Fumiko Kono

zjawiska

Miała wieść życie typowej japońskiej kobiety, pielęgnującej tradycję i dom. Jednak wybrała dla siebie inną drogę, którą podąża z niesłabnącym zapałem i oddaniem. To, co kocha, zawarte jest w jej imieniu – Fumiko. Po japońsku „fumi” znaczy „smaki”. Całe jej życie kręci się wokół smaków i komponowania nietypowych potraw, które są idealnym połączeniem kuchni azjatyckiej z europejską. Dzisiaj jest jedną z najbardziej znanych mistrzyń kuchni na świecie. Mowa o Fumiko Kono, Japonce mieszkającej we Francji, o której opowiada dokument emitowany na antenie Kuchni.tv pt. Tokio blues i sushi Fumiko.

Obgotowane piersi z kaczki z dodatkiem sake i czerwony ryż z cynamonem lub carpaccio z łososia z sałatką z białej rzodkwi i zielonych jabłek, polane sojowym winegretem to dania, które wychodzą spod ręki Fumiko Kono, obecnie jednej z najbardziej znanych, a także utalentowanych postaci swojego pokolenia. Są to potrawy najwyższej jakości, stanowiące niebanalne połączenie kuchni japońskiej z kuchnią światową. Tego nowoczesnego fusion kuchni wschodu i zachodu, chcą próbować najwięksi i najznamienitsi smakosze na świecie. Fumiko zanana jest od Bordeaux, poprzez Genewę i Nowy Jork, po Osakę. Te miasta to także jej główne kierunki podróży. Dlatego też Fumiko nazywana jest „latającym kucharzem”, a jej klienci to śmietanka towarzyska z całego świata, dla których gotuje i wymyśla swoje unikatowe potrawy. Ona sama wybiera składniki i smaki, biorąc pod uwagę charakter przyjęcia i okazję, z jakiej jest wydawane.

Fumiko Kono urodziła się w Japonii w 1969 roku. Wychowywana była w dość chłodnej atmosferze i rygorystycznych warunkach. Matka Fumiko kładła duży nacisk na edukację córki, dając jej niewiele czasu na dziecięcą swobodę i zabawy. Miała wyrosnąć na wyedukowaną kobietę, przyszłą żonę i matkę poświęcającą się rodzinie i tradycji. Fumiko szukała jednak czegoś innego. Już jako mała dziewczynka odkryła to co ją tak naprawdę interesuje i daje jej radość. Poza kilkunastominutowymi ucieczkami przed ekran telewizora, w którym oglądała programy podróżnicze, uciekała także w świat kuchni. Tę pasję do gotowana zaszczepił w niej jej dziadek, który z dużym oddaniem i pieczołowitością wymyślał nowe dania i przekąski. Wtedy jednak wspólne gotowanie z dziadkiem było swego rodzaju odskocznią. Fumiko nie wiązała z nim swojej przyszłości. To hobby, które przerodziło się w pasję, ujawniło się w pełni, gdy Fumiko mieszkała już we Francji, w Paryżu. Przeprowadziła się tutaj w 1993 roku. Tutaj uzyskała dyplom na wydziale Literatury angielskiej i lingwistyki. Potem rozpoczęła studia na Sorbonie. Po zakończeniu studiów postanowiła zostać we Francji, gdzie poznała swojego męża - japońskiego dziennikarza. Wtedy też chęć komponowania smaków w niej odżyła. Postanowiła, więc zapisać się do jednej z najbardziej prestiżowych szkół gotowania na świecie - Le Cordon Bleu. Po latach nauki postanowiła spróbować swoich sił u jednego z najlepszych – Alaina Passarda. Na praktyki trafiła do jego restauracji L’Arpege. Tam zaczynała od sprzątania, a stała się prawą ręką mistrza. W restauracji spędziła 3 lata i zrezygnowała. Była wyczerpana, a ponadto zdała sobie sprawę z tego, że nie chce zarządzać ludźmi i nie chce pracować pod presją. Postawiła na siebie. Od tamtej pory realizuje tylko indywidualne zamówienia – bankiety, przyjęcia. Dzięki swojemu talentowi, uporowi i dyscyplinie, a także pasji odniosła wielki sukces. Dla niej gotowanie jest wieczną wędrówką i poszukiwaniem, dlatego też nie przestaje się rozwijać mimo napiętego harmonogramu. Obecnie występuje w japońskiej telewizji. Współpracuje ze słynnymi francuskimi delikatesami Fauchon. W ramach współpracy m.in. przygotowuje menu dla jednej z restauracji (usytuowanej na Placu de la Madeleine w Paryżu) należącej do firmy. Swoim nazwiskiem firmuje też kartę dań restauracji Kong należącej do Laurenta Taieba.

Dokument pt. Tokio blues i sushi Fumiko opowiada o tworzeniu, dążeniu do doskonałości i samotności artysty, o przyjemności jedzenia i o poznawaniu nowych smaków, o wartościach i tradycjach rodzinnych, a także o wyborach, które podejmuje bohaterka chcąc rozwijać się w swojej pracy. Twórcy tego pełnometrażowego filmu dokumentalnego towarzyszą Fumiko w podróżach, które odbywa między Europą a Japonią, w jej spotkaniach z rodziną, z jej mistrzami i klientami. Ukazują powolny proces tworzenia dań, które są bliskie doskonałości, dań, które swoim wyglądem przypominają dzieła sztuki i według wielu są symfonią smaków.

Najnowsze artykuły Zobacz wszystkie artykuły

Produkty

Wino - instrukcja obsługi

"Wino - instrukcja obsługi", to poradnik dla tych, którzy wino lubią albo chcą polubić. To przewodnik, który pomoże postawić pierwsze kroki w fascynuj...

Czytaj więcej
Produkty

Żurawina amerykańska

Żurawina amerykańska jest dostępna w tak wielu formach, że ciężko wymyśleć danie, do którego by nie pasowała. Nie tylko podnosi walory smakowe...

Czytaj więcej
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA