Makarony

Produkty

Historia makaronu jest długa jak spaghetti i kręta jak fusilli. Do tej pory trwa bój o to, kto i kiedy jako pierwszy przyrządził makaronowe danie. Obecnie ten mączny przysmak można znaleźć w kuchniach całego świata, w niektórych to wręcz podstawowy składnik. Bez niego z pewnością nie obyliby się Włosi, którzy w Europie uchodzą za królów makaronu. Dania inspirowane włoską kuchnią, także te z wykorzystaniem makaronu, przygotuje Maryla Musidłowska - gospodyni nowego programu emitowanego na antenie Kuchni.tv pt. Maryla al dente.

Makaron to jeden z najstarszych produktów żywnościowych. Znaleziska w neolitycznej wiosce nad brzegami Żółtej Rzeki w Chinach potwierdzają, że był on przyrządzany już przed 4000 lat. Legenda mówi, że do Europy sprowadził go Marco Polo, ale według niektórych świadectw już wiele wieków wcześniej był znany starożytnym Rzymianom. Ten pokarm, przyrządzany z mieszaniny wody i mąki, a następnie suszony, znali także Arabowie. Inna teoria głosi, że to dzięki nim trafił on na południe Europy, m.in. do Włoch. Obecnie to właśnie Włochy uznawane są za ojczyznę makaronu. Dziś kuchnia włoska rozróżnia blisko sto jego rodzajów.

Prawdziwy włoski makaron suchy, produkowany przemysłowo, przyrządza się z mąki wytwarzanej z twardej pszenicy durum czyli semoliny. Jest ona grubsza niż zwykła pszenna mąka i ceniona ze względu na swoje walory, czyli wspaniały smak, kolor oraz właściwości odżywcze. Natomiast do przyrządzania makaronów domowych, wyrabianych ręcznie, czyli niezwykle popularnych we Włoszech pasta fresca, wykorzystuje się mąki z miękkich gatunków pszenicy lub żyta. Te makarony przyrządza się zazwyczaj z wykorzystaniem jaj w proporcji 1 jajo na 100 g mąki. Taki makaron można także przygotować bez użycia jaj, zastępując je samą wodą. Gotowe świeże makarony dostępne są także w sklepach. Należy jednak pamiętać, że trzeba je przechowywać w lodówce i mają dość krótki okres przydatności do spożycia, niemniej jednak wybornie smakują. Dla polepszenia walorów smakowych, a także estetycznych, do makaronów zarówno tych domowych, jak i przemysłowych, dodaje się rozmaite naturalne barwniki np. sok z buraków, szpinak, pomidory, a także czarny barwnik z kałamarnic. Nie bez znaczenia jest także kształt makaronu. We włoskiej kuchni to właśnie on wpływa na to, z czym go podamy, a dań z makaronu jest mnóstwo. Pewne makarony, np. tagliatelle, lepiej pasują do gęstych sosów śmietanowych, inne do mięsno-warzywnych - np. penne. Większe, o bardziej złożonym i czasami zabawnym kształcie, używane są do zapiekanek czy sałatek, a te drobne do zup.

Wybrane rodzaje włoskich makaronów:

ORZO
Makaron podobny do ziarenek ryżu. Jest raczej rzadko spotykany. We Włoszech najczęściej używany jest do zup.


LINGUINI
Cienkie, długie paseczki, przypominające spłaszczone spaghetti (wł. małe języczki). Makaron ten jest niezwykle delikatny, dlatego też podawany jest z lekkimi sosami kremowymi z dodatkiem np. pietruszki, cytryny bądź czosnku.

FETTUCINE
Wąskie, długie wstążki makaronu. Jedna z zasad mówi, że szerokość wstążki makaronu fettucine jest dwa razy taka jak makaronu linguini. Fettucine najlepiej smakuje jako makaron świeży czyli produkowany metodą domową.

TAGLIATELLE
Tagliatelle to dwa razy szersze od fettucine długie wstążki makaronu. Przed wyschnięciem makaron jest zwijany i formowany w "gniazdka". Doskonale nadaje się do sosów śmietanowych.

PAPPARDELLE
Grube wstążki makaronu, dwa razy szersze od tagliatelle. Najlepiej smakuje podawany z sosami śmietanowymi.


REGINETTE
To makaron w kształcie grubych, długich wstążek podobny do pappardelle lecz z karbowanymi brzegami. Idealny do gęstych sosów śmietanowych lub warzywnych.

LASAGNE
Duże płaty makaronowe, w kształcie prostokątów, ale również nazwa potrawy. Najsłynniejsze danie na bazie tego makaronu to lasagne po bolońsku - płaty makaronu przekładane są mięsem duszonym w sosie pomidorowym i zapiekane z serem.

SPAGHETTI
Najsłynniejszy włoski makaron w postaci długich cienkich nitek, zazwyczaj serwowany z sosem pomidorowym. Spaghetti występuje również w różnych kolorach: zielonym (szpinakowy), czerwonym (pomidorowy lub paprykowy), czarnym (barwiony atramentem z mątwy).

BUCATINI
Makaron ten przypomina grubsze spaghetti, lecz puste w środku, bardzo podobne kształtem do słomek. Ten rodzaj makaronu popularny jest w regionie Lazzio. Używany do sosów na bazie pomidorów np. sosu all’amatriciana.

CANNELLONI
Grube rurki makaronowe, puste w środku, doskonałe do nadziewania farszami np. farszem warzywnym lub mięsnym. Makaron jest bazą do potrawy o tej samej nazwie, w której napełnione farszem rurki polewane są sosem beszamelowym i zapiekane z serem.

CONCHIGLIE
Makaron w kształcie muszelek. Małe muszelki noszą nazwę conchigliette, a większe conchiglioni – te doskonale mogą spełniać funkcję miseczek do zapiekania rozmaitych farszów.

FARFALLE
Makaron w kształcie kokardek. Po włosku farfalle oznacza „motyl”.



ORECCHIETTE
Charakterystyczny makaron produkowany w Apulii. Jego kształt przypomina małe ucho (wł. Orecchio - ucho).


PENNE
Nazwa tego makaronu po włosku znaczy „pióro”. Są to grube, krótkie rurki, ścięte pod kątem z obu stron, niezwykle pożywne zwłaszcza z sosami mięsnymi.

RIGATONI
Pokarbowane rurki, podobne lecz nieco większe od penne i ścięte pod kątem prostym. Pasują do gęstych sosów.


ZITI
Makaron w kształcie gładkich rurek. Najczęściej używany do zapiekanek.



RUOTE
Makaron w kształcie kółeczek. Pasuje do sosów śmietanowych z dodatkiem dużych kawałków warzyw, grzybów lub mięsa.


FUSILII
Makaron w kształcie świderków. Doskonale pasuje do zapiekanek.



GARGANELLI
Makaron o specyficznym wyglądzie, mało popularny w Polsce. Powstaje z kwadratów wyciętych z ciasta makaronowego zwiniętych po przekątnej w rurki.

GEMELLI
Makaron w kształcie dwóch skręconych razem sznureczków. Włosi używają go jako bazę sałatek lub zapiekanek.


TROFIE
To makaron prosto z Ligurii, w kształcie wałeczków delikatnie zwijanych po skosie. Najczęściej serwuje się z go z prawdziwą chlubą kulinarną Ligurii, a mianowicie pesto alla genovese.

TORTELLINI
Małe pierożki nadziewane farszem mięsnym lub serowym na bazie parmezanu. Najczęściej goszczą na stołach w regonie Emilia – Romania, gdzie parmezan jest produkowany. Przypominają polskie uszka podawane do wigilijnego barszczu. Dużą odmianą małych tortellini są tortelloni, zazwyczaj nadziewane farszem serowo-warzywnym.

RAVIOLI
Makaron w kształcie trójkątnych lub kwadratowych pierożków wypełnionych różnymi rodzajami nadzienia np. serowym, szpinakowym, mięsnym. Włoska nazwa znaczy „owijać”, „zawijać”.

CAPPELLETTI
Pierożki z ciasta makaronowego w kształcie małych kapelusików napełnionych farszem mięsnym, serowym lub warzywnym.



Makaron to także bardzo ważny składnik dobrze skomponowanej diety, zawiera białko oraz węglowodany dzięki czemu jest istotnym źródłem energii. Przez dietetyków polecane są makarony wytwarzane z mąki razowej czyli tej z pełnego przemiału, pszennej lub żytniej, a to ze względu na dużą ilość błonnika oraz niski indeks glikemiczny. Należy pamiętać, że produkty o niskim indeksie glikemicznym spowalniają wzrost poziomu cukru we krwi i nie są powodem tycia. Tak więc makarony razowe, a w tym także te z pszenicy durum, przyrządzane z dodatkiem warzyw i chudych mięs, wcale nie wpłyną niekorzystnie na naszą masę ciała, a wręcz przeciwnie, pomogą nawet stracić zbędne kilogramy i z pewnością w doskonały sposób odżywią nasz organizm.

W każdym odcinku programu pt. "Maryla al dente", gospodyni programu Maryla Musidłowska przygotuje wyśmienite dania dla zaproszonych gości, również te z wykorzystaniem makaronu. W odcinku pierwszym poznany przepis na makaron orkiszowy z masłem szałwiowym. Maryla zabierze także widzów na wycieczkę po warszawskich sklepach, w poszukiwaniu najlepszych składników. Zawiodą się widzowie, którzy spodziewają się zakupów w supermarketach - czas odwiedzić lokalne bazarki, małe osiedlowe warzywniaki, prawdziwego rzeźnika czy podwarszawskie gospodarstwa rolne! Maryla przygotuje szybkie i efektowne dania, które wszyscy z łatwością mogą przyrządzić w domu. Zdradzi, o jakie produkty warto się postarać, jak je wykorzystać i odkryje swoje kulinarne tajemnice, które zainspirują do kreatywności w kuchni. Program z pewnością zaciekawi miłośników włoskich smaków! Buon appetito!

Najnowsze artykuły Zobacz wszystkie artykuły

Produkty

Wino - instrukcja obsługi

"Wino - instrukcja obsługi", to poradnik dla tych, którzy wino lubią albo chcą polubić. To przewodnik, który pomoże postawić pierwsze kroki w fascynuj...

Czytaj więcej
Produkty

Żurawina amerykańska

Żurawina amerykańska jest dostępna w tak wielu formach, że ciężko wymyśleć danie, do którego by nie pasowała. Nie tylko podnosi walory smakowe...

Czytaj więcej
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA