Widelcem po mapie

Aktualności kuchni+

Warszawa, 14.03.2017

Wiosenny powiew inspiracji w Kuchni+, Domo+ i Planete+
Produkcje własne Kuchni+, Domo+ i Planete+ całkowicie odmienią tegoroczną wiosnę. Nową ...

Warszawa, 14.02.2017

Niecodzienne obiady na co dzień w drugim sezonie „365 obiadów Mariety Mareckiej”
Frittata z tego, co znajdziemy w lodówce, sorbet ananasowy z szampanem ...

Warszawa, 27.01.2017

Weź udział w konkursie i wystąp w hicie Kuchni+ „Zielona rewolucja Marty Dymek”
Marta Dymek, autorka popularnego bloga Jadłonomia, poszukuje 12 gości specjalnych do ...

Warszawa, 09.11.2016

Kuchnia+ celebruje 10. urodziny i zwraca uwagę na problem marnowania jedzenia
Przedstawiciele świata kulinariów, mody, filmu, muzyki, sportu i mediów licznie przybyli ...

Warszawa, 22.09.2016

„Jakubiak – z miłości do lokalności”. Rozkochaj się w polskich smakach z Kuchnią+
Jak powstaje kapusta kiszona z Charsznicy, sok z czarnego bzu, konfitury ...

Warszawa, 04.08.2016

Premiera „365 obiadów Mariety Mareckiej”, czyli rozpoczęcie roku kulinarnego Kuchni+
Kto nie stanął nigdy przed dylematem, co przygotować na obiad, niech ...

Aktualności kulinarne

24 lipca 2012

ZIELONY JAZDÓW czyli CSW na trawie

21 lipca 2012, swoją działalność zainaugurował Zielony Jazdów. To projekt skupiający się wokół zagadnień związanych z ekologią, zdrowym stylem życia, alternatywnymi rozwiązaniami wobec masowej, jednorazowej produkcji. Letnie eko weekendy wokół CSW w Warszawie to m.in. kino, koncerty, warsztaty, wykłady i bio kuchnia. Zielony Jazdów będzie działał w każdy piątek, sobotę i niedzielę aż do połowy września (21 lipca - 15 września 2012 - Park wokół CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie).

Przed Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie stanął letni pawilon zaprojektowany przez Rirkrita Tiravaniję, autora wielu spektakularnych instalacji. Jego - związane często z kuchnią i jedzeniem - prace niejednokrotnie miały służyć integracji. Także w ramach Zielonego Jazdowa, pawilon stworzony przez artystę ma być miejscem spotkań przy stole, które tworzą okazje do przełamywania barier społecznych i nawiązywania kontaktów.

Podczas otwarcia można było skosztować ekologicznych potraw. Odbyła się Garażówka, czyli wyprzedaż i wymiana używanych, niepotrzebnych rzeczy. Wieczorem odbył się pokaz filmu „Dubaj we mnie” w reżyserii Christiana von Borriesa. Weekend otwarcia Zielonego Jazdowa wypełniony był warsztatami, spotkaniami, jogą, piknikami itd.

Na potrzeby projektu Zielony Jazdów przestrzeń wokół parku przy CSW została podzielona na kilka stref: gotowania i spożywania posiłków (pawilon), warsztatów, muzyki, kina oraz edukacji. W parku przed CSW zawisły hamaki, a także oryginalne kokony stworzone ze starych banerów, wykorzystywanych poprzednio podczas wystaw CSW. Kawiarnię w pawilonie poprowadzą właściciele popularnego klubu OSiR. Będzie czynna nie tylko w weekendy, ale też w dni powszednie od godz. 11.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia - poza wybranymi warsztatami - będzie bezpłatny. W dniach 21 lipca, 27 lipca i 28 lipca Galerie CSW czynne będą w godz. 12.00-23.00. Od godz. 19.00 w tych dniach, wstęp wolny.

Koncerty i projekcje filmowe będą odbywały się do połowy września. Ich program został powiązany z kwestiami ekologicznymi dotyczącymi głównego wątku projektu. Pokazom filmów towarzyszyć będą wykłady przedstawicieli organizacji pozarządowych, ekspertów ds. ochrony środowiska czy architektów, co stanowić ma stały punkt piątkowych i sobotnich wydarzeń. Stworzy to także możliwość połączenia teorii z praktyką – publiczność CSW będzie miała okazję podzielić się swoimi opiniami, doświadczeniem i wiedzą w czasie wspólnych posiłków w pawilonie.

Zielony Jazdów to także warsztaty koncepcyjne i realizacyjne, tematyczne warsztaty slowfoodowe dla dzieci i dorosłych oparte o cotygodniowe pokazy z degustacją. Planowane są pikniki dla najmłodszych, a także minimarket, na którym prezentowane będą produkty związane z tematyką spotkań. Promują one zdrową, regionalną i niemodyfikowaną żywność.

Celem projektu jest nie tylko prezentacja prac zaproszonych twórców i edukacja ekologiczna, lecz także integracja i aktywizacja warszawskiej społeczności. Przestrzeń parku wokół CSW zostanie zaaranżowana w taki sposób, by można było z niej korzystać niezależnie od wydarzeń. Majsterkowanie w kąciku „Zrób to sam”, czy slowfoodowy piknik na trawie, to tylko niektóre przykłady z możliwości stworzonych przez CSW z myślą o mieszkańcach stolicy. Dla autorów projektu ważne jest zaangażowanie w działanie CSW jak najszerszej publiczności – nie tylko specjalistów w dziedzinie sztuki, ale też osoby aktywne na polu animacji kultury, edukacji czy sportu.

Więcej informacji oraz stale aktualizowany program można znaleźć na stronach: csw.art.pl oraz www.facebook.com/ZielonyJazdow.

powrót