną część Australii, więc oprócz poznania receptur będzie można podziwiać zapierające dech w piersi widoki.

Najnowsze artykuły Zobacz wszystkie artykuły

Produkty

Wino - instrukcja obsługi

"Wino - instrukcja obsługi", to poradnik dla tych, którzy wino lubią albo chcą polubić. To przewodnik, który pomoże postawić pierwsze kroki w fascynuj...

Czytaj więcej
Produkty

Żurawina amerykańska

Żurawina amerykańska jest dostępna w tak wielu formach, że ciężko wymyśleć danie, do którego by nie pasowała. Nie tylko podnosi walory smakowe...

Czytaj więcej
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA